XX Niedziela zwykła, 19 VIII 2018 – komentarz do Ewangelii

16 sierpnia 2018 10:00Komentowanie nie jest możliweViews: 173

Eucharystyczna dieta
▼ Rozważa: Paweł Beyga ▼

Eucharystia_SakramentyXV niedziela zwykła (19 sierpnia 2017)
Czytania: Prz 9,1-6; Ef 5,15-20
Ewangelia: J 6,51-58▼

W Ewangelii według świętego Jana próżno szukać wzmianki o ustanowieniu Eucharystii. O ustanowieniu Sakramentu Ołtarza dowiadujemy się od synoptyków i świętego Pawła Apostoła. Jednakże mowa eucharystyczna z Ewangelii Janowej stanowi niejako komentarz do pozostałych opisów ustanowienia.

Słowa Jezusa Chrystusa o spożywaniu Jego Ciała i piciu Jego Krwi musiały wzbudzić zdziwienie, a nawet zakłopotanie. Praktyka pierwszych chrześcijan, którzy mówili o jedzeniu ciała i piciu krwi, spotkała się z niezrozumieniem pogańskiego świata. Sprawę traktowano na serio, a tym samym posądzano ich o kanibalizm. Dzisiaj mamy do czynienia z odwrotnym niezrozumieniem Eucharystii. Starożytni poganie poważnie traktowali mówienie o ciele i krwi. Natomiast współcześni „neopoganie”, chociaż od dziecka znają doktrynę eucharystyczną, traktują Ciało i Krew Pańską jak zwykły chleb i wino, a co najwyżej symbol.

Zbawiciel mówi wprost w dzisiejszej Ewangelii, że od tego Chleba zależy nasze zbawienie – życie wieczne. Jak wielu ludzi przyzwyczaiło się dzisiaj do niespożywania Ciała Pańskiego?! Diety i kuracje odchudzające zdaje się rozciągnięto także na sferę duchową, bo tak jak lepiej nie jeść niezdrowej żywności, tak lepiej nie jeść tego Niebieskiego Chleba. Lepiej Go nie przyjmować, bo On wymaga czegoś od człowieka, zmusza do zmiany stylu życia. Oby nigdy Komunia Święta nie stała się dla współczesnego człowieka „niezdrową żywnością”.

Paweł Beyga – ukończył studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, związany z duszpasterstwem Tradycji katolickiej przy kościele Najświętszej Maryi na Piasku we Wrocławiu. Teolog – „ratzingerysta”. Jego teksty ukazywały się m.in. na portalach Liturgia.pl, DEON.pl, Nowy Ruch Liturgiczny i Dziennik Parafialny.

Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Jezus powiedział do Żydów:
«Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje Ciało, wydane za życie świata».
Sprzeczali się więc między sobą Żydzi, mówiąc: «Jak On może nam dać swoje ciało do jedzenia?»
Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.
Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił – nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web