Poświęcenie popiersia Jana Pawła II – daru Rycerzy Kolumba – w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie

17 października 2017 04:48Komentowanie nie jest możliweViews: 152

1-Resizer-800Kardynał Stanisław Dziwisz podczas uroczystej mszy świętej poświęcił 16 października popiersie Jana Pawła II w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie. Rzeźba jest podarunkiem Rycerzy Kolumba wręczonym podczas 135. Najwyższej Konwencji w St. Louis.

W 39. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz 1. rocznicę poświęcenia krakowskiego sanktuarium Jana Pawła II, kardynał Dziwisz odprawił uroczystą mszę św. zakończoną błogosławieństwem popiersia świętego papieża. Jest to symboliczny dar Rycerzy Kolumba, którzy w Waszyngtonie prowadzą Narodowe Sanktuarium Jana Pawła II. Rzeźba wskazuje na duchową łączność między Sanktuarium działającym w stolicy USA i krakowskim Centrum.

Mszy świętej przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, były osobisty sekretarz Jana Pawła II. Koncelebrował ją metropolita częstochowski i Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba arcybiskup Wacław Depo. Kardynał, witając zgromadzonych, podziękował Rycerzom Kolumba za ich troskę i charytatywną służbę, a także za zaangażowanie w zeszłoroczne Światowe Dni Młodzieży. Odwołał się również do przywiązania Rycerzy Kolumba do nauczania i osoby świętego papieża. “Chcemy utrwalać pamięć o tej wyjątkowej osobie” – powiedział później w homilii.

W podobnym tonie do zgromadzonych zwrócił się także arcybiskup Wacław Depo. Przypomniał on o aktualności orędzia papieża z Wadowic, który “nauczył nas czuwać. A czuwać, to znaczy pamiętać i troszczyć się” – powiedział metropolita częstochowski. “Widzimy, że jest on człowiekiem, w którym nasza ziemia jest głęboko zakorzeniona w Bogu, który jest Ojcem” – dodał.

Przed obrzędem poświęcenia popiersia Delegat Stanowy Tomasz Wawrzkowicz odczytał list Najwyższego Rycerza Carla A. Andersona. “To dzięki wizji Papieża Polaka i jego zachęcie Rycerze Kolumba rozpoczęli swoją działalność w Polsce. Jesteśmy zaszczyceni, że w dniu, w którym wspominamy wybór Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra, ten dar od Rycerzy Kolumba zostanie pobłogosławiony i znajdzie swój dom w Sanktuarium w Krakowie” – napisał światowy przywódca Rycerzy Kolumba.

Delegat Stanowy podziękował w imieniu wszystkich Rycerzy za życzliwość, jaką kardynał Dziwisz żywi wobec Rycerzy. “Dziękuję także księdzu arcybiskupowi Wacławowi Depo, który zgodził się być naszym duchowym przewodnikiem” – powiedział do Kapelana Stanowego.

Poświęcone popiersie zostanie umieszczone na stałe w krakowskim Centrum Jana Pawła II.

 Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,9 miliona członków. W Polsce Rycerze obecni są od ponad 11 lat i liczą 5 tys. mężczyzn działających w 100 radach na terenie 27 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Założycielem organizacji był ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny założyciela.5-Resizer-8004-Resizer-8002-Resizer-8006-Resizer-8003-Resizer-800

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web