Odpust ku czci św. Rocha w Mikstacie z błogosławieństwem zwierząt. Pod patronatem Dziennika Parafialnego

20 sierpnia 2019 09:24Komentowanie nie jest możliweViews: 240

15 i 16 sierpnia w Mikstacie odbyły się wielkie uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha, patrona kościoła na Mikstackim Wzgórzu, a od 2007 roku także niebieskiego patrona miasta.

Duchowe przygotowania rozpoczęły się już 7 sierpnia. W kolejnych dniach gromadziliśmy się w sanktuarium o godz. 18:30 na mszach świętych z nauką, po których odprawiana była nowenna do św. Rocha. W tym roku nauki rekolekcyjno-nowennowe głosił ks. Sebastian Łagódka. W tych samych dniach w godzinach przedpołudniowych w sanktuarium odbywały się spotkania dla młodych w ramach VIII edycji Szkoły Świętego Rocha. Podczas spotkań poznawali oni postać św. Rocha, a także dziedzictwo kulturowe małej Ojczyzny, szczególnie to związane z uroczystościami odpustowymi.

W niedzielę poprzedzającą odpust do Diecezjalnego Sanktuarium św. Rocha przybyły osoby chore, starsze, niepełnosprawne. Mszę świętą w ich intencji sprawował ks. prałat Jan Wolniak, dyrektor Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim. W słowie skierowanym do wiernych zaznaczył, że osoby chore, starsze czują się czasami niepotrzebne, co jest nieprawdą. To właśnie one uczą młode pokolenie modlitwy i są świadkami wiary. Ksiądz prałat podkreślił, że chorzy, cierpiący są skarbem Kościoła, parafii i rodzin. Podczas tej mszy świętej został udzielony sakrament chorych.

15 sierpnia przybyła Pielgrzymka Lekarzy Weterynarzy i Służb weterynaryjnych wraz ze swym krajowym duszpasterzem o. Jerzym Brusiło, który o godz. 13:00 sprawował dla nich mszę św. Przed końcowy błogosławieństwem wspólnie odmówili modlitwę pracownika weterynarii przez wstawiennictwo św. Rocha. Tego samego dnia o godz. 15:00 w sali MGOK-u odbyła się XV sesja popularno-naukowa z cyklu: Siła kultu-tradycji-wiary.

Tradycyjnie bezpośredni czas świętowania rozpoczęła msza święta sprawowana w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kościele farnym o godz. 18:00. To po tej Eucharystii wyruszyliśmy w procesji z Najświętszym Sakramentem i relikwiami świętego Rocha do sanktuarium. Tu odśpiewane zostały uroczyste nieszpory, odmówiona modlitwa ostatniego dnia nowenny. Następnie rozpoczęło się całonocne modlitewne czuwanie. O godzinie 24:00 kapłani pochodzący z mikstackiej parafii sprawowali pasterkę, która z maryjnego święta przeprowadziła nas w dzień imienin naszego patrona.

W dniu odpustu, tradycyjnie już o godz. 8:00, sprawowana była msza św. wotywna w intencji gospodarzy i o Boże błogosławieństwo w pracy i inwentarzu. Przewodniczył jej współautor niniejszej relacji ks. kan. Krzysztof Ordziniak, który w homilii podkreślił niezwykłą atmosferę uroczystości odpustowych. Przypomniał najważniejsze wydarzenia życia świętego Rocha oraz zwrócił uwagę na właściwy stosunek człowieka do zwierząt. Wyjaśnił ponadto znaczenie i sens błogosławieństwa zwierząt.

O godz. 9:00 rozpoczął się niezwykle widowiskowy, ale przede wszystkim mający wymiar religijny obrzęd błogosławieństwa zwierząt, któremu przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Wiesław Szlachetka. Przed bramą prowadzącą do sanktuarium przeszła prawie cała Arka Noego. Były konie, kucyki, krowy, cielątka wiezione na przyczepie, świnki morskie, chomiki, małe i duże króliki, szynszyle, gołębie, gęsi, malutkie kurczaczki. Były psy i koty różnych ras i wielkości. Na specjalnych przyczepach przywieziono cielątka. Klatki, w których niesione bądź wiezione były zwierzątka, były pięknie przyozdobione. Podczas obrzędu błogosławieństwa zwierząt pojawił się również chłopiec przebranego za św. Rocha; przyprowadził do pobłogosławienia swego psa.

Uroczysta suma pod przewodnictwem bpa Wiesława Szlachetki została odprawiona o godz. 11:00. W słowie skierowanym do zebranych na Mikstackim Wzgórzu ks. biskup wyjaśnił istotę treści błogosławieństw, które stanowią program życia chrześcijańskiego. Zaakcentował, że święty Roch kroczył tą drogą i z niezwykłym oddanie posługiwał bliźnim potrzebującym pomocy. Ponadto hierarcha zwrócił uwagę na występujące coraz częściej zjawisko humanizacji zwierząt i dehumanizacji człowieka. Przejawia się ono w hasłach: „pies to też człowiek” albo „koń to też człowiek”. Takie humanizowanie zwierząt jest dehumanizowaniem człowieka. Bo skoro zwierzę równa się z człowiekiem, to człowieka się poniża – dodał celebrans. Celebrans, podkreślając znaczenia błogosławieństw, apelował do zebranych: „Błogosławcie a nie złorzeczcie”. Po sumie cmentarnymi alejkami przeszła procesja eucharystyczna. Na zakończenie ks. biskup udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Ksiądz biskup życzył wszystkim radosnego świętowania. Zgodnie z tradycją wielu parafian i pielgrzymów zabrało ze sobą małe chlebki, którymi podzielili się ze swoimi bliskimi w domach.

O godzinie 18:00 sprawowana była jeszcze msza święta w intencji małych dzieci, podczas której otrzymały one indywidualne błogosławieństwo. Po Eucharystii procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha powróciła do fary. Zakończyły się uroczystości odpustowe A.D. 2019.

Dodajmy, że w 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Małgorzata Strzelec
Ks. Krzysztof Ordziniak, kustosz sanktuarium

W najbliższych dniach na naszych stronach przedstawimy fotorelację z błogosławieństwa zwierząt.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web