Niedziela Trójcy Świętej, 16 VI 2019 – komentarz do Ewangelii

12 czerwca 2019 08:28Komentowanie nie jest możliweViews: 708

„Trójcopodobni”
▼ Rozważa: Paweł Beyga ▼

Trójca Święta – ikona Rublowa

Niedziela Trójcy Świętej, (16 czerwca 2019)
Czytania: Prz 8,22-31; Rz 5,1-5
Ewangelia: J 16,12-15 ▼

Według wielu teologów są trzy prawdy wiary, do których człowiek nie mógłby dojść naturalnym rozumem: o Wcieleniu, o Trójcy Świętej oraz o cudzie Eucharystii. Dzisiejsza niedziela jest uroczystością Trójcy Przenajświętszej, a więc jest to świąteczny dzień o wybitnie dogmatycznym charakterze.

Chociaż słowa „Trójca” próżno szukać w Piśmie Świętym to jednak jest to prawda wiary wypływająca z nauczania biblijnego. W Ewangelii przeznaczonej na dzisiejszą liturgię występuje cała Trójca Święta. Jezus Chrystus mówi: „On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam oznajmi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje”. Trójca Święta: Ojciec, Syn i Duch, nie są jakąś chaotyczną zbieraniną osób, lecz doskonałą wspólnotą. Teologia określa czasami tę trynitarną harmonię słowem „perychoreza”, a więc taniec. W tańcu nie może być przysłowiowego bałaganu, nie można deptać sobie po stopach. Dzięki takiemu słowu teologowie chcieli wyrazić to, o czym mówi dzisiejsza Ewangelia, a więc harmonię i miłość wewnątrz Trójcy. Sednem nauczania trynitarnego jest wspólnota i to jest zadanie dla nas. Mamy być „trójcopodobni”.


Paweł Beyga – doktor nauk teologicznych (teologia dogmatyczna). W 2018 roku obronił pracę doktorską na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu na temat tradycji anglikańskiej w Mszale dla ordynariatów personalnych byłych anglikanów. Interesuje się związkiem liturgii z treścią wiary. Publikował m.in. w „Teologii w Polsce”, „Wrocławskim Przeglądzie Teologicznym” oraz „Studia Europaea Gnesnensia”.


Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi.
Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web