Pożegnanie Ikony Częstochowskiej z Meksykiem

22 marca 2017 08:02Komentowanie nie jest możliweViews: 25

instytut gaudalupeDrodzy Przyjaciele!
Dobiega końca wędrówka Ikony Częstochowskiej przez Meksyk. Ten III etap peregrynacji trwał najdłużej, bo aż 2 lata i 3 miesiące. Matka Boża odwiedzała kolejne miasta i parafie, a Meksyk jest dużym, rozległym krajem posiadającym 122 mln mieszkańców i powierzchnię prawie 2 mln kilometrów. Koordynatorami wędrówki Matki Bożej przez Meksyk byli Beatriz Gonzalez i jej mąż Jose Luis Garcia Chagoyan, związani z prorodzinnym Ruchem VidaFlorida. Trzeba przyznać, że byli bardzo ofiarni i oddani sprawie.

Czas na podsumowanie
W Meksyku Ikona odwiedziła 30 miast w dziesięciu stanach na trasie ponad 20 000 km. Sumując – I etap pielgrzymki od Władywostoku do Fatimy wynosił 65 tys. km, II etap przez Stany Zjednoczone i Kanadę 95 000 km oraz III etap przez Meksyk 20 000 km, czyli łącznie 180 000 km. Brzmi to imponująco, a przecież peregrynacja nadal trwa.

Czy nie powinna zostać w Meksyku?
Nie wszystkie spotkania i odwiedziny na terenie Meksyku były raportowane, ale Matce Bożej to nie przeszkadzało, zwłaszcza wówczas, gdy odwiedzała odległe parafie, zamieszkałe przez ubogich ludzi.  W Meksyku zadziwiający cud Matki Bożej, która przyprowadziła do Kościoła miliony Indian, nadal jest żywy. Oni naprawdę Ją kochają przede wszystkim w wizerunku z Guadalupe. Matka Boża Częstochowska była tu witana z radością, zachwytem i czcią jako Mama św. Jana Pawła II, który ma stałe ciepłe miejsce w sercu Meksykanów. Oni najchętniej zatrzymaliby Ikonę na stałe u siebie. Po jednym z ostatnich spotkań podeszła do mnie miła kobieta z Ruchu VidaFlorida i zapytała z nostalgią: 
Czy jesteście pewni, że Ona musi jechać dalej, a nie powinna zostać z nami w Meksyku? – Ale biedny Ekwador po trzęsieniu ziemi bardzo Jej potrzebuje i czeka – odpowiedziałam. Przyznała mi rację.

Na zakończenie większe tempo
Przez pierwszą połowę marca Matka Boża gościła w Puebla, stolicy stanu o tej samej nazwie. To duże miasto z tradycjami i świetną historią, zamieszkiwane przez 2 mln ludzi. Ikona codziennie odwiedzała kolejne zgromadzenia, klasztory, kościoły, przytułek dla osób starszych, dom pomocy dla kobiet w ciąży, ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci, a nawet szkoły. Stanęła także w historycznej XVI-wiecznej katedrze p. w. Aniołów, gdzie witały ją tłumy ludzi.

Otaczano Ją modlitwą w Kaplicy Nieustającej Adoracji. Spotkała się z obrońcami życia, rozpoczynającymi właśnie modlitwę „40 Dni dla Życia”. Odwiedziła także Wyższe Seminarium Duchowne Palafoxiano oraz Autonomiczny Uniwersytet del Estado w Puebla.

Powrót do stolicy
16 marca Ikona powróciła do stolicy, gdzie rozpoczęły się spotkania na zakończenie wizyty w Meksyku. W piątek, 17 marca, gościła w Instytucie Matki Bożej z Guadalupe dla Misji Zagranicznych, który prowadzi tam seminarium duchowne i uniwersytet, przygotowujące misjonarzy do pracy w różnych krajach na całym świecie.

W Instytucie Matki Bożej z Guadalupe
Uroczystej Mszy św. w kościele należącym do Instytutu przewodniczył bp Antonio Ortega Franco z IV Wikariatu Archidiecezji Metropolii Meksyku, a w koncelebrze było wielu misjonarzy, wykładowców instytutu. Bp Ortega podczas liturgii starał się podkreślić duże znaczenie obecności wędrującej Ikony, nawet przeprowadził odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Odmówiono też Akt Powierzenia, podobnie jak podczas większości spotkań w Meksyku.

Wieczorem tego samego dnia Matka Boża została zaproszona do Kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego na spotkanie grupy studium biblijnego, które zakończono Różańcem i Eucharystią.

Nocna adoracja
Noc Matka Boża spędziła w pobliżu, otoczona modlitwą w Kaplicy Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu u sióstr w Konwencie Meksykańskiego Instytutu Wiecznej Adoracji Matki Bożej z Guadalupe, założonego przez Maríę de las Mercedes Mendes Perez Gil, który znajduje się w starej i uroczej dzielnicy Cayoacan, gdzie wiele budynków pochodzi z XVI – XVII wieku.

U oo. Franciszkanów na Cayoacan
Sobotni ranek rozpoczęła uroczysta Msza św. u oo. franciszkanów w kościele św. Katarzyny również  w dzielnicy Cayoacan. Na powitanie Matki Bożej kościół był pięknie przystrojony bukietami i wieńcami uwitymi z maleńkich białych kwiatków, w które powtykano białe, tradycyjne lilie. Podczas Mszy św. przepięknie śpiewał i grał na gitarze Juan Pablo Lacadiere. Na zakończenie Eucharystii ojciec franciszkanin poświęcił dwie tace smakowitego ciasta, ofiarował je Matce Bożej i zaprosił wszystkich zebranych w Jej imieniu, aby po Mszy św. się poczęstowali. Odnowiono Akt Powierzenia. Zebrało się dużo ludzi, którzy kolejno podchodzili adorować Ikonę.

Wieczorem Matka Boża odwiedziła Wspólnotę św. Egidiusza, świętującą swój 49 jubileusz. Uroczystą Mszę św. celebrował nuncjusz apostolski w Meksyku abp Franco Coppola.

Pożegnanie pod opieką św. Jana Pawła II
W niedzielę 20 marca Ikona powróciła do swojej siedziby na terenie Meksyku – parafii p. w. św. Jana Pawła II i św. Tomasza More’a. Oficjalne zakończenie peregrynacji w Meksyku nastąpiło podczas Mszy św. o godz. 13:30.

Przygotowania do podróży
Już w sobotni wieczór do Meksyku przyleciała emisariuszka z Panamy Indira Mola, której zadaniem jest pomoc w przetransportowaniu Ikony przez Panamę do Ekwadoru, gdzie Matka Boża w Częstochowskiej Ikonie rozpocznie wizytę w Dniu Świętości Życia 24/25 marca 2017 roku.

Ekwador to bardzo ubogi kraj, gdzie ok. połowa ludności żyje poniżej granicy ubóstwa. Na dodatek w ubiegłym roku mieli wielkie trzęsienie ziemi. Oni mają otwarte serca i czekają na wizytę Matki Bożej Częstochowskiej.

Każdy z nas może wspomóc tę wyjątkową pielgrzymkę.
Można to zrobić TUTAJ
Dla osób z zagranicy 
TUTAJ

W imieniu KPLŻ
Ewa H. Kowalewska
Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
Human Life International – Polska

Na zdjęciu: Ikona Częstochowska w Instytucie Matki Bożej z Guadalupe.

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web