Dobiegła końca IX edycja Szkoły Świętego Rocha w Mikstacie

22 sierpnia 2020 15:46Komentowanie nie jest możliweViews: 392

Małgorzata Strzelec •

Maskotka Szkoły św. Rocha. Zdjęcie archiwalne

5 sierpnia pojawiła się informacja, że powiat ostrzeszowski, na terenie którego leży Mikstat, znalazł się w tzw. czerwonej strefie, a w samym mieście zanotowano dużą liczbę zakażonych. Stało się wtedy oczywiste, że nie ma szans na przeprowadzenia Szkoły Świętego Rocha w dotychczasowej formule.

Mikstat nazywany jest miastem szczególnego kultu świętego Rocha. Jest znany przede wszystkim z odbywających się tu co roku uroczystości odpustowych ku jego czci połączonych z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Formą duchowego przygotowania do tych uroczystości jest rozpoczynająca się zawsze 7 sierpnia nowenna do św. Rocha, a od roku 2012 także spotkania dla dzieci i młodzieży, które zostały nazwane Szkołą Świętego Rocha.

Kiedy w lipcu był przygotowywany plakat ze scenariuszem uroczystości odpustowych, w jego programie znalazła się także Szkoła Świętego Rocha. Nikt jednak nie przypuszczał wtedy, że inny jest plan Pana Boga wobec przygotowań do uroczystości i samych uroczystości św. Rocha. Co prawda od kilku miesięcy świat doświadcza epidemii koronawirusa, ale sądziliśmy, że uda się przeprowadzić cykl spotkań dla młodych w sanktuarium. Niestety, 5 sierpnia pojawiła się informacja, że powiat ostrzeszowski, na terenie którego leży Mikstat, znalazł się w tzw. czerwonej strefie, a w samym mieście zanotowano dużą liczbę zakażonych. Stało się wtedy oczywiste, że nie ma szans na przeprowadzenia Szkoły Świętego Rocha w dotychczasowej formule.

Zaproponowaliśmy ks. kan. Krzysztofowi Ordziniakowi, by tegoroczna Szkoła Świętego Rocha odbywała się on-line. Propozycja została zaakceptowana i ustaliliśmy z ks. kanonikiem plan spotkań. Spotkania w przestrzeni wirtualnej nie zastąpią oczywiście bezpośredniego kontaktu z młodymi, ale ze względu na sytuację epidemiczną stały się dla nich jakąś alternatywą. Celem Szkoły Świętego Rocha jest przybliżenie młodym mikstaczanom postaci św. Rocha, a także zwyczajów odpustowych.

Jak wyglądała ta Rochowa szkoła on-line? W pierwszych jej dniach poznawaliśmy życie św. Rocha. Najpierw postawę zaufania i wytrwałości w modlitwie. Jego rodzice przez lata prosili Boga przez wstawiennictwo Maryi o potomka. Potem przyszedł czas na pokazanie młodym okresu dzieciństwa i wczesnej młodości św. Rocha. Był wychowywany w atmosferze otwierania serca na potrzeby bliźnich potrzebujących pomocy. Św. Roch w wieku 20 lat został sierotą, ale na łożu śmierci ojciec skierował do niego ważne słowa, które stały się dewizą jego życia: „Kochaj i służ” – Bogu i człowiekowi.

Potem wyruszyliśmy z przyszłym świętym na pielgrzymi szlak, gdzie uczyliśmy się od niego wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, pochylania się nad tymi, nad którymi nikt pochylać się nie chciał. Pielgrzymi szlak był także okazją na zwrócenie uwagi na umiejętność przebaczania i spieszenia z pomocą także tym, którzy nam tej pomoc odmówili albo nas skrzywdzili. Przemierzając wraz z Rochem pielgrzymi szlak, zwróciliśmy uwagę młodych na przyjaźń człowieka ze zwierzętami i ich służebną rolę. Tu wykorzystano legendę „Święty Roch i raj zwierząt”.

Wskazaliśmy także na najważniejsze atrybuty świętego Rocha oraz rozwój jego kultu. Przypomnieliśmy dzieciom genezę kościoła na Mikstackim Wzgórzu. W poszczególnych dniach wykorzystywaliśmy w naszych spotkaniach prezentacje multimedialne, filmy, zdjęcia oraz w miarę na bieżąco reagowaliśmy na komentarze zamieszczane przez młodych. Ponadto dzieci miały codziennie do wykonania jakieś zadanie, np. miały narysować swoje zwierzątko, a jeśli go nie ma – to to, o którym marzą. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, dlaczego uroczystości odpustowe rozpoczyna spotkanie osób chorych, starszych, a kończy Msza św. w intencji dzieci. Dzieci pisały także, w czym by chciały upodobnić się do św. Rocha.

IX edycja Szkoły Świętego Rocha, jakże inna od dotychczasowych, trwała najdłużej… Dlaczego? Bo zazwyczaj kończyła się 14 sierpnia. W edycji on-line ostatni post administratora pojawił się w niedzielny wieczór (16 sierpnia). Na bieżąco zamieszczane były w grupie zdjęcia z tego, co działo się podczas uroczystości odpustowych.

IX edycja Szkoły Świętego Rocha dobiegła końca. Ze względu na panującą epidemię koronawirusa była ona w tym roku przede wszystkim czasem pochylania się nad postacią Patrona i uczenia się dostrzegania potrzeb bliźnich.

W 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci świętego Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. •

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web