W Ratowie zakończyły się dni św. Antoniego

26 czerwca 2016 21:50Komentowanie nie jest możliweViews: 59

„Miłosierdzie wobec ubogich leczy trud skąpstwa i czyni duszę piękną”. Te znamienne słowa św. Antoniego z Padwy, przypomniane podczas przeżywanego właśnie w Kościele Powszechnym Jubileuszowego Świętego Roku Miłosierdzia, były mottem tegorocznych Dni św. Antoniego trwających w ratowskim sanktuarium od 12 do 19 czerwca.

Dni zainaugurowane zostały 12 czerwca impresją teatralną pt. „Rzecz o św. Antonim” w reżyserii oraz wykonaniu Marka Mokrowieckiego, dyrektora Teatru Dramatycznego w Płocku, przybliżającą postać oraz misję św. Antoniego.

Bezpośrednio po spektaklu odbyły się uroczyste nieszpory pod przewodnictwem księdza kanclerza kan. dra Piotra Grzywaczewskiego, podczas których homilię wygłosił ks. kan Józef Błaszczak, proboszcz parafii pw. św. Anny w Strzegowie.

- Świętość to zadanie, które może wypełnić każdy z nas podążając za wzorem patronów, wielkich ludzi, którzy swe życie całkowicie poświęcili służbie Bogu i drugiemu człowiekowi – podkreślił ks. Błaszczak w homilii. Nieszpory zakończył liturgiczny obrzęd poświęcenia lilii, które są symbolem św. Antoniego oraz chlebków, przypominających, że jednym z najważniejszych aspektów nauczania świętego było czynienie dzieł miłosierdzia oraz jałmużny wobec najbardziej potrzebujących.

Główne uroczystości 13 czerwca rozpoczęły się porannym odśpiewaniem godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny. Ich punktem kulminacyjnym była suma odpustowa, której przewodniczył J.E. biskup płocki Piotr Libera. W wygłoszonej homilii ks. biskup nawiązał do ewangelicznego obrazu posłania siedemdziesięciu dwóch uczniów przez Chrystusa, którym została dana wielka moc uzdrawiania, wypędzania złych duchów, czynienia cudów.

- Po nich to dzieło podjęli inni – setki, tysiące, miliony – i tych w sutannach, i tych w habitach, i tych w odzianych w świeckie stroje. Jednym z nich był św. Antoni z Padwy, który jest przykładem właściwie odczytanego i pięknie wypełnionego powołania – podkreślił hierarcha.

Na koniec ksiądz biskup poprosił wiernych przybywających do tutejszego sanktuarium o czynne włączenie się w modlitwy o powołania kapłańskie, które dotknął kryzys współczesnego przywiązanego do dóbr doczesnych świata. Na sumę odpustową przybyli również uczestnicy drugiej pielgrzymki z Radzanowa do Ratowa, która została odnowiona po kilkudziesięciu latach przerwy. Sumę odpustową, podobnie jak nieszpory, zakończył liturgiczny obrzęd święcenia lilii i chlebków, wierni mieli możliwość również ucałowania relikwii św. Antoniego.

W drugiej części dnia odbyły się warsztaty poświęcone historii sanktuarium oraz prelekcja przybliżająca unikatowy w skali Mazowsza styl architektoniczny płonącego rokoko.

