XXVI niedziela zwykła (B), 30 IX 2018 – komentarz do Ewangelii

26 września 2018 21:56Komentowanie nie jest możliweViews: 359

Nie wykluczaj innych, czuwaj nad sobą
● Rozważa: Paweł Pomianek ●

Dwudziesta szósta niedziela zwykła, rok B
(30 września 2018)

Czytania: Lb 11,25-29; Jk 5,1-6
Ewangelia: Mk 9,38-43.45.47-48 ●

Ewangelia z najbliższej niedzieli zachęca do większej powściągliwości w wykluczaniu innych oraz do czujności względem siebie i stawiania sobie wyższych wymagań.

Uczniowie chętnie piętnują i odcinają, wykluczają tych, którzy nie należą do ich grupy, a chcą działać w imię Jezusa. Mistrz stara się przesunąć ich radykalizm na całkiem inną sferę – sferę pracy nad własnym charakterem. Jezus niejako bagatelizuje kwestię oceny tego czy tamtego człowieka, podnosząc natomiast rangę dbałości o własne postępowanie moralne.

Ważna jest istota – chęć działania w imię Jezusa, bycia przy Nim (czyli także bycia w Kościele), przynależność do konkretnej grupy czy nurtu w Kościele zdaje się być jednak drugorzędna. Więcej radykalizmu potrzeba w pracy nad sobą – tutaj, w życiu moralnym, czyhają na nas prawdziwe niebezpieczeństwa mogące oddzielić nas od Jezusa.

Wydaje się jednak, że istotą tej perykopy jest zwrócenie uwagi na pewną tendencję zagrażającą naturalnie niemal każdemu: Od innych domagamy się czystości, przynależności, śledzimy ich zachowania – chcemy wiele wymagać. Właściwie najlepiej, by byli tacy jak my i podobnie myśleli. Przy tym zapominamy o czuwaniu nad sobą, o odrzucaniu własnego zła, szukaniu i likwidowaniu jego źródeł. Bo to trudne i czasami – właściwie często – boli. Krytykowanie innych jest dla każdego z nas o wiele łatwiejsze.

Tego typu niebezpieczeństwa czyhają na nas wszystkich w naszym życiu i działaniach w Kościele – i na księży, i na świeckich. Dlatego ta Ewangelia wydaje się dziś tak bardzo aktualna.

————–

Paweł Pomianek – świecki teolog, publicysta, filolog polski, redaktor i korektor tekstów, autor bloga z poradami dotyczącymi poprawnego używania języka polskiego JezykoweDylematy.pl. Opiekun Dziennika Parafialnego. Mąż Anny, tato dziewięcioletniej Julii, sześcioletniego Piotrusia i czteroletniego Dominika.


Słowa Ewangelii według Świętego Marka
Apostoł Jan rzekł do Jezusa: «Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zaczęliśmy mu zabraniać, bo nie chodzi z nami».
Lecz Jezus odrzekł: «Przestańcie zabraniać mu, bo nikt, kto uczyni cud w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami.
Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody.
A kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu lepiej byłoby kamień młyński uwiązać u szyi i wrzucić go w morze.
Jeśli zatem twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie ginie i ogień nie gaśnie».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web