Zestawy modeli dziecka poczętego dla Polaków w Kazachstanie

17 lutego 2016 08:42Komentowanie nie jest możliweViews: 170

jaśDrodzy Przyjaciele!
Zbliża się Dzień Świętości Życia, pora przygotować nasz upominek pro-life dla Polaków w Kazachstanie. My, Przyjaciele Życia, pamiętamy o nich!
Najpopularniejsza metoda planowania rodzin
Aborcja w Kazachstanie jest w typowym „ruskim stylu”. Trzeba pamiętać, że Związek Radziecki pierwszy na świecie wprowadził tzw. wolny dostęp do aborcji edyktem Lenina w 1920 roku. W praktyce zabijanie dzieci w łonach matek do 12 tyg. życia prenatalnego stało się jedną z najpopularniejszych metod planowania rodziny. To trwa do dzisiaj. Zabicie poczętego dziecka w Kazachstanie jest bardzo łatwe. Można to zrobić w państwowym szpitalu. Powstało też mnóstwo małych prywatnych tzw. klinik, które wszędzie się reklamują. W Internecie jest pełno ofert.
Nadal legalnie
Pojawiła się nawet dyskusja w kazachskim Parlamencie na temat zlikwidowania tego procederu, ale nic z tego nie wyszło. Premier Serik Achmetow stwierdził, że zakaz aborcji naruszyłby kazachską konstytucję, która zapewnia ochronę prywatności, rodzinnych tajemnic oraz honoru i godności (!). Argumentował, że liczba aborcji spadła o ponad połowę. Tymczasem na całym świecie aborcja chirurgiczna staje się przeżytkiem. Coraz powszechniejsze są środki poronne. W Kazachstanie pigułkę aborcyjną można kupić wszędzie. W Internecie także pełno ofert. Z dostawą do domu nawet w najmniejszej, zasypanej śniegiem wiosce.
Mało wiedzy
Mentalność aborcyjna w Kazachstanie jest bardzo głęboko utrwalona po czasach programowego, rosyjskiego komunizmu. Lekarze nie dyskutują z często niewykształconą kobietą, robią swoje. Młodzież ma dostęp do darmowych środków antykoncepcyjnych i poronnych bez wiedzy rodziców w  finansowanych przez rząd centrach planowania rodziny, ale wiedzy na temat płodności i odpowiedzialności za nią się im nie przekazuje.
Morze cierpienia
Podczas mojej podróży po Kazachstanie rozmawiałam z wieloma kobietami. Byłam zszokowana ogromem ich cierpienia. Mężczyźni w ogóle się od tego tematu dystansują. Uważają, że planowanie rodziny to sprawa kobiet. Szokujący jest brak wiedzy na temat ludzkiej płodności i rozwoju dziecka w łonie matki. Obiecałam sobie wówczas,  że pomału, ale systematycznie będziemy pomagać.
Kraj wielkiego męczeństwa i wielkiej laski
Dla nas, Polaków, Kazachstan jest bliski jako miejsce zsyłki i męczeństwa wielu wywiezionych polskich rodzin. To kraj wielkiego męczeństwa, gdzie powstał największy na świecie obóz koncentracyjny Karłag w Karagandzie. Ale także kraj poświęcony Matce Bożej, kraj wielkiej łaski.
W Kościele po polsku
Kościół katolicki w Kazachstanie to zaledwie 1% społeczeństwa. Katolikami są tutaj w większości potomkowie polskich rodzin, którzy dotychczas nie mieli żadnych możliwości powrotu do Polski. Może teraz się to zmieni, ale ludzie boją się zmian.
Konieczna systematyczna edukacja pro-life
Dzięki aktywności Księdza Arcybiskupa Tomasza Pety z Astany, który pochodzi z Inowrocławia, podejmowana jest regularna edukacja pro-life. W Kazachstanie obchodzony jest cały Tydzień Świętości Życia, od świętego Józefa do uroczystości Zwiastowania Pańskiego. W tym czasie podejmowane są spotkania w parafiach, zarówno w miastach, jak i zagubionych na stepie wioskach. Kilka lat temu jeździłam w ramach tej akcji, chociaż śniegi były jeszcze po pas i często wiał dokuczliwy buran, powodujący zawieje śnieżne. Sprawozdanie można przeczytać TUTAJ
Wystawa pro-life w ubiegłym roku
W zeszłym roku ufundowaliśmy 12 rollupów  z wystawą pro-life. Jest łatwa do przewożenia i będzie prezentowana także w tym roku.
W tym roku zestawy modeli
W tym roku planujemy podarować zestawy modeli dziecka poczętego „Jak powstałem”.
Dla kogo?
Przekażemy je poprzez Centrum Kultury i Dialogu im. Jana Pawła II w Astanie. Założył je abp Peta, a prowadzi franciszkanin z Gdyni, o. Paweł Blok. To Ojciec Paweł koordynuje pracę Duszpasterstwa Rodzin oraz edukację pro-life. Obiecaliśmy mu już  te modele. Dostaną je największe parafie, te, które prowadzą grupy młodzieżowe, poradnictwo medyczne i rodzinne. Trafią one także do sióstr, które tam pracują. A jest ich wiele. Wśród nich jest dużo Polek. Robią wielką robotę: służą, wychowują, uczą wiary i modlitwy, ale także leczą, opiekują się, pomagają.
Ile to kosztuje
Jeden komplet modeli kosztuje ok. 350 zł. W jednym dużym opakowaniu mieści się pięć zestawów. Przy większym zamówieniu może uda się nam uzyskać trochę upustu. Zamówimy ich tyle, na ile Przyjaciele się złożą.
Dając 20,- 50,- 100,- czy całe 350,- zł, a może nawet więcej, pomagasz ratować życie w Kazachstanie. To będzie nasza pomoc dla mieszkających tam Polaków. Dowód, że o nich pamiętamy!
Swój dar serca możesz przekazać TUTAJ (z listy wybrać pkt 5 “Pomoc liderom pro-life na Wschodzie”).
Drodzy Przyjaciele Życia, na Was zawsze można liczyć. Dziękujemy!
W imieniu Klubu Przyjaciół Ludzkiego Życia
Ewa H. Kowalewska