Folk-kapela „Góralska Hora” w mikstackim kościele [tekst + fotorelacja]

7 lipca 2020 17:36Komentowanie nie jest możliweViews: 286

Ks. Krzysztof Ordziniak •

Rozpoczął się wakacyjny czas, ale nie ma przecież wakacji od niedzielnej Eucharystii. Na tę, sprawowaną 5 lipca o godz. 10:30 w mikstackim wieczerniku wierni przybyli dość licznie. W tym dniu swój Biały Tydzień kończyły dzieci, które niedawno po raz pierwszy przyjęły Pana Jezusa do swego serca. Ponadto już kilka tygodni wcześniej zaprosiłem wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury parafian na koncert folk-kapeli „Góralska Hora” poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Powszechnie wiadomo, że św. Jan Paweł II kochał góry, kochał górali, kochał muzykę góralską i chętnie jej słuchał. Górale zaś kochali i kochają Boga i św. Jana Pawła II. Jednym z przejawów tej miłości górali do Ojca Świętego są przygotowywane koncerty pieśni, które lubił, ale także tych Jemu poświęconych.
Mikstat-folk-kapela-2020-(0)-DSC_0023
W niedzielne przedpołudnie mieliśmy okazję uczestniczyć w jednym z nich zatytułowanym „Nuty góralskie o św. Janie Pawle II”. Poprzedziła go Eucharystia, w którą w sposób aktywny włączyli się członkowie kapeli „Góralska Hora”. Mieliśmy okazję wysłuchać czytań, które tym razem wybrzmiały w naszym kościele w gwarze góralskiej. Odśpiewany psalm był próbką uczty duchowej, która czekała nas po Eucharystii. Z kolei podczas Przeistoczenia tym razem nie rozległ się głos dzwonków, ale rogu pasterskiego.

Gdy udzielałem wiernym Komunię św., w świątyni rozbrzmiewały pieśni wykonaniu folk-kapeli. Była wśród nich i ta z życzeniami Bożego błogosławieństwa.

Po Mszy świętej odbył się koncert. Zebrani w kościele usłyszeli wyjaśnienie znaczenia nazwy kapeli. Było kilka słów o miłości św. Jana Pawła do gór. Potem naszą świątynię wypełniły dźwięki góralskiej muzyki. W doświadczeniu klimatów górskich i miejsc, które szczególnie ukochał Papież-Polak pomocna była prezentacja multimedialna.

Koncertowa część rozpoczęła się od pieśni „Bystra woda”. Była i znana zapewne wielu pieśń, która wybrzmiała w Zakopanem podczas pobytu Jana Pawła II na Podhalu w 1997 roku. Usłyszeliśmy także dźwięki, które towarzyszą góralom udającym się do sanktuarium maryjnego. Prowadzący konferansjerkę członek kapeli przypomniał zebranym w mikstackim kościele, że Jan Paweł II ukochał wolność. Wyjaśnił, że po góralsku wolność to śleboda, a nawiązując do jednego ze szczytów Krywania, podkreślił, że kojarzy się on góralom właśnie z wolnością. Kolejny utwór zaprezentowany przez kapelę nawiązywał właśnie do tej góry. Nie mogło oczywiście zabraknąć ulubionej przez Jana Pawła II „Barki”. Tu w śpiew włączyli się zgromadzeni w kościele, podobnie jak wtedy, gdy popłynęły dźwięki pieśni „Góralu, czy ci nie żal?”. Wysłuchaliśmy jeszcze kilku innych utworów, które nierozłącznie kojarzone są z Janem Pawłem II bądź były przez niego szczególnie lubiane.

Zachwycił koncert zebranych wiernych, a dowodem tego były gromkie brawa, jakie rozlegały się w kościele zarówno po poszczególnych utworach, jak i na zakończenie koncertu. Podziękowałem kapeli „Góralska Hora” za piękny koncert i obdarowałem jej członków pamiątkami związanymi ze świętym Rochem. Przy tej okazji poinformowałem również parafian o wielkim i radosnym wydarzeniu czekającym naszą wspólnotę 15 sierpnia. W tym dniu mają zostać przekazane przez ks. arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego Metropolitę Lwowskiego dla naszej wspólnoty relikwie św. Jana Pawła II. Koncert był więc też formą przygotowania do tego wielkiego wydarzenia.

Obecny rok poświęcony jest św. Janowi Pawłowi II. W maju przeżywaliśmy 100. rocznicę Jego urodzin. Koncert, który dane nam było przeżyć, wpisuje się pięknie w te obchody.

Mikstat-folk-kapela-2020-DSC_0004

Mikstat-folk-kapela-2020-DSC_0006

Mikstat-folk-kapela-2020-DSC_0008

Mikstat-folk-kapela-2020-DSC_0010

Mikstat-folk-kapela-2020-DSC_0011

Mikstat-folk-kapela-2020-DSC_0013

Mikstat-folk-kapela-2020-DSC_0015

Mikstat-folk-kapela-2020-DSC_0025

Mikstat-folk-kapela-2020-DSC_0030

Mikstat-folk-kapela-2020-DSC_0036

Mikstat-folk-kapela-2020-DSC_0048

Mikstat-folk-kapela-2020-DSC_0052

Mikstat-folk-kapela-2020-DSC_0053

Mikstat-folk-kapela-2020-DSC_0062

Mikstat-folk-kapela-2020-DSC_0066

Mikstat-folk-kapela-2020-DSC_0068

Mikstat-folk-kapela-2020-DSC_0072

Mikstat-folk-kapela-2020-DSC_0075

Link do fragmentu koncertu: https://youtu.be/cMuHGZjTsl4

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web