Biskup Edward Frankowski zasłużony dla województwa podkarpackiego

30 sierpnia 2017 06:01Komentowanie nie jest możliweViews: 40

frankowskiRadni Województwa Podkarpackiego rozpoczęli 28 sierpnia pracę po wakacyjnej przerwie uroczystą sesją sejmiku. Okazja była wyjątkowa, bo wiązała się z wręczeniem księdzu biskupowi Edwardowi Frankowskiemu Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

Marszałek Władysław Ortyl wygłosił zza sejmikowej mównicy laudację na cześć ks. biskupa Edwarda Frankowskiego:

Cieszę się, że przypadł mi w udziale zaszczyt i przyjemność wygłoszenia laudacji na cześć Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Edwarda Frankowskiego, w związku z przyznaniem tytułu Zasłużonego dla Województwa Podkarpackiego. Tytuł ten to godność, honorująca jednostki wybitne, ludzi o ogromnych zasługach w dziedzinie, w której działają, ludzi niepowtarzalnych, którzy współtworzą wizerunek naszego regionu i jego mądrość

– mówił Władysław Ortyl.

Marszałek w laudacji zwrócił uwagę na aktywność księdza biskupa na rzecz Polskiej Akcji Katolickiej, także na jego działalność naukowo-dydaktyczną oraz zaangażowanie na rzecz powstania filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli. Jednocześnie podkreślił zasługi biskupa na polu działalności społecznej, w tym wspierania ruchu opozycyjnego wobec represyjnego aparatu komunistycznego. Marszałek mówił też o jego duchowym przewodnictwie wobec wiernych Kościoła Katolickiego w południowo-wschodniej Polsce w czasach komunizmu, wspomniał o jego zasługach dla powstania NSZZ „Solidarność” i zaangażowaniu w obronę praw ludzi pracy i działaczy opozycji, represjonowanych przez system komunistyczny.

- W wielkim skrócie przedstawiłem najważniejsze wydarzenia z życia i działalności naszego zasłużonego dla województwa podkarpackiego. Oczywiście w najświetniejszej nawet mowie nie da się zawrzeć wdzięczności i szacunku dla tylu lat niestrudzonej pracy na rzecz duchowego dobra tysięcy ludzi, dla odwagi i pomocy, jakiej wielu – w czasach ciężkiej próby – doświadczało dzięki pomocy księdza biskupa i wreszcie dla mądrości płynącej z wiary, która tak wielu ludziom, w tak różnych sytuacjach niosła nadzieję

– powiedział na zakończenie marszałek Ortyl.

Jednocześnie, odnosząc się do świętowanych przed dwoma tygodniami 80. urodzin biskupa, złożył mu życzenia:

Z tej pięknej okazji pragnę  życzyć wielu lat w zdrowiu, wypełnionych wypraszanymi u Chrystusa łaskami, niestrudzonych sił do sprawowania dalszej duchowej posługi w służbie Kościołowi oraz radości z owoców swej misji. Dziękując za wszelkie dobro ze strony waszej Ekscelencji życzę obfitości Łask Bożych.

Biskup Edward Frankowski podziękował za piękne słowa skierowane pod swoim adresem, jednocześnie cofnął się we wspomnieniach do czasów swojej działalności na rzecz Kościoła i „Solidarności”. Biskup Edward Frankowski powiedział także:

Człowiek nigdy nie jest usatysfakcjonowany, bo całego serca nie potrafi włożyć w to wszystko, co ma czynić, ażeby było przyjęte przez Boga i ludzi. Dlatego chciałbym, żeby została zachowana zasada: „Non nobis, Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam”, co oznacza: „Nie nam, Panie, nie nam, lecz imieniu Twemu niech będzie chwała.” Jeśli cokolwiek w moim życiu stało się dobrego, to źródłem tego dobra jest Ten, który jest najlepszy, jest samą miłością, który jest naszym Bogiem, Stwórcą, obdarza nas hojnie, prowadzi i chce nas u siebie mieć wiecznie szczęśliwych

– powiedział biskup.

Źródło:

Relacja i fot. – służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego