XII niedziela zwykła, 23 VI 2019 – komentarz do Ewangelii

20 czerwca 2019 23:04Komentowanie nie jest możliweViews: 134

Perykopa: Łk 9, 18-24 •
Rozważa: Lucyna Montusiewicz •

Dialog Jezusa z uczniami na modlitwie

Gdy byli na osobności, na modlitwie Jezus pyta uczniów, „za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego”. To zapytanie skierowane jest dzisiaj do mnie i do ciebie, bo dzisiaj jest nam dana Ewangelia dialogowana, a to znaczy, że ma paść odpowiedź ze strony słuchających. Kim jest dla każdego z nas Jezus Chrystus. Jaką mam z Nim relację, jak traktuję Jego nauczanie, czy ono odnosi się do całości moich życiowych wyborów i czynów. Usłyszymy to, o ile potrafimy udać się na modlitwę w miejsce ustronne lub zamknąć się w naszej „izdebce”. Ponieważ w innych warunkach nie słyszymy Jego głosu. Zajęci milionem ważnych spraw, zanurzeni w świecie, zawsze sceptyczni i letni? Otóż – kim jest dla mnie Jezus Chrystus w czerwcu 2019 roku?

Czy zapowiadanym Mesjaszem, który ma moc zbawić mnie od grzechów, moich ograniczeń i zniewoleń? Czy może Jezus jest prorokiem, który wskazuje, jak żyć, gdzie szukać szczęścia i miłości? A może należymy do kategorii ludzi, którzy gorszą się upadkiem i słabością natury ludzkiej, którzy szydzą i drwią: „gdzie jest Bóg twój?”.

Tak naprawdę to pytanie przychodzi tej niedzieli, abyśmy nie stali z boku, lecz na serio i odpowiedzialnie potraktowali nasze życie osobiste i społeczne. Bowiem przekroczenie granicy między światem ducha i materii opiera się jedynie na wierze.

Kefas-Skała-Piotr odpowiada: „Za Mesjasza Bożego”

Musimy mieć wewnętrzną pewność, że bardzo potrzebujemy wiary Piotra z jego pokorą i wytrwałością. Ponieważ w dzisiejszych czasach to on jest wyrazicielem wiary Apostołów i Kościoła Powszechnego, a dla nas wierzących staje się oparciem, czyli skałą. Tymi gwarantami są papież i biskupi, a także wszyscy kapłani i wierzący lud.

Sam Bóg objawia prostemu rybakowi tę prawdę, iż Jezus jest Mesjaszem, Synem Boga Żywego” – i to wyznanie kładzie fundament wiary. Po nim Piotr staje się kimś innym, na kim można budować Kościół. Kościół, który przetrwa do końca świata i zło go nie zwycięży. Tę prawdę poprzez Ducha Świętego otrzymał każdy ochrzczony w imię Jezusa, bo został zanurzony w śmierć i zmartwychwstanie naszego Pana.

Jezus pragnie dać się poznać i wejść w nasze życie

„Syn człowieczy musi wiele wycierpieć”, a co do prześladowań, których także obecnie jesteśmy świadkami, Jezus potwierdza, że tak ma być. Zetknięcie się Jego Ewangelii z grzechem świata wywołuje agresję i złość, tak że jedyną odpowiedzią może być miłość i to miłość w wymiarze krzyża. Jezus nie pozostawia nam złudzeń: jeśli chcesz być Jego uczniem, bierz swój krzyż codziennie i naśladuj Go.

Bądź mężny, stojąc pod krzyżem, gdy wypadnie ci walczyć o Jego godność lub gdy słowami będziesz wyznawał wiarę; bądź ufny i cierpliwy w chwili śmierci, a jeśli stracisz swoje życie, niosąc krzyż, zyskasz je w Chrystusie Zmartwychwstałym; jeśli jednak chcesz je zachować, stracisz. To jest odpowiedź prawidłowa na pierwsze pytanie: kim jest dla Ciebie Jezus?


lucyna-montusiewicz-01Lucyna Montusiewicz, matka i żona, psycholog, nauczyciel akademicki, wieloletni przewodnik po Ziemi Świętej i Beskidach.


Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Gdy Jezus modlił się na osobności, a byli z Nim uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: «Za kogo uważają Mnie tłumy?»
Oni odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela; inni za Eliasza; jeszcze inni mówią, że któryś z dawnych proroków zmartwychwstał».
Zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?»
Piotr odpowiedział: «Za Mesjasza Bożego».
Wtedy surowo im przykazał i napominał ich, żeby nikomu o tym nie mówili. I dodał: «Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; zostanie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie».
Potem mówił do wszystkich: «Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web