Obłokowo – każda miejscowość, w której żyją ludzie szukający odpowiedzi na trudne życiowe pytania

20 lutego 2017 08:54Komentowanie nie jest możliweViews: 68

niezapomniane-wakacje-kruszynki,big,703070Małgorzata Strzelec ●

Czy możliwe jest napisanie w czasach współczesnych książki, po którą mogą sięgnąć Czytelnicy – dzieci od 10 do 100 lat?

Okazuje się, że tak. Pod koniec 2016 roku ukazała się nakładem Wydawnictwa Białe Pióro książka Mai Bułaś  i Jaromira Kwiatkowskiego pt. „Niezapomniane wakacje Kruszynki w Obłokowie”. W podtytule znajdujemy informację – powiastka dla dzieci w wieku od 10 do 100 lat.  Na pierwszy rzut oka podtytuł może budzić nasz sprzeciw. Przecież gdy mamy naście albo dziesiąt lat, to nie jesteśmy już dziećmi. Więc cóż to za powiastka, dla jakich  np. 100-letnich dzieci przeznaczona.

Kim jest tytułowa Kruszynka? Gdzie znajduje się Obłokowo,  w którym, jak sugeruje tytuł książeczki, spędza niezapomniane wakacje.

Kruszynka to mała pchełka, dziewczynka, która zastanawia się dlaczego, gdy   w Obłokowie biją dzwony i ludzie udają się do kościoła, tylko ona i jej mama tam nie idą. Udają się w tym czasie do lasu na polanę. Tam Kruszynka spotyka pewnego razu dziwnego, tajemniczego stworka – Słonia Łośka z Hipopotamim Brzuszkiem, którego nazywa Puszynkiem.

Od tej pory rozpoczyna się dla Kruszynki czas niezapomnianych wakacji, spotkań, rozmów, szukania wraz z Puszynkiem odpowiedzi na wiele trudnych pytań. Stanowią one poważne wyzwanie nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. I tak, Puszynek zabiera Kruszynkę do kościoła, wyjaśnia jej, kim jest Bóg, dlaczego ludzie chodzą do kościoła, czym jest wspólnota. Kruszynka dowiedziała się od swojej mamy, że Bóg jest wszędzie, a od Puszynka, dlaczego mimo to należy chodzić do kościoła.

Czytając książkę poznajemy historię powstania Obłokowa. Wybrzmiewa w niej także ważne przesłanie, że można różniąc się przyjaźnić, bo prawdziwa przyjaźń, ale i wiara „nie wymaga wielkich słów, lecz obecności i czynów”. Kruszynka i Puszynek prowadzą także rozmowę o „cudownych paciorkach”. Rozmawiają o wielu jeszcze innych ważnych sprawach. Nie będziemy ich jednak zdradzać, bo po tę książkę naprawdę warto i trzeba sięgnąć. Dlaczego? By zobaczyć, że o ważnych sprawach związanych z Bogiem, wiarą, religią należy rozmawiać, że takie rozmowy mogą pozostawiać  ślad na całe życie. Mogą stać się inspiracją do refleksji nad naszą wiarą,  niezależnie od tego, czy mamy 10 czy 100 lat.

To z pewnością książeczka dla dzieci, ale także dla mądrych dorosłych, którzy będą chcieli z ciekawie prowadzonych rozmów Kruszynki i Puszynka wyciągnąć wnioski dla siebie, ale także wykorzystać je w trudnej drodze prowadzenia swoich dzieci czy wnuków do Boga. Gdzie jest tytułowe Obłokowo? Jest nim chyba każda wioska, każde miasto, w których żyje wielu ludzi szukających odpowiedzi na trudne życiowe pytania. Tę książeczkę warto mieć na swojej półce, bo trudno do niej nie wracać. Kto wie, może czas refleksji nad nią  i dla nas będzie niezapomnianym czasem?

Tekst ukazał się w Dwutygodniku Diecezji Kaliskiej “Opiekun” nr 4(491) 2017. 20170218_084234-Resizer-800 — kopia 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web