II Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Mikstatu [tekst, zdjęcia, filmik]

7 stycznia 2020 14:16Komentowanie nie jest możliweViews: 283

Autor tekstu: ks. Krzysztof Ordziniak •
Zdjęcia i filmik: ks. Marcin Walczak •

Jak Polska długa i szeroka ulicami dużych miast, miasteczek i wiosek 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego wędrowały barwne królewskie orszaki. W tym dniu odbyły się największe uliczne jasełka. Po raz drugi w żółtych, czerwonych i zielonych koronach wyruszył na mikstackie uliczki orszak królewski. Ma on tu niezwykły charakter, gdyż uczestniczą w nim wraz ze swoimi duszpasterzami grupy z parafii należących do mikstackiego dekanatu. Wśród nich byli wierni z parafii pw. Świętego Wawrzyńca w Chynowej, z parafii pw. Zwiastowania NMP z Kaliszkowic Kaliskich, z parafii rzymskokatolickiej pw. Narodzenia NMP w Kotłowa, z parafii pw. Świętego Idziego w Przedborowa i oczywiście z parafii pw. Świętej Trójcy w Mikstacie.

Jako dziekan dekanatu mikstackiego zająłem się koordynacją działań związanych z organizacją orszaku. Uczestnicy otrzymali korony, śpiewniki i orszakowe chorągiewki. W rolę konferansjera wcielił się w tym roku ks. Aleksander Nawrocki, proboszcz parafii pw. Świętego Idziego w Przedborowie. Osoby z tej parafii odgrywały rolę Maryi i Józefa, a w pewnym momencie pojawiło się nawet „Boże Dzieciątko”. Księża proboszczowie poszczególnych parafii wcielili się w postacie królów reprezentujących poszczególne kontynenty. W postać króla europejskiego Kacpra wcielił się ks. kan. Adam Kosmała, proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Kotłowie. Ks. kanonik Przemysław Talaga, proboszcz parafii w Chynowej, w to popołudnie stał się królem azjatyckim Melchiorem. Ksiądz Szymon Grzeszkiewicz, proboszcz z Kaliszkowic Kaliskich, wcielił się w rolę króla afrykańskiego.

Orszak Trzech Króli AD 2020 przebiegał pod hasłem: „Cuda, cuda, ogłaszają…”. Orszak wyruszył o godz. 14:00 z kościoła farnego pw. Świętej Trójcy w Mikstacie, a zakończy się na parkingu przy Urzędzie Miasta i Gminy. W kościele uczestnicy orszaku powitali brzemienną Maryję i Józefa. Tu odbyło się przywitanie Trzech Króli, których nadejście ogłosiły fanfary. Potem Maryja Józef, Trzej Królowie, aniołowie, pasterze, rycerze i pozostali uczestnicy orszaku ze śpiewem kolędy „Mędrcy świata…” opuścili świątynię i udali się w kierunku Rynku. Na czele orszak szli harcerze z orszakowym sztandarem i chorągwiami poszczególnych królestw. Uczestnicy Orszaku zatrzymali się na Rynku przy figurze Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tu obejrzeli scenkę „Dwór Heroda” przygotowaną przez koło teatralne działające przy szkole podstawowej w Mikstacie. Scenka była interpretacją kolędy „Bóg się rodzi”. Pojawiły się tu Święta Rodzina, aniołowie i diabły, które zastanawiały się, cóż to dziwnego wydarzyło się w Betlejem. Pojawili się i Trzej Królowie. Następnie uliczkami miasta, ze śpiewem na ustach i okrzykami ogłaszającymi radosną nowinę o narodzinach Bożej Dzieciny, orszak królewski zmierzał w kierunku Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha. Tu przed bramą główną uczestnicy Orszaku mogli zobaczyć scenkę pokłonu Trzech Króli Dzieciątku. Nie mogło oczywiście zabraknąć złożenia darów: złota kadzidła i mirry. Spod bramy prowadzącej do sanktuarium królewski orszak udał się w kierunku parkingu. Tu jego uczestnicy mogli podziwiać piękne jasełka przygotowane przez dzieci ze szkoły podstawowej w Chynowej. Dzieci przeniosły najpierw uczestników orszaku do Betlejem, gdzie Józef szuka noclegu dla brzemiennej Maryi. Potem dzieci zaprezentowały scenkę narodzin Dzieciątka i hołdu pastuszków. Życzeniami, osiągnięcia świętości i zawierzenia Bogu zakończyły swój występ nagrodzony oklaskami dzieci z Chynowej.

Po jasełkach był czas na wspólne kolędowanie i ciepły posiłek.

Orszak Trzech Króli był wielkim wydarzeniem religijnym. Uświadomił jego uczestnikom, że by znaleźć Jezusa, trzeba tak jak Mędrcy ze Wschodu – Trzej Królowie wyruszyć w drogę. Był wielkim świętem rodzin, bo w barwnym orszaku uczestniczyły całe rodziny. Mikstacki orszak integruje i pozwala lepiej poznać parafie należące do dekanatu.

Jako dziekan mikstackiego dekanatu zaprosiłem już wszystkich na kolejny, III Orszak Trzech Króli za rok – 6 stycznia AD 2021. Mam nadzieję, że Orszak Trzech Króli na stałe wpisał się do dekanalnego kalendarza uroczystości i imprez. Za rok kolejna parafia będzie miała okazję do zaprezentowania talentów swoich wiernych, a wszyscy uczestnicy Orszaku do radosnego świętowania i wspólnego śpiewania tak przez nas lubianych kolęd. Do zobaczenia za rok…

P9120005