Europejskie Dni Dziedzictwa w pobernardyńskim zespole klasztornym w Ratowie – relacja

10 września 2019 11:23Komentowanie nie jest możliweViews: 87

„Polski splot” – pod takim hasłem odbywały się tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa. W Ratowie nawiązano do tego hasła, przypominając ważne momenty z lokalnej historii, również te z okresu odradzania państwa polskiego po stu dwudziestu trzech latach zaborów. Tematem przewodnim było jednak tradycyjnie średniowiecze i postać znamienitego rycerza Księstwa Mazowieckiego – Pawła z Radzanowa, właściciela i dobrodzieja tych ziem.
Ratowo-EDD-2019-9
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa od godz. 9.00 udostępniony został do zwiedzania osiemnastowieczny kompleks klasztorny, puntem centralnym wydarzenia była msza św. w intencji mieszkańców Europy, której przewodniczył rektor ratowskiego sanktuarium ks. kan. Bogdan Pawłowski. W homilii przywołał słowa dwóch wielkich papieży: św. Jana Pawła II oraz Franciszka.

Ratowo-EDD-2019-1Św. Jan Paweł II w 2004 roku przypominał, że „Europa ducha musi rodzić się w spotkaniu obywateli”. Dziś po 15 latach bardzo wymownie brzmią słowa ojca św. Franciszka, apelującego, by mieszkańcy kontynentu wspólnie „uratowali Europę”, otwierając się wzajemnie na siebie, ponieważ „tożsamość to bogactwo – kulturowe, narodowe, historyczne, artystyczne – i każdy kraj ma swoją, ale musi być ona zintegrowana na drodze dialogu”. To wielkie zadanie również dla nas, byśmy, szanując inne poglądy, jednocześnie mieli odwagę głośno mówić o naszych wartościach, których źródłem jest nauka Chrystusa – podkreślił ks. Pawłowski.

Ratowo-EDD-2019-2Bezpośrednio po mszy św. odbywała się prelekcja poświęcona ważnym momentom w historii ratowskiego kompleksu, począwszy od średniowiecznych początków osady, poprzez momenty zwrotne w poszczególnych wiekach, w których ważyły się losy tego miejsca, aż po dzisiejszy ponowny rozkwit. Przypomniana została również postać patrona sanktuarium św. Antoniego z Padwy, wielkiego Europejczyka: kaznodziei, filozofa, naukowca i społecznika, który podróżował po różnych krajach, głosił Dobrą Nowinę, wykładał na wyższej uczelni, propagował zasady opieki instytucjonalnej dla najuboższych, broniąc chociażby ofiary lichwy.

Poza elementami edukacyjnymi w trakcie Europejskich Dni Dziedzictwa zaplanowano również zwiedzanie pobernardyńskiego kompleksu klasztornego w roku 2019 odnowionego kompleksowo m.in. dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.

W programie pikniku „Śladami Pawła z Radzanowa” nie zabrało też zabaw dworskich i plebejskich. Można było m.in. posłuchać gawędy rycerskiej, podziwiać pojedynki konne i piesze, nauczyć się „tańca praczki”, spróbować podpłomyków.
Ratowo-EDD-2019-7

Ratowo-EDD-2019-8
Na zakończenie najmłodsi uczestnicy mogli spróbować swoich sił w siodle pod opieką doświadczonych instruktorów, a także wziąć udział w miniturnieju konnym, prowadzeni na koniu przez zawodowego jeźdźca.

W Europejskich Dniach Dziedzictwa można było podziwiać kunszt Bractwa Rycerskiego XXVI Chorągwi Zamku Bratjan i Nowego Miasta, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej oraz Stajni Tarpan. Wśród zwiedzających, poza mieszkańcami powiatu mławskiego, żuromińskiego, płońskiego i sierpeckiego, byli goście z Płocka, Warszawy i Lublina.
Ratowo-EDD-2019-6
Przedsięwzięcie patronatem honorowym objął marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Projekt współfinansowany był ze środków samorządu województwa mazowieckiego.

Źródło: Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web