Zakończenie oktawy Bożego Ciała w sanktuarium św. Rocha w Mikstacie

3 lipca 2019 00:30Komentowanie nie jest możliweViews: 210

Jest tradycją, że zakończenie oktawy Bożego Ciała odbywa się w mikstackiej parafii zawsze przy Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha. Msza święta sprawowana było o godz.18:30. Przewodniczył jej ks. kan. Krzysztof Ordziniak, współclebransem był ks. wikariusz Marcin Walczak.

Homilię w czasie tej Eucharystii, sprawowanej m.in. w intencji wszystkich obsługujących procesje i przygotowujących ołtarze, wygłosił ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Kaznodzieja zaznaczył, że Chrystus, który jest bogaty w miłosierdzie, pochyla się nad każdym człowiekiem, nad każdą ludzką nędzą, ukazując mu swe serce pełne miłości. Ksiądz kan. Krzysztof podkreślił, że Bóg nieustannie zaprasza nas, byśmy korzystali z Jego miłosierdzia, wskazując, że jest ono jedynym ratunkiem dla człowieka i świata. Zaznaczył, że współczesny człowiek bardzo potrzebuje Bożego przebaczenia, Bożej miłości i obecności. Doświadczenie Bożego miłosierdzia powinno mobilizować nas do miłości do Boga i bliźnich. Celebrans zwrócił uwagę, że Chrystus nieustannie mnoży dla nas swój Chleb. Gdy przyjmujemy Go w Komunii Świętej, obdarza nas potrzebnymi siłami, doświadczamy Jego obecności, która jest źródłem otuchy, siły, odwagi.

W dalszej części homilii celebrans przytoczył świadectwo ostatnich dni życia Chopina, który odchodził z tego świata pojednany z Bogiem. Świadectwo to pokazało zgromadzonym, jak wielki pokój i radość serca daje przyjecie Eucharystii.

Kontynuując, ks. proboszcz zaakcentował, że zgromadził nas Boży Stół, na którym Jezusa jako Chleb kładzie nam samego siebie. Celebrans zwrócił uwagę, że powinniśmy Mu za to dziękować, wielbić Go, ale przede wszystkim ufać jego dobroci. Zaznaczył jednak, że nasza wdzięczność jest niepełna, jeśli nie potrafimy na Boże miłosierdzie odpowiedzieć miłosierdziem wobec bliźnich. Kończąc, kaznodzieja powiedział: „Boże miłosierdzie to wielka «słabość» Boga do człowieka, ale dzięki tej «słabości» istniejemy. Ona nam mówi, że Bóg nie zmęczył się człowiekiem, dzięki niej doświadczamy Jego dobroci, przebaczenia. To właśnie dzięki tej «słabości» Bóg wciąż na nowo lituje się nad człowiekiem, troszczy się, okazuje miłosierdzie i prosi: zacznij od nowa”.

Słowa skierowane do nas w czasie tej Eucharystii wymagają pogłębionej refleksji. Skłaniają do postawienia sobie pytania, jak odpowiadamy na zaproszenie Jezusa do korzystania z daru Jego miłości miłosiernej. Czy doświadczając Bożego miłosierdzia, potrafimy ofiarować je bliźnim?

Po Mszy Świętej odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu, odmówiliśmy litanię do Serca Jezusowego. Następnie z Jezusem ukrytym pod postacią Chleba wyruszyliśmy alejkami cmentarnymi w procesji do czterech ołtarzy.

Myślą przewodnią haseł umieszczonych na poszczególnych ołtarzach była NIEDZIELA. Zwrócono w nich uwagę na następujące wymiary dnia Pańskiego: Niedziela dniem Kościoła, Niedziela dniem rodziny, Niedziela dniem wiary, Niedziela dniem człowieka.

Procesję zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.

Następnie odbyło się poświęcenie wianków z ziół i kwiatów. To wyraz naszej wiary i zaufania Bogu. Przyniesione zostały pierwociny pól i łąk, by Bóg nam błogosławił, by nikomu nie zabrakło chleba powszedniego, bo tego będącego pokarmem dającym życie wieczne nigdy nie zabraknie… Obyśmy tylko chcieli się nim karmić…

Bardzo wiele osób uczestniczyło we mszy świętej i procesji na zakończenie oktawy Bożego Ciała. Warto dodać, że było ich wielu także każdego dnia w okresie tzw. oktawy Bożego Ciała zarówno rano, jak i wieczorem. Mikstacka parafii należy do nielicznych w Polsce, gdzie w okresie tradycyjnej oktawy procesje odbywają się jeszcze dwukrotnie w ciągu dnia. To piękne świadectwo naszej wiary, czci i trwania przy Chrystusie w hostii utajonym, a także wierności tradycjom przodków, którzy przekazali nam dar wiary.

Może warto zatrzymać się na chwilę nad słowami modlitwy błogosławieństwa wypowiadanej przez kapłana.

MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA

Panie, Boże wszechświata, Ty sprawiasz, że na ziemi rosną trawy, zioła i zboża na pożywienie ludziom i zwierzętom. Od Ciebie pochodzi obfitość wody i promieni słońca dla pól, sadów, ogrodów, łąk, pastwisk i lasów, aby wszystko, co się zieleni i rozkwita, owocowało, gdy przyjdzie czas zbiorów. Prosimy Cię, pobłogosław † przyniesione ku Twojej czci pierwociny zieleni tego roku: młode pędy zbóż, trawy, zioła i kwiaty. Zachowaj je od suszy, gradu, powodzi i wszelkiej szkody, aby wszędzie wzrastały, radowały oczy, przynosiły obfity owoc i mogły służyć zdrowiu ludzi i zwierząt. Spraw także, abyśmy, trwając w Chrystusie jak gałązki w winnym krzewie i umocnieni Jego miłością w Eucharystii, mogli przynosić owoce dobrych czynów ku Twojej chwale. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen”.

Zadziwiająca jest siła wiary i tradycji w naszej mikstackiej wspólnocie.

Ks. Krzysztof Ordziniak, kustosz sanktuarium

Małgorzata Strzelec

Zdjęcia z archiwum parafii w Mikstacie
DSC_0004

DSC_0014

DSC_0032

DSC_0038

DSC_0045

DSC_0060

DSC_0062

DSC_0064

DSC_0073

DSC_0076

DSC_0083

DSC_0087

DSC_0091

DSC_0093

DSC_0096

DSC_0112

DSC_0116

DSC_0121

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web