Pod patronatem Dziennika Parafialnego. Zapraszamy na odpust Świętego Rocha z błogosławieństwem zwierząt w Mikstacie

9 sierpnia 2016 06:58Komentowanie nie jest możliweViews: 364

OSTATECZNAMikstat_A3-2016_CMYK300Q-Resizer-800Ks. Krzysztof Ordziniak, Małgorzata Strzelec ●

W niewielkim miasteczku Mikstat (diecezja kaliska), w dniach 15- 16 sierpnia odbędą się główne uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha. W tej społeczności mają one niezwykły, niespotykany   przebieg, gdyż połączone są z obrzędem  błogosławieństwa zwierząt. Mikstat jest jedynym  miejsce w Polsce, gdzie odbywa się on  nieprzerwanie od 302 lat ( jest dokument potwierdzający).

Obrzęd ten odbywa się zawsze 16 sierpnia, jednak dzień imienin Patrona Diecezjalnego Sanktuarium na Cmentarnym Wzgórzu, a od 2007 roku także niebieskiego Patrona miasta Mikstat, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w tej parafii. Do ważnych wydarzeń, uroczystości staramy się jak najlepiej przygotować. Takie przygotowania podejmowane są także przez mikstackich parafian w sierpniowe dni. Gruntowne prace porządkowe prowadzone są w Sanktuarium oraz wokół niego, po to, by jak najpiękniej prezentowało się w te świąteczne dni.

Te przygotowania są  oczywiście ważne, ale najważniejsze są przygotowania duchowe. Formą duchowego  przygotowania do uroczystości odpustowych jest odprawiana  od  7 sierpnia Nowenna do Świętego Rocha. 7 sierpnia rozpoczęła  się też piata  edycja Szkoły Świętego Rocha. Jest to cykl spotkań dla dzieci i młodzieży mający na celu zapoznanie ich z postacią Świętego Patrona i zwyczajami odpustowymi.

W niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe (w tym roku będzie to 14 sierpnia)  przeżywać  będziemy  w Sanktuarium Dzień Chorych i Starszych.  O godz. 15 w ich intencji ks. Piotr Juszczak, kapelan szpitali ostrowskich, będzie sprawował Mszę Świętą, podczas której udzielony zostanie Sakrament Chorych. Święty Roch jest patronem chorych, to spotkanie modlitewne będzie więc okazją do złożenia u stóp Jego ołtarza trosk, lęków, ofiarowania cierpienia. To bardzo ważny element w scenariuszu uroczystości odpustowych. Często właśnie te osoby ofiarują swoje cierpienia w intencji dzieł realizowanych w naszej wspólnocie. Są wśród nich babcie i dziadkowie, którzy troszczą się o przekaz tradycji odpustowych kolejnym pokoleniom.

15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, odbędzie się procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami  św. Rocha z kościoła farnego na Wzgórze Cmentarne, nazywane także Wzgórzem Świętego Rocha. Tu znajduje się Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha. To niewielki, drewniany kościół, wybudowany w 1786 roku jako wotum za uratowanie miasta przed epidemią cholery. Po przybyciu do Sanktuarium odprawiane są nieszpory, a po nich rozpoczyna się całonocna Adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 24 sprawowana jest Msza Święta przez kapłanów pochodzących z parafii mikstackiej. Po Mszy Świętej wotywnej,  sprawowanej przy ołtarzu na zewnątrz sanktuarium  o godz. 8, odbywa się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Ma on  głęboką wymowę  religijną. Świadczy o wierze przychodzących tu od pokoleń ludzi, którzy chcą powierzyć swoje zwierzęta opiece św. Rocha, ale także o przywiązaniu mikstackiej społeczności do tradycji przodków, która daje im poczucie zakorzenienia.  O godz. 11 będzie sprawowana uroczysta suma odpustowa, której w  tym roku będzie przewodniczył Ks. Bp Łukasz Buzun. W godzinach popołudniowych  (18:00) sprawowana jest Msza Święta w intencji dzieci. Podczas tej Mszy Świętej udzielane jest im specjalne  błogosławieństwo. Po tej Mszy Świętej procesja z Najświętszym Sakramentem powraca do kościoła farnego pw. Świętej Trójcy. W niedzielę po uroczystościach odpustowych (21 sierpnia)  przeżywać będziemy Dzień Dziękczynienia.

Warto tu dodać, że w  grudniu 2015 roku uroczystości odpustowe  ku czci Świętego Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Już po raz trzeci patronat medialny nad uroczystościami odpustowymi w Mikstacie objął Dziennik Parafialny.

 

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web