Czternasta Niedziela zwykła, 9 VII 2017 – komentarz do Ewangelii

7 lipca 2017 18:02Komentowanie nie jest możliweViews: 152


Natalia Klocek (DSC_0826)
Daj Bogu szansę

Rozważa: ks. Bohdan Dutko MS ●

Czternasta Niedziela zwykła (9 lipca 2017)

Czytania: Za 9, 9-10; Rz 8, 9. 11-13

Ewangelia: Mt 11, 25-30

Uzdrowienie świata i człowieka widzę w trzech cnotach:

pierwszej na imię pokora, drugiej na imię pokora i trzeciej na imię pokora!”

św. Alfons Liguori

Ksiądz biskup Franz Lackner z Grazu, opowiadając mi o swoim nawróceniu, wspomina o wydarzeniu, które miało miejsce na Cyprze, gdzie odbywał służbę wojskową w ramach działań ONZ: „Podczas nocnych wart miałem dużo czasu na myślenie. Pewnej nocy znalazłem biblię, otworzyłem ją i zacząłem czytać. Był to fragment z Ewangelii według św. Mateusza 11,28 – Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. To słowo tak bardzo mnie „uderzyło”, że nie byłem w stanie czytać dalej. Przy najbliższej okazji udałem się do księdza kapelana z pytaniem: co znaczą wydarzenia, których doświadczyłem i co mam robić? Ksiądz długo milczał, aż powiedział: daj Bogu szansę! Usłyszane słowa zaskoczyły mnie”.

Udręczenie

Któż z nas nie przeżywa sytuacji, które wprowadzają nas w udręczenie? Wtedy szukamy pomocy, spoglądając w lewą czy prawą stronę i zazwyczaj – jak mówi psalmista – nie znajdujemy pomocy.

Różne przechodzimy udręczenia; może to być choroba ukochanej osoby, uzależnienie od alkoholu czy narkotyków, śmierć dziecka, brak pracy, itd.

Doświadczenie wiary upewnia nas, że Bóg zawsze pomaga. Wystarczy do Niego wołać, jak czyni psalmista: „W moim udręczeniu wzywam Pana i wołam do mojego Boga” (Ps 18,7). Bóg ma bardzo dobry słuch. On słyszy szept, jak i krzyk człowieka: „Usłyszał On mój głos ze swojej świątyni, a krzyk mój dotarł do Jego uszu”. Bóg nie zwleka – jak ludzie, On działa natychmiast.

Daj Bogu szansę

Jezus wciąż na nowo przypomina nam, że On jest tym, który chce nam pomóc. Jeśli nawet pobłądziliśmy bardzo i poplątały nam się drogi życia i myślimy, że dla nas nie ma już ratunku, to daj Bogu szansę, a doświadczysz cudu.

Pan Jezus powiedział s. Faustynie: „Choćby dusza była jak trup rozkładająca się i choćby już po ludzku nie było wskrzeszenia i wszystko już stracone, nie tak jest po Bożemu: cud miłosierdzia Bożego wskrzesza tę duszę w całej pełni” (Dzienniczek św. Faustyny, 710).

Daj Bogu szansę, aby Cię pokrzepił! Kto może dać szansę Bogu? Tylko ktoś, kto jest pokorny. Prośmy Pana o łaskę pokory, byśmy w naszej pysze nie dźwigali ciężarów, które są ponad nasze siły, ale w wierze umieli je oddać Bogu. Daj Bogu szansę!

ks-bohdan-dutko-2013-12Ks. Bohdan Dutko, misjonarz saletyn. Po przyjęciu święceń kapłańskich (1988) pracował jako katecheta w parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Olsztynie, studiował w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim i pełnił posługę duszpasterza akademickiego w Rzeszowie. W 1996 r. po raz pierwszy został redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „La Salette – Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej”, którą to funkcję pełnił ponownie w latach 2007-2012 i pełni od 2015 r. W latach 1997-2000 był asystentem w Radzie Prowincjalnej w Warszawie, następnie przez sześć lat był przełożonym wspólnoty zakonnej i proboszczem w Rzeszowie. W latach 2012-2015 pełnił funkcję wikariusza Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Saletynów.

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić. Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem słodkie jest moje jarzmo, a moje brzemię lekkie».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web