Pod patronatem Dziennika Parafialnego: 100- lecie konsekracji kościoła farnego w Mikstacie. Zapowiedź

14 października 2018 11:34Komentowanie nie jest możliweViews: 281

„Zaiste dom to Boży i brama niebieska” (Rdz 28,17) – głosi napis nad wejściem do kościoła pw. Świętej Trójcy w Mikstacie. Tuż pod nim od kwietnia wisi baner informujący o 100-leciu konsekracji kościoła. Przed mikstacką wspólnotą parafialną piękny duchowo czas świętowania.

20 października minie dokładnie 100 lat od konsekracji mikstackiej świątyni przez abpa poznańskiego i gnieźnieńskiego Edmunda Dalbora; posługę proboszcza sprawował wówczas ksiądz Franciszek Ksawery Ruszczyński.

Warto pamiętać, przypominać i obchodzić rocznice ważne dla społeczności lokalnej. O tym, że konsekracja kościoła farnego była dla mieszkańców wielkim wydarzeniem, dowiadujemy się z zapisków prasowych sprzed wieku. Czytamy tam m.in.

„Ulice Mikstatu i domy były pięknie w zieleń i chorągwie, korony i bramy tryumfalne udekorowane. (…) Przyjazd Arcypasterza i konsekracya kościoła to chwila historyczna dla miasta Mikstata, pozostawiająca głębokie wrażenie w sercach i umysłach, a w dziejach parafii złotemi i niezatartemi głoskami zapisana”.

Uroczystość miała nie tylko charakter religijny, ale była wielką manifestacją patriotyzmu. Na prawie miesiąc przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości miasto przystrojone było w biało-czerwone flagi.

Od tych opisanych przez ks. Franciszka Ruszczyńskiego dni minie niebawem sto lat. Mikstacka wspólnota przygotowuje się do uczczenia pięknego jubileuszu. Od dwóch lat trwają w farze prace renowacyjne. Pięknie prezentuje się odnowione prezbiterium z ołtarzem głównym.

Niemniej ważne są przygotowania duchowe. Zaproponowałem parafianom nabożeństwa miesięcy do Trójcy Świętej. Rozpoczęło się 20 lutego. Dokładnie dziewięć miesięcy przed dniem obchodów rozpoczęliśmy Nowennę Miesięcy do Trójcy Przenajświętszej. Przez kolejne miesiące każdego 20 wierni gromadzili się na nabożeństwie do Trójcy Świętej, dziękując za budowniczych kościoła, za kapłanów posługujących w parafii, za tych którzy na przestrzeni lat się o niego troszczyli, ale jednocześnie prosili o dobre przygotowanie się i owocne przeżycie czasu jubileuszu dla całej wspólnoty.

Tuż przed uroczystościami, w dniach 18-19 października, odbędą się rekolekcje. Głosił je będzie o. Andrzej Grzesiak OMI, kapłan pochodzący z mikstackiej parafii.

Uroczystość 100-lecia Konsekracji Kościoła Farnego pw. Świętej Trójcy odbędzie się 20 października o godz. 17:00. Przewodniczył jej będzie Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Edward Janiak, ordynariusz diecezji kaliskiej.

Przed mikstacką wspólnotą piękny duchowo czas Jubileuszu 100-lecia konsekracji kościoła.  „Zaiste dom to Boży…” – miejsce sprawowania sakramentów, odprawiania Mszy Świętych, miejsce spotkań z Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie, słuchania Słowa Bożego, ale i  pożegnania tych, których Pan powołał do siebie. Prawdziwa brama otwierająca drogę do nieba…

Uroczystość transmitowana będzie na żywo przez Telewizję Diecezji Kaliskiej DOM JÓZEFA na stronie internetowej  https://domjozefa.tv/

Zapraszam na uroczystości 100-lecia konsekracji mikstackiej fary.

 

Ks. kan. Krzysztof Ordziniak

Proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy

100- lecie  KONSEKRACJI

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web