Europejskie Dni Dziedzictwa u św. Antoniego w Ratowie – zapowiedź

27 sierpnia 2019 09:41Komentowanie nie jest możliweViews: 103

Pobernardyński Zespół klasztorny w Ratowie w niedzielę 8 września po raz koleiny zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa. W programie przewidziano zwiedzanie zabytkowego kompleksu klasztornego, happening „Ratowo – czas zatrzymany w murach” oraz tradycyjnie piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa”.

„Polski splot” to hasło towarzyszące 27. Europejskim Dniom Dziedzictwa. Nawiązuje ono do splotu, którym stało się państwo polskie w 1918 roku, łącząc na nowo naród znajdujący się pod trzema zaborami. Organizatorzy tegorocznych EDD w ratowskim sanktuarium nawiązują do tego hasła happeningu „Ratowo – czas zatrzymany w murach”, podczas którego pojawią się postacie z różnych okresów historycznych, w tym także z czasów odzyskania przez Polskę niepodległości. W sposób symboliczny polski splot może jednak uosabiać również przeplatającą się już od czasów średniowiecza kulturę dworską i plebejską, a także dorobek kulturowy wszystkich obywateli, którzy na przestrzeni wieków, od zarania dziejów aż po dzień dzisiejszy, współtworzyli Rzeczpospolitą.

– Tradycyjnie rozpoczynamy mszą św., by powierzyć mieszkańców Europy opiece św. Antoniego, który już ponad osiemset lat temu, w czasie swoich podróży, niósł Europejczykom Dobrą Nowinę, przestrzegał przed zagrożeniami, a także współtworzył obecny europejski ład, inicjując chociażby walkę z lichwą czy instytucjonalną pomoc najuboższym – informuje ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium.

W trakcie Europejskich Dni Dziedzictwa będzie można zwiedzić pobernardyński kompleks klasztorny, odnowiony całościowo w 2019 m.in. dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, a także wziąć udział w pikniku rycerskim „Śladami Pawła z Radzanowa” – jednego z niezłomnych rycerzy Księstwa Mazowieckiego, który swoje gniazdo rodowe miał w oddalonym od Ratowa o 3 km. Radzanowie.

W programie pikniku przewidziano m.in. turniej rycerski, konny i pieszy, zabawy dworskie i plebejskie, konkurs na najwytworniejszą damę dworu i najdzielniejszego rycerza, gawędy o historii Ratowa i okolic. Natomiast w ramach happeningu „Ratowo – czas zatrzymany w murach” pojawią się postacie z różnych okresów historycznych, ważnych dla ratowskiego kompleksu.

Osiemnastowieczny zespół klasztorny, unikatowy zabytek architektury i plastyki okresu rokoko, zostanie w tym dniu udostępniony do zwiedzania już od godz. 9.00. Natomiast dni dziedzictwa zostaną uroczyście zainaugurowane o godz.12.00 mszą św. w intencji mieszkańców Europy, bezpośrednio po której rozpocznie się piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa”.

Przedsięwzięcie patronatem honorowym objął marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Projekt współfinansowany jest ze środków samorządu województwa mazowieckiego.

Tekst i zdjęcia:
Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie

Plakat zapowiadający wydarzenie:

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web