Trzydziesta Niedziela zwykła, 29 X 2017 – komentarz do Ewangelii

27 października 2017 09:02Komentowanie nie jest możliweViews: 342

Natalia Klocek (DSC_0810)Dwa przykazania miłości

Rozważa: Jaromir Kwiatkowski ●

Trzydziesta Niedziela zwykła (29 października 2017)

Czytania: Wj 22, 20-26; 1 Tes 1, 5c-10

Ewangelia: Mt 22, 34-40

Podczas rozmowy z faryzeuszami, Jezus, zapytany, „które przykazanie w Prawie jest największe”, podaje z pozoru prostą, a jednak bardzo trudną odpowiedź: największe są dwa przykazania miłości – Boga i bliźniego. „Na tych dwóch przykazaniach zawisło całe Prawo i Prorocy”.

Odpowiedź Mesjasza stanowi kwintesencję chrześcijaństwa. Tak, chodzi o miłość. O tylko i aż tyle.

W pierwszej kolejności Jezus wymienia miłość Boga. Tak, Bóg – kochający Ojciec, ale i Pan życia – powinien być w naszym życiu na pierwszym miejscu. Bo – jak mówił św. Augustyn – „jeżeli Bóg w życiu jest na pierwszym miejscu, wszystko znajdzie się na właściwym miejscu”.

Jezus wskazuje, że mamy kochać Boga „całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”. A więc miłością całkowitą, by nie rzec – „totalną”. Tu nie ma miejsca na półśrodki, na miłość „na próbę” czy tylko na trochę. W tę miłość mamy zaangażować „całego siebie” – umysł, uczucia (serce) i duszę.

Z miłości do Boga wypływa miłość bliźniego. Jeżeli nie kochamy Boga, który jest Miłością, miłość do ludzi jest jedynie imitacją, iluzją prawdziwej miłości. Ale działa to także w drugą stronę: Bóg, Jezus przychodzi do nas często w ludziach, których spotykamy na drogach naszego życia. Jeżeli ich nie kochamy, to jakże  będziemy zdolni kochać Boga? Jezus wyraźnie daje nam do zrozumienia, że nie da się tych dwóch miłości oddzielić. Nie mamy „dwóch serc”, nie możemy mówić, że kochamy Boga, a jednocześnie nienawidzić ludzi (i vice versa), bo wtedy sami siebie oszukujemy.

Warto, rozważając ten fragment Ewangelii, zrobić mały rachunek sumienia: jak wygląda moja miłość do Boga i ludzi? Jak walczyć z własnym egoizmem, bym kochał(-a) mocniej?

 

 

jaromir kwiatkowskiJaromir Kwiatkowski, dziennikarz i publicysta. Redaktor naczelny Dziennika Parafialnego. Właściciel: Jaromir Kwiatkowski. Agencja Dziennikarska. Współpracownik tygodnika „Sieci” i portalu wPolityce.pl, redaktor dwumiesięcznika „La Salette Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej”. Żonaty, dwie córki i wnuczka. Od 1989 r. wraz z żoną uczestniczą w Ruchu Domowy Kościół (kręgi rodzin). Członek Zakonu Rycerzy Kolumba i wiceprzewodniczący Oddziału Południowo-Wschodniego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

————————————

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

Gdy faryzeusze posłyszeli, że zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w Prawie, wystawiając Go na próbę, zapytał: «Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?» On mu odpowiedział: «„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”. Na tych dwóch przykazaniach zawisło całe Prawo i Prorocy».

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web