Czwarta Niedziela zwykła, 29 I 2017 – komentarz do Ewangelii

27 stycznia 2017 07:52Komentowanie nie jest możliweViews: 686

Szczęśliwi
● Rozważa: Ks. Damian Ożóg ●

Czwarta niedziela zwykła, rok A
(29 stycznia 2017)

Czytania: So 2,3;3,12-13; 1 Kor 1,26-31
Ewangelia: Mt 5,1-12a ●

Słowo na dzisiejszą niedzielę to początek Kazania na Górze. Osiem błogosławieństw Jezusa, słowo radykalne, które pokazuje całą logikę nowości życia. Życia w Jezusie.

Często myślimy, że szczęśliwy jest ten, kto posiada wiele, który ma życie bezpieczne, który coś w tym świecie znaczy, ten, kto jest szanowany, ten, kto coś w życiu osiągnął. Jezus natomiast mówi, że szczęśliwy, błogosławiony to ten, który jest ubogi, pokorny, lekceważony, ten, który cierpi z niedostatku; Jezus przez to słowo radykalnie odwraca wartości. Pokazuje nowe prawo, które obowiązuje w Jego Królestwie.

Kazanie na Górze jest katechezą chrzcielną, słowem, które wprowadza w sposób świadomy do Kościoła, do wspólnoty braci. Jest to słowo dar, nie zaś wymaganie. Przez to słowo Jezus przywraca prawdę o człowieku – okłamanym przez demona. To słowo nie jest nakazem, prawem w sensie ścisłym, ono jest Ewangelią, Dobrą Nowiną, darem Syna, abyśmy przez to słowo odnaleźli godność synów i żyli jak bracia.

Słowo Jezusa z Kazania na Górze ma moc uczynienia nas nowymi ludźmi, żyjącymi nową logiką myślenia, gotowymi przyjąć radykalnie Dobrą Nowinę, i czynić ją ciałem, realizując miłość wobec odrzuconych i pokrzywdzonych.

Jezus ukrzyżowany i zmartwychwstały jest wypełnieniem ośmiu błogosławieństw. Kiedy wisi na krzyżu, wypełnia pierwszą część każdego błogosławieństwa, jest ubogi, udręczony, łagodny, głodny, spragniony sprawiedliwości, czystego serca, zabiegający o pokój, prześladowany. Jako zmartwychwstały wypełnia drugą część błogosławieństwa. Królestwo jest Jego, jest pocieszony, dziedziczy Ziemię, jest nasycony, dostępuje miłosierdzia, ogląda Boga, jest Synem Bożym.

To słowo ma moc realizować się dziś w Kościele. Nie wystarczy przeczytać osiem błogosławieństw, żeby wiedzieć, jak postępować. Trzeba usłyszeć te błogosławieństwa osobiście od żywego Jezusa, obecnego w Kościele.

Kościół tworzą bracia i siostry, którzy przez wiarę słuchają błogosławieństw i mocą Ducha Świętego czynią Jezusa swoim życiem, podstawą każdego wyboru, decyzji, regułą życia.
————–
Ks. Damian Ożóg – ksiądz od 2011 r.; obecnie pracuje w diecezji Avignon, wcześniej posługiwał w parafii Niwiska (diec. rzeszowska).

 

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza
Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył usta i nauczał ich tymi słowami:
«Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni jesteście, gdy wam urągają i prześladują was i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe o was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web