Ulubione modlitwy. Modlitwa za wstawiennictwem św. Ireneusza

28 czerwca 2016 07:52Komentowanie nie jest możliweViews: 1064

św. ireneuszBoże, Ty sprawiłeś, że święty Ireneusz, biskup, utwierdził prawdziwą naukę i pokój w Kościele, przez jego wstawiennictwo odnów w nas wiarę i miłość, abyśmy dążyli do zgody i jedności. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.

*   *   *

Dziś w liturgii Kościoła obchodzimy wspomnienie św. Ireneusza. Urodził się około roku 130 w Smyrnie nad Morzem Egejskim. Kształcił się u boku biskupa Polikarpa, który znał osobiście św. Jana Apostoła i przekazał swojemu podopiecznemu prawdy wiary, jakich nauczył go sam Jezus Chrystus.

Miał łagodne usposobienie, nigdy nie wpadał w gniew, nie było w nim cienia agresji ani śladu złośliwości. Do tego był jeszcze odważny, bo w trudnych czasach, kiedy modne było powiedzenie, że Kościół to miejsce dla zacofanych i niewykształconych, on stawał w obronie prawd wiary przekazywanych przez apostołów i chronił Kościół przed panoszącymi się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa herezjami. Prowadził ostre polemiki z każdym, kto próbował nawoływać do reform i jakichkolwiek zmian w nauczaniu Chrystusa, ale zgodnie z duchem Jana Apostoła dyskutował łagodnie, przyjmując postawę pełną miłości i zrozumienia.

Jako biskup był wzorowym pasterzem Kościoła – niewzruszony w wierze, wierny tradycji apostolskiej, a przy tym uśmiechnięty i optymistycznie nastawiony do życia. Swoją siłę i mądrość czerpał z modlitwy oraz rozważania Pisma Świętego, w którym był wręcz rozmiłowany.

Jego łagodne usposobienie, które było powszechnie znane i cenione, zażegnało niejeden poważny kryzys w Kościele. Warto wspomnieć choćby o jednym wielkim sporze, który wybuchł między Kościołem Wschodu i Zachodu: dotyczył on daty świętowania Wielkanocy. Niemal cała Azja chrześcijańska obchodziła bowiem dzień Paschy 14 dnia miesiąca Nisan, zgodnie z nakazem przekazanym Żydom o składaniu ofiary z baranka paschalnego, inaczej niż chrześcijanie w Europie Zachodniej. Konflikt nabrał takiego rozmiaru, że papież Wiktor I zdecydował się ekskomunikować wszystkie Kościoły Wschodu jako nieprawowierne. Tym, który interweniował wówczas w sprawie wschodnich chrześcijan był właśnie biskup Ireneusz. Udało mu się przekonać papieża, by nie burzył jedności Kościoła i zezwolił na świętowanie Paschy zgodnie z dwiema tradycjami – wschodnią i zachodnią – przypominając, że sam Jan Apostoł obchodził Paschę 14 dnia miesiąca Nisan.

Zmarł prawdopodobnie jako męczennik. Niektóre źródła podają, że zginął podczas oblężenia Lyonu i masakry ludności, jakiej dopuściły się hordy cesarza Septyma Groźnego w 197, inne zaś, że w roku 202 – w czasie wielkiego prześladowania.

Św. Ireneusz jest i dziś wzorem do naśladowania, szczególnie w kwestiach dotyczących obrony wiary i jedności Kościoła.

Źródło: