Siódma Niedziela zwykła, 19 II 2017 – komentarz do Ewangelii

17 lutego 2017 21:24Komentowanie nie jest możliweViews: 368

Natalia Klocek (DSC_0823)Prawo miłości

Rozważa: Paweł Beyga ▼

Siódma Niedziela zwykła (19 lutego 2017)

Czytania: Kpł 19, 1-2.17-181 Kor 3, 16-23

Ewangelia: Mt 5, 38-48

Jezus po raz kolejny jawi się jako radykalny nauczyciel, który z jednej strony unieważnia dawne prawo odwetu, a z drugiej wytycza nową drogę. Ta nowa droga jest równie radykalna jak prawo starotestamentalne, jednakże streszcza się w słowie „miłość”, a nie odwet.

Oczywiście, zgodzilibyśmy się miłować naszych przyjaciół i dobrodziejów, ale życie weryfikuje naszą postawę wobec wrogów lub tych, którzy nie zawsze chcą naszego szczęścia. Doskonałym wzorem wypełniania nowego prawa miłości jest sam Chrystus. To Jego postawa wobec Annasza, Kajfasza, Piłata i Judasza może być kompasem dla naszego życia.

Jak bardzo cierpliwość i wyrozumiałość dla naszych wrogów się opłaca, przekonał się chyba każdy, kto kiedyś zamilknął wtedy, gdy na usta cisnęły się słowa pełne złości czy chęci słownego odwetu. Ileż razy po czasie dziękowaliśmy sami sobie, że pewne słowa w ostateczności nie padły, a drugą osobę rozbroiliśmy spokojem.

Jezusowe słowa nie oznaczają, iż chrześcijanin ma szukać wrogów, żeby ich miłować i ćwiczyć się w cnocie cierpliwości. Rozsądnie jest czasami unikać kłopotów i ludzi z nimi związanych. Jednakże sprawdzianem z wierności nauce Chrystusa są sytuacje przez nas nieprzewidziane i niezaplanowane. W takich chwilach warto przypomnieć sobie słowa z dzisiejszej ewangelii: „Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”.

Pawel-Beyga-2013-09

Paweł Beyga – ukończył studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, związany z duszpasterstwem Tradycji katolickiej przy kościele Najświętszej Maryi na Piasku we Wrocławiu. Teolog – „ratzingerysta”. Jego teksty ukazywały się m.in. na portalach Liturgia.pl, DEON.pl, Nowy Ruch Liturgiczny i Dziennik Parafialny.

 

Słowa Ewangelii według świętego  Mateusza

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb”. A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu: lecz jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię ktoś, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie. 

Słyszeliście, że powiedziano: „Będziesz miłował swego bliźniego”, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. 

A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. 

Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? 

Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web