Św. Leon Wielki: Grzechy mogą być zmywane także jałmużną

6 marca 2019 00:30Komentowanie nie jest możliweViews: 581

Na progu Wielkiego Postu, warto przypomnieć to, co o poście i jałmużnie mówił św. Leon Wielki.

Jeśli podejmuje się umartwienie, żeby ująć w karby źródło podniet cielesnych, to najbardziej pożądany jest ten rodzaj wstrzemięźliwości, który wytrzeźwi z przewrotności samą wolę i zamorzy nieuczciwość w postępowaniu. Taki post mogą zachować nawet chorzy, nie wyłączając całkowicie obezwładnionych.
////
Posty chrześcijan mają porastać tłustością zasług przez hojne jałmużny i opiekę nad ubogimi. To, co odejmujemy sobie, obracajmy na chorych i biedaków. Przyłóżmy się do tego, aby wszyscy jednymi usty błogosławili Boga. Grzechy zmywane wodą chrztu albo łzami pokuty, mogą być zmywane także przez jałmużnę. Bo Pismo Święte mówi: „Jak woda gasi ogień, tak jałmużna gasi grzechy”.

Cyt. za: Mszał Rzymski, Wydawnictwo Pallotinum, Poznań 1963. Wyróżnienia: Redakcja Dziennika Parafialnego