Niedziela Zesłania Ducha Świętego, 15 V 2016 – komentarz do Ewangelii

12 maja 2016 22:36Komentowanie nie jest możliweViews: 608

Duccio, Zesłanie Ducha Świętego (fragment retabulum Maestà), 1308-1311Dyskretny Duch

Rozważa: Paweł Beyga

Niedziela Zesłania Ducha Świętego (15 maja 2016)
Czytania:; Dz 2, 1-11; 1 Kor 12, 3-7
Ewangelia: J 20, 19-23▼

Nie ma w ewangelii fragmentu, którym opowiadałby o Zesłaniu Ducha Świętego. To wydarzenie odnajdujemy zapisane w Dziejach Apostolskich. Prawdopodobnie można usprawiedliwić stwierdzenie, że liturgia Słowa przede wszystkim stawia przed nami obraz Wieczernika w dzień Pięćdziesiątnicy.
Jednakże dzisiejsza ewangelia podpowiada nam, iż zstąpienie Trzeciej Osoby Boskiej na Maryję i apostołów nie jest wydarzeniem z przeszłości. To zstąpienie Ducha dokonuje się za każdym razem, gdy kapłan kreśli nad penitentem znak krzyża w konfesjonale. Chrystus powiedział apostołom: „Weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”. Sakrament pokuty posiada zatem pneumahaghijny charakter, a więc jest tam obecny Duch Święty.
Działanie Ducha Świętego nie ogranicza się tylko do tego sakramentu, ale On jest obecny także w pozostałych sześciu. Czasami można usłyszeć w kościołach o spektakularnym działaniu Trzeciej Osoby Trójcy Świętej: o mówieniu językami, o spoczynkach w Duchu Świętym lub o uzdrowieniach. Jednakże zapomina się o najskuteczniejszej i najpewniejszej przestrzeni obecności Ducha Pocieszyciela, czyli o sakramentach.
To nieprawda, że Duch Święty był do niedawna w Kościele katolickim „wielkim nieobecnym”. On był i nadal działa w sakramentach. Można Go wzywać w czasie liturgii, można wzywać Go litanią lub prosić o pomoc przed ważnymi momentami w życiu. Nie jest przypadkiem, że połączono Osobę Ducha z darem mądrości i wiedzy. To On w przekonaniu wierzących jest Tym, który udziela siedmiorakich darów. Duch nie jest nieobecny, ale jest dyskretny i oczekuje, aż Go wezwiemy i pozwolimy Mu działać.

Pawel-Beyga-2013-09Paweł Beyga