W ramach dni otwartych sanktuarium od 14 do 18 czerwca, o godzinie 16.30, przybywający tu pielgrzymi i turyści mieli możliwość zwiedzania z przewodnikiem odrestaurowanego w 2015 dzięki środkom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego wnętrza południowo-wschodniego skrzydła, podziwiania odtworzonych dzięki dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie ogrodów klasztornych oraz śledzenia postępów prac remontowych przy elewacji zewnętrznej, realizowanych dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystym zwieńczeniem dni św. Antoniego były zorganizowane już po raz szósty spotkania patriotyczne, które zainaugurowała msza św. w intencji ojczyzny, odprawiona przez rektora ratowskiego sanktuarium, ks. kan. Bogdana Pawłowskiego. W wygłoszonej homilii ks. Pawłowski podkreślił, że postawa patriotyczna to nie tylko obowiązek, ale również dar. Jeśli się jej nauczymy, będziemy odczuwać autentyczną radość i dumę z bycia Polakami w każdej codziennej sytuacji, czy to podczas uroczystości patriotycznych, czy podczas zmagań naszych piłkarzy. Na koniec, nawiązując do zaplanowanej na ten dzień rekonstrukcji potyczki kawaleryjskiej z 1920 roku, ks. kanonik zaapelował o żarliwe modlitwy o pokój, żeby następne pokolenia nie musiały nigdy stawać przed aż tak dramatyczną próbą patriotyzmu, jak nasi ojcowie.

W trakcie spotkań Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego zaprezentował pokazy musztry kawaleryjskiej i umiejętności władania białą bronią, jeźdźcy ze stajni Tarpan pokazali sztukę ujeżdżania koni z elementami woltyżerki konnej, odbył się wzruszający koncert pieśni patriotycznych z wykonaniu Marty oraz Pawła Stawińskich. Główną atrakcją pikniku była rekonstrukcja potyczki kawaleryjskiej polsko-bolszewickiej z brawurową szarżą, w której wzięło udział ponad 100 rekonstruktorów oraz ponad 20 koni.

W widowisku zaprezentowały się liczne grupy rekonstrukcyjne: SRH 79. Pułk Piechoty Strzelców Słonimskich im. Lwa Sapiehy, „Krechowiacy” Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Historycznej im. 1. Pułku Ułanów Krechowieckich, Towarzystwo Roku 1920, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Marienburg, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 1. Pułku Piechoty, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludność Cywilna z Mławy, Stowarzyszenie Historyczne “Pionierzy 40. Pułku Piechoty Dzieci Lwowskich”, rekonstruktorzy ze stajni „Tarpan”, Grupa Strzelectwa „Strzelec Płońsk”, Pluton Salutacyjny Wojska Polskiego, jak również najmłodsi rekonstruktorzy z zespołu szkół w Radzanowie.

- Cieszę się, że nasza inicjatywa spotykała się z tak dużym zainteresowaniem zarówno wśród rekonstruktorów, jak i publiczności – podkreśla Dariusz Krawczyk, jeden ze współorganizatorów, prezes SRH 79. PP.

Patronat honorowy nad VI Ratowskimi Spotkania Patriotycznymi objęli: biskup płocki Piotr Libera, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz starosta mławski Włodzimierz Wojnarowski. W dniach św. Antoniego wziął udział senator RP Jan Maria Jackowski, starosta mławski Włodzimierz Wojnarowski, wójt gminy Radzanów Andrzej Wójcik, przedstawiciele służb mundurowych oraz Lasów Państwowych, mieszkańcy powiatu mławskiego oraz pielgrzymi i turyści z całej Polski. Przedsięwzięcie zgromadziło ok. 5 tys. osób. Współorganizatorami wydarzenia, obok Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie, były: Gmina Radzanów, Stowarzyszenie Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79. Pułku Piechoty. Przedsięwzięcie współfinansowane było ze środków województwa mazowieckiego, powiatu mławskiego oraz gminy  Radzanów, wsparcia udzieliły również OTP S.A., Cedrob S.A., który świętował 25 lat swojej działalności i Nadleśnictwo Dwukoły.

Patronat medialny sprawowały: TVP Warszawa, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Gość Niedzielny, Nowy Kurier Mławski, Tygodnik Płocki, portale Głos Mławy, Nasza Mława, Codziennik Mławski, Mława Info i Dziennik Parafialny.

Źródło: Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w RatowieDSCN0670-Resizer-800DSCN0704-Resizer-800DSCN0711-Resizer-800DSCN0716 (1)-Resizer-800DSCN0740 (1)-Resizer-800

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web