Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

1 listopada 2017 07:16Komentowanie nie jest możliweViews: 167

cmentarzJaromir Kwiatkowski ●

Wielokrotnie byłem świadkiem, jak moi znajomi – efekt zeświecczenia naszej obyczajowości – mówili o Dniu Zmarłych, mając  na myśli dzień 1 listopada. I byli wielce zdziwieni, gdy zażartowałem: – Dzień Zmarłych? Aaaa, to mówisz o 2 listopada. – Jak to o 2 listopada?

No właśnie. Spróbujmy uporządkować, kogo wspominamy 1, a kogo 2 listopada?

1 listopada obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu wspominamy wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Kościół  w tym dniu wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Widzi w nich naszych orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. W ten sposób wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką. W tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty i zapalając „płomyk nadziei”, wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego.

2 listopada, we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwane także Dniem Zadusznym lub „zaduszkami”, Kościół wspomina w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu. Przekonanie o istnieniu czyśćca jest jednym z dogmatów naszej wiary.

Warto, byśmy zapamiętali to rozróżnienie. I to, że  nie każdy zmarły jest już zbawiony, a niektórym musimy pomóc w wyjściu z czyśćca poprzez naszą modlitwę.

Źródło:

http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-01.php3

http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-02.php3

http://www.niedziela.pl/artykul/3820/nd/Uroczystosc-Wszystkich-Swietych-i-Dzien

Fot. Wikipedia

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web