Rycerze Kolumba otrzymali nagrodę Viventi Caritate, przyznawaną przez Fundację im. Biskupa Jana Chrapka

21 października 2017 18:59Komentowanie nie jest możliweViews: 50

rycerze kolumba18 października, w 16. rocznicę tragicznej śmierci biskupa Jana Chrapka, biskup radomski Henryk Tomasik ogłosił, że tegorocznym laureatem nagrody Viventi Caritate (dosł. “Żyjący Miłością”) zostali Rycerze Kolumba. Nagrodę co roku przyznaje utworzona przy radomskiej Caritas Fundacja im. Biskupa Jana Chrapka.

Rozpoczynając uroczystość, prowadzący Wojciech Sałek z Radia Plus wyjaśnił cel nagrody. Nie tylko chcemy pamiętać o biskupie Janie, ale przede wszystkim dostrzegać i stawiać za wzór te osoby lub instytucje, które podejmują cierpliwe, systematyczne, często heroiczne wysiłki, aby przestrzeń życia wypełnić dobrem – powiedział konferansjer.

Nagrodę w imieniu Rycerzy – przedstawicieli największej na świecie katolickiej organizacji dla świeckich mężczyzn – odebrali byli Delegaci Stanowi, czyli dawni przywódcy Rycerzy Kolumba w Polsce: Krzysztof Orzechowski i Andrzej Anasiak. To wielki zaszczyt, że możemy dzisiaj odebrać tę nagrodę. Robię to w imieniu 5 tysięcy mężczyzn i naszych rodzin. I z dumą mogę powiedzieć, że każdego dnia dokonuje się mały cud miłosierdzia, przede wszystkim dlatego, że staramy się aktywizować społeczności lokalne, czyli robić to, czego uczył nas biskup Jan – stwierdził Andrzej Anasiak.

Rycerze Kolumba od chwili rozpoczęcia na zaproszenie świętego Jana Pawła II swojej działalności w Polsce zorganizowali pomoc dla tysięcy potrzebujących, ubogich i niepełnosprawnych. Wyróżnili się również na polu obrony życia od naturalnego poczęcia do naturalnej śmierci, troski o młodzież oraz misje. Stanowią również podporę 100 parafii w Polsce, w których działają ich rady.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,9 miliona członków. W Polsce Rycerze obecni są od ponad 11 lat i liczą 5 tys. mężczyzn działających w 100 radach na terenie 27 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Założycielem organizacji był ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny założyciela.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web