Zapraszamy do Mikstatu na uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt

7 sierpnia 2017 19:37Komentowanie nie jest możliweViews: 432

Mikstat_A3-2017_CMYK300Uroczystości odpustowe to ważne wydarzenie w życiu każdej wspólnoty parafialnej. Do każdego ważnego wydarzenia staramy się jak najlepiej przygotować. Kochają mikstaccy parafianie Świętego Rocha, patrona drewnianego zabytkowego kościoła położonego na wzgórzu, a od 2007 roku także niebieskiego Patrona miasta Mikstat. Uroczystości odpustowe ku Jego czci są jednym z najważniejszych wydarzeń w mikstackiej wspólnocie. Wierni starają się do nich jak najlepiej przygotować. W tym roku przygotowania duchowe rozpoczęły się już 21 czerwca. Ten dzień od odpustu dzieliło dokładnie dziewięć tygodni. W kolejne środy parafianie gromadzą się na modlitwie różańcowej, by modlić się o jak najlepsze przygotowanie i przeżycie uroczystości odpustowych. Warto tu może wyjaśnić, dlaczego właśnie wybrano modlitwę różańcową. Święty Roch był wielkim czcicielem Matki Bożej, a na wielu obrazach przedstawiany jest z różańcem przywiązanym do pasa.

Dziś, tj. w poniedziałek, 7 sierpnia, mikstaccy parafianie, ale także pielgrzymi rozpoczęli czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości odpustowych. Od pokoleń właśnie tego dnia gromadzą się w kościele na Wzgórzu za miastem, by po Mszy św. sprawowanej o godzinie 18:30 uczestniczyć w Nowennie do Świętego Rocha. 

Ciekawą propozycją dla młodych Mikstaczan jes,t rozpoczynająca się także 7 sierpnia, szósta już edycja Szkoły Świętego Rocha. Jest to cykl spotkań, podczas których jest czas na wspólną modlitwę nowennową, poznawanie postaci Świętego Patrona, tradycji odpustowych. Warto dodać, że uroczystości odpustowe mają w mikstackiej wspólnocie niespotykany scenariusz. Od ponad trzystu lat odbywa się tu z okazji odpustu obrzęd błogosławieństwa zwierząt, który w 2015 roku został wpisany na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ważne jest więc, by młodzi Mikstaczanie znali jego genezę, znaczenie, sens i by chcieli przekazywać piękne zwyczaje odpustowe kolejnym pokoleniom.

Święty Roch żyjąc na ziemi z niezwykłą troską pochylał się nad ludźmi chorymi, potrzebującymi pomocy, opieki, wsparcia. Stąd patronuje także chorym. W niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe (w tym roku 13 sierpnia) do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha na godzinę 15:00 zaproszone są osoby chore i starsze wraz ze swymi opiekunami. To dla nich okazja, by u stóp Patrona złożyć swe prośby, podziękowania, ale także by się spotkać na wspólnej modlitwie. Podczas Mszy św. udzielony zostanie Sakrament Chorych.

Święty Roch jest opiekunem zwierząt domowych, ale także patronuje polskim lekarzom weterynarzom, którzy jako miejsce pielgrzymek i spotkań wybrali sobie właśnie niewielkie, ale niezwykle urokliwe mikstackie sanktuarium. Przybędą i w tym roku w przededniu uroczystości odpustowych 15 sierpnia.

Główne uroczystości odpustowe odbędę się 16 sierpnia – w dniu wspomnienia narodzin dla nieba Świętego Rocha. Poprzedzi je procesja z kościoła farnego do sanktuarium. Tu będzie trwało całonocne czuwanie modlitewne. Jak już wspomniano, św. Roch był wielkim czcicielem Matki Bożej. Można powiedzieć, że w pewnym sensie Matka Boża Zielna Mszą św. sprawowaną przez kapłanów pochodzących z mikstackiej parafii o godz. 24:00 przeprowadzi nas w świąteczny, odpustowy czas.

W dzień odpustu, po Mszy św. sprawowanej o godz. 8:00, odbędzie się niezwykle widowiskowy, ale przede wszystkim mający głęboką wymowę religijną obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Okazuje się, że mimo rozwoju nauk weterynaryjnych wielu parafian i pielgrzymów z najodleglejszych zakątków naszego kraju przybywa, by prosić św. Rocha o opiekę i zdrowie dla swoich zwierzątek. W tym dniu zobaczyć tu będzie można prawie całą Arkę Noego. W tym roku obrzędu błogosławieństwa zwierząt dokona ks. Bp Senior Stanisław Napierała, który  będzie także przewodniczył sumie odpustowej i wygłosi homilię.

Uroczystości odpustowe zakończy Msza św. sprawowana o godz. 18:00, podczas której dzieciom zostanie udzielone specjalne błogoslawieństwo. Po tej Mszy św. procesja z Najświętszym Sakramentem powróci do kościoła farnego.

Nieco ciszej i spokojniej zrobi się wokół sanktuarium i zapewne jak w ubiegłych latach do późnych godzin wieczornych wiele osób wybierać się będzie na to niezwykle ważne dla mikstackich parafian wzgórze, by stanąć w zadumie nad grobami tych, których Pan powołał do siebie, a którzy przez pokolenia troszczyli się o przekaz tradycji odpustowych. Wielu z pewnością zajrzy do sanktuarium, gdzie nieustannie czeka na nas nasz przemożny Patron, Święty Roch, gotowy wsłuchiwać się zawsze w nasze radości i troski i zanosić je przed Boży tron.

Zapraszamy do Mikstatu na uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha!

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web