Dwudziesta Niedziela zwykła, 20 VIII 2017 – komentarz do Ewangelii

18 sierpnia 2017 07:00Komentowanie nie jest możliweViews: 243

Natalia-Klocek-DSC-0729Pozytywnie uparta kobieta

▼ Rozważa: Paweł Beyga ▼

Dwudziesta Niedziela zwykła (20 sierpnia 2017)

Czytania: Iz 56, 1. 6–7; Rz 11,13-15. 29-32

Ewangelia: Mt 15, 21-28

Słowa zapisane w dzisiejszej Ewangelii mogą szokować, a nawet razić. Oto Jezus, do którego obrazu jako pełnego miłosierdzia Mistrza zdążyliśmy się przyzwyczaić, sprawia wrażenie, jakby nie chciał pomóc proszącej Go kobiecie.

Po pierwsze, może dziwić, iż Chrystus nie odpowiadał na prośby kobiety kananejskiej. Czy nie chciał jej pomóc? Egzegeci różnie tłumaczą to zachowanie, a raczej brak reakcji ze strony Zbawiciela. Wytłumaczeniem może być wola Jezusa, aby prośba człowieka mogła wybrzmieć. Nie jest to jednak potrzebne Bogu, bo On słyszy wszystkie modlitwy, lecz potrzebne jest to proszącemu. Zdarza się, że z upływem czasu zmienia się nie tylko intensywność modlitwy, ale także jej treść. Być może proszący może dojrzeć dzięki usilnym błaganiom, zbliżyć się do Pana.

Po drugie, Jezus odpowiedział na prośby kobiety słowami: „Niedobrze jest zabierać chleb dzieciom, a rzucać szczeniętom”. Aby zrozumieć te słowa, konieczne jest uchwycenie semickiego kontekstu tej wypowiedzi. Dla Żydów psy były zwierzętami nieczystymi, dlatego nie trzymano ich w domach. Można natomiast było je spotkać włóczące się po ulicach miast. Chrystus porównał kobietę do tego zwierzęcia zwracając uwagę, iż jest posłany przede wszystkim do członków Narodu Wybranego.

Po trzecie, odpowiedź kobiety wskazuje na jej determinację, spryt i inteligencję. Ewangelista Mateusz wydaje się sugerować, iż Jezus był pod wrażeniem jej reakcji. Zbawiciel spełnił jej prośbę. Jeżeli mielibyśmy odnieść ten dzisiejszy fragment Ewangelii do nas, to bez wątpienia kobieta kananejska może być symbolem swoistej dobrej walki o to, o co prosimy w modlitwie, oraz wytrwałości. A to czasami jest ważniejsze od formy naszej modlitwy.

 

Pawel-Beyga-2013-09Paweł Beyga – ukończył studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, związany z duszpasterstwem Tradycji katolickiej przy kościele Najświętszej Maryi na Piasku we Wrocławiu. Teolog – „ratzingerysta”. Jego teksty ukazywały się m.in. na portalach Liturgia.pl, DEON.pl, Nowy Ruch Liturgiczny i Dziennik Parafialny.

 

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

Jezus podążył w okolice Tyru i Sydonu. A oto kobieta kananejska, wyszedłszy z tamtych stron, wołała: «Ulituj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Moja córka jest ciężko nękana przez złego ducha». Lecz On nie odezwał się do niej ani słowem. Na to podeszli Jego uczniowie i prosili Go: «Odpraw ją, bo krzyczy za nami». Lecz On odpowiedział: «Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela». A ona przyszła, padła Mu do nóg i prosiła: «Panie, dopomóż mi». On jednak odparł: «Niedobrze jest zabierać chleb dzieciom, a rzucać szczeniętom». A ona odrzekła: «Tak, Panie, lecz i szczenięta jedzą okruchy, które spadają ze stołu ich panów». Wtedy Jezus jej odpowiedział: «O niewiasto, wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak pragniesz!» Od tej chwili jej córka była zdrowa.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web