Pod patronatem Dziennika Parafialnego… uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie – zapowiedź

6 sierpnia 2018 09:32Komentowanie nie jest możliweViews: 135

Uroczystości odpustowe w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt to jedno z ważniejszych wydarzeń w niewielkiej mikstackiej wspólnocie parafialnej. Pewnie wielu zapyta, a gdzie ten Mikstat? W Południowej Wielkopolsce, w diecezji kaliskiej jest takie miejsce gdzie od stuleci  mieszkańcy w sposób szczególny czczą św. Rocha.
0001-1.jpg
Tu co roku 16 sierpnia,  od ponad trzystu lat odbywają się  niezwykłe uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha. Na czym polega ich niezwykłość? Jest pewien element uroczystości, którego nie spotkamy w innych zakątkach kraju – to obrzęd błogosławieństw zwierząt.

Mikstaccy parafianie czczą i kochają świętego Rocha, dlatego starają się do uroczystości odpustowych jak najlepiej przygotować. Od 21 czerwca, w każdy kolejny czwartek spotykają się na modlitwie różańcowej prosząc o dobre przeżycie ofiarowanego nam przez Boga odpustowego czasu. To nowenna tygodni przed uroczystościami odpustowymi.

Bezpośrednie przygotowania do wielkiego odpustu rozpoczną się 7 sierpnia. Od tego dnia codziennie w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha będzie sprawowana Msza Święta z nauką, a po niej Nowenna do naszego niebieskiego Patrona. W tym roku  nauki będą głosili kapłani z dekanatu mikstackiego.

Mikstat nazywany jest miastem szczególnego kultu Świętego Rocha. W trosce o przekaz pięknych tradycji odpustowych, ale także rozbudzenie zainteresowania postacią patrona  organizowana zostanie już VII edycja Szkoła Świętego Rocha dla młodych parafian mikstackich. Czym jest ”Rochowa Szkoła”?  To  spotkania  przybliżające   dzieciom postać Świętego Patrona, a także wspólnej modlitwy nowennowej, poznawania zwyczajów odpustowych. Na dzieci i młodzież czeka wiele atrakcji.

Święty Roch  jest patronem chorych i wzorem heroicznej posługi bliźnim. W niedziele poprzedzająca odpust ( w tym roku 12 sierpnia) do sanktuarium przybędą osoby chore i starsze wraz z opiekunami.  W tym dniu odbędzie się  dla nich spotkanie modlitewne przy relikwiach św. Rocha i bł. Hanny Chrzanowskiej. Spotkanie poprowadzi ks. kan. Arkadiusz Hajdasz,  kapelan Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu.

15 sierpnia po Mszy Świętej odprawianej o godz. 18:00 z kościoła farnego wyruszy do sanktuarium procesja z Najświętszym Sakramentem i  relikwiami  Świętego Rocha. W sanktuarium św. Rocha odśpiewane zostaną  nieszpory   i rozpocznie się  całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 24:00 kapłani pochodzący z mikstackiej parafii będą sprawowali pasterkę.

Warto zwrócić uwagę na pasterkę odprawianą o godz. 24:00. Sprawować ją będą tradycyjnie kapłani pochodzący z mikstackiej parafii. Niezapomniany jest klimat tej sprawowanej przy ołtarzu polowym przed sanktuarium Eucharystii.

16 sierpnia o godz. 8:00 sprawowana będzie Msza Święta wotywna, a po niej odbywa się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Kiedyś popularny w naszym kraju, dziś niestety zapomniany. W tym roku dokona go J.E. ks. bp. Łukasz Buzun.  Tę niezwykłą procesję, która przechodzi przed bramą prowadzącą do sanktuarium, trzeba koniecznie obejrzeć. Wędruje tu prawie cała Arka Noego.

O godz. 11:00 odprawiona zostanie uroczysta suma odpustowa. Przewodniczyć jej będzie ks. bp Łukasz Buzun. Po Mszy św.  z indywidualnym błogosławieństwem dzieci  sprawowanej o godz. 18:00 procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha powróci do kościoła farnego.

Zadziwiająca jest siła wiary  i tradycji w mikstackiej parafii.

W grudniu 2015  roku uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Więcej na temat uroczystości odpustowych w Sanktuarium w Mikstacie można  przeczytać na: http://www.parafia-mikstat.pl

Na uroczystości odpustowe zaprasza ks. kan. Krzysztof Ordzinika, kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web