Niepokalane Poczęcie NMP, 8 XII 2019 – komentarz do Ewangelii

5 grudnia 2019 10:57Komentowanie nie jest możliweViews: 324

Niemożliwe jest możliwe
● Rozważa: ks. Bohdan Dutko MS ●

ZwiastowanieNiepokalane Poczęcie NMP (8 grudnia 2019)
Czytania: Rdz 3,9-15; Rz 15,4-9
Ewangelia: Łk 1,26-38 ●

W dniu dzisiejszym Kościół celebruje Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Maryja, jako jedyna spośród ludzi, została zachowana od zmazy grzechu pierworodnego ze względu na przyszłe zasługi Jej Syna. Maryja podczas objawienia w Lourdes powiedziała: „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”.

Moc Boża

Zwiastowanie, które dokonało się dwa tysiące lat temu, dokonuje się teraz. Bóg teraz posyła anioła Gabriela. Imię Gabriel znaczy moc Boża. Bóg wybrał ciebie i posyła swoją moc do ciebie – człowieka niedoskonałego i grzesznego, aby w tobie dokonało się to, co stało się z Maryją.

Pokora Maryi

Maryja była pokorna, dlatego Bóg wejrzał na jej uniżenie i wypełnił ją swoją łaską. W Maryi była tylko łaska Boga. Nie było w Niej grzechu. A w nas jest pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, egoizm…

Kiedyś były prezydent Aleksander Kwaśniewski wyznał, że nie została mu dana łaska wiary. Czy naprawdę Bóg tak czyni? Bóg zawsze daje człowiekowi łaskę, tylko nie zawsze człowiek jest zdolny ją przyjąć. Bo jeżeli jestem pyszny, to nie ma we mnie miejsca na łaskę. Jeżeli w sercu nie zostawiam miejsca dla Boga, to Bóg nie może do mnie przyjść. Dlatego potrzebujemy pokornie prosić: Panie daj mi łaskę pokory. Taką łaskę znajdujemy u św. Faustyny, która tak myślała o sobie: „Dlaczego wybrałeś mnie, taką nędzę?”.

Żeby w nas mogło się dokonać zwiastowanie i poczęcie, to musi być skruszona nasza pycha.

Dialog z aniołem

Ten dialog z Bogiem odbywa się w naszym sercu. Anioł wszedł do Maryi i powiedział: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą”. W innym tłumaczeniu pozdrowienie anioła brzmi: „raduj się”. Ten zwrot w biblii zapowiada przyjście Zbawiciela. „Raduj się!”, bo Bóg jest z tobą! Bóg cię kocha i pragnie zrobić z tobą to samo, co zrobił z Maryją.

„Jak to się stanie?” Może myślisz, że to niemożliwe, żebyś przebaczył ojcu – alkoholikowi, mężowi, który cię zostawił dla innej kobiety, rodzicom, którzy cię nie kochali. To jest niemożliwe, żeby z twojego serca mogły zniknąć sądy i złość wobec tych, którzy cię zranili. Rodzice dawno pomarli, a ty ciągle w sercu nosisz pretensje do nich i nie możesz im przebaczyć. Wydaje ci się, że to niemożliwe, abyś się uwolnił od tego ciężaru.

„Duch Święty zstąpi na ciebie i moc Najwyższego osłoni cię”.

Elżbieta, krewna Maryi, była bezpłodna, a stałą się matką. To, co było niemożliwe stało się możliwe.

Znam Stanisława z Jasła, który „po uszy” tkwił w nałogu alkoholowym. Wydawało się, że nie ma już dla niego ratunku. A jednak, dziś jest trzeźwy… Dla niego jest oczywiste, że to uczynił Bóg!

Adam, był hazardzistą i żył „na luzie”. Nie tylko jemu wydawało się, że jest niemożliwe inne życie, a jednak stało się inaczej… wyjechał z rodziną na misję.

Od czego to zależy, żeby także i w twoim życiu tak się stało? Wystarczy z wiarą powiedzieć za Maryją: „Niech mi się stanie według Twego Słowa!”

Kiedy będziesz wołać: przyjdź Duchu Święty, to On przyjdzie i niemożliwe będzie czynił możliwym.


ks-bohdan-dutko-2015Ks. Bohdan Dutko, misjonarz saletyn. Po przyjęciu święceń kapłańskich (1988) pracował jako katecheta w parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Olsztynie, studiował w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim i pełnił posługę duszpasterza akademickiego w Rzeszowie. W 1996 r. po raz pierwszy został redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „La Salette – Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej”, którą to funkcję pełnił ponownie w latach 2007-2012 i pełni od 2015 r. W latach 1997-2000 był asystentem w Radzie Prowincjalnej w Warszawie, następnie przez sześć lat był przełożonym wspólnoty zakonnej i proboszczem w Rzeszowie. W latach 2012-2015 pełnił funkcję wikariusza Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Saletynów. Od 2018 r. jest dyrektorem “Centrum Pojednania” Domu Rekolekcyjnego w Dębowcu.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web