Dzień Chorych w mikstackiej parafii. Mikstat w czerwonej strefie koronawirusa!

12 sierpnia 2020 09:18Komentowanie nie jest możliweViews: 279

Ks. Krzysztof Ordziniak •

Sierpniowe dni to dla mikstackiej parafii czas szczególny, czas przygotowań do uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha. W tym roku odbywają się one w cieniu pandemii. Nasza parafia znalazła się w tzw. czerwonej strefie, w której obowiązują wiele obostrzeń.

DSC_0025

Czy to oznacza, że nie ma przygotowań do odpustu? Są – oczywiście stosujemy się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i trwamy na modlitwie nowennowej, spotkania Szkoły Świętego Rocha, które zawsze odbywały się w sanktuarium, zostały przeniesione do przestrzeni wirtualnej, a w niedzielę poprzedzającą odpust odbyło się spotkanie osób chorych, starszych, niepełnosprawnych.

To właśnie w ich intencji 9 sierpnia w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha sprawował Eucharystię ks. Krzysztof Lipiński. Jest już tradycją, że Mszę św. w intencji tych osób sprawuje zawsze kapelan posługujący w szpitalu. Ks. Lipiński posługuje w szpitalach w Ostrowie Wielkopolskim, a przez dwa lata był wikariuszem w naszej parafii.

Ksiądz Krzysztof skierował także do zebranych słowa rozważania. Nawiązując do obecnej sytuacji epidemii, zwrócił uwagę, że na początku epidemii wiele osób stwierdzało, że Pan Bóg zesłał na nas karę.. Obecnie rzadziej pojawiają się takie opinie. Kontynuując, zachęcał, by na doświadczenie cierpienia, choroby, niepełnosprawności, trudności życiowych spojrzeć oczami wiary. Odwołując się do czytania, zwrócił uwagę, że aby Eliasz mógł spotkać Boga, musiał przeżyć burzę, trzęsienie ziemi, pożar, ale w nich nie ma Boga. Bóg przyszedł w szmerze łagodnego powiewu. Jak podkreślił kaznodzieja, burzą, wichurą, pożarem, trzęsieniem ziemi może być choroba, niepełnosprawność czy epidemia koronawirusa. Zaakcentował, że w tych trudnych doświadczeniach nie ma Pana Boga, bo Bóg nie zsyła na człowieka trudnych rzeczy. Zwrócił uwagę, że Pan Bóg jest zawsze w naszym życiu, gdy jest dobrze, jest i w trudnych chwilach, ale nie potrafimy usłyszeć łagodnego powiewu wiatru będącego znakiem obecności Boga.

Kontynuując, ks. Krzysztof zachęcał, byśmy spróbowali odpowiedzieć, jak my patrzymy na to, co słyszymy, co dzieje się w naszym życiu, czy to nasze życie jest zgodne ze słowem Bożym. Nawiązując do słów Ewangelii, zaakcentował, że jego myślą przewodnią są słowa: nie bój się, nie lękaj się. Zwrócił naszą uwagę na to, że w Biblii słowa „nie bój się”, „nie lękaj się” padają 365 raz, czyli na każdy dzień naszego życia. Kaznodzieja zaznaczył, że Pan Bóg przychodzi do naszego życia z łaską pokoju, przychodzi, by uciszać nasze życiowe burze. Zaakcentował, że jeśli jesteśmy wpatrzeni w Jezusa, jesteśmy zasłuchani w Jego słowa, to przetrwamy wszelkie burze. Ks. Krzysztof zauważył też, że w chwilach trudnych doświadczeń łatwo o zwątpienie, rezygnację, ale jeśli przypomnimy sobie wtedy o tym, co nam obiecywał Pan Bóg, co zawarte jest w słowie Bożym, przetrwamy. Zaznaczył, że jeśli przeżywamy jakieś trudności, to powinniśmy mieć świadomość, że Pan Bóg jest blisko nas.

W dalszej części rozważania ks. Lipiński zwrócił uwagę na potrzebę obecności przy osobach doświadczających cierpienia, podzielił się świadectwem posługi wolontariuszy. Kończąc, kaznodzieja powiedział:

„Słowo Boże przypomina nam o tym, że Bóg przynosi pokój do naszego życia. Czy ja w to wierzę, czy ja wierzę Panu Bogu, że to nie On zsyła te trudne sytuacje naszego życia, ale że jest w nich z nami, aby nam pomóc. Amen”.

Wiele ważnych słów skierował do zebranych ks. Krzysztof. Zapewne sposób przeżywania przez nas trudnych życiowych sytuacji wymaga pogłębionej refleksji, ale przede wszystkim otwarcia się na Boga.

Po wyznaniu wiary celebrans przypomniał znaczenie sakramentu namaszczenia chorych. Zaakcentował, że nie jest to ostatnie namaszczenie, ale ma ono umocnić ciało i duszę człowieka. Następnie odmówiona została specjalna modlitwa odmawiana przy udzieleniu sakramentu chorych. Ze względu na sytuację epidemiczną fizycznego namaszczenia nie było.

Po Mszy św. został wystawiony Najświętszy Sakrament, a ks. Krzysztof udzielał zebranym w sanktuarium i wokół niego błogosławieństwa lourdzkiego. W tym czasie odczytywałem wezwania z Litanii do Imienia Jezusa. Obchodzony 9 sierpnia Dzień Chorych właściwie rozpoczyna uroczystości odpustowe. Dla wielu osób, które dziś przybyły do sanktuarium, to jedyne w roku spotkanie z niebieskim Patronem. Przybycie na to mikstackie wzgórze wiązało się dla niektórych z wielki wysiłkiem, cierpieniem, ale przezwyciężali często siebie, by się tu w tym wyjątkowym dla nich dniu znaleźć. Ich obecność była dla nas pięknym świadectwem i wiary, i zaufania Bogu.

Link do homilii wygłoszonej przez ks. Krzysztofa Lipińskiego

https://drive.google.com/file/d/1fhnSqGoj2eetbB1oULqhRCMaWDIrc28g/view?usp=sharing

Zdjęcia z archiwum parafii

DSC_0001 DSC_0002 DSC_0003 DSC_0005 DSC_0006 DSC_0007 DSC_0010 DSC_0013 DSC_0014 DSC_0015 DSC_0017 DSC_0018 DSC_0019 DSC_0020

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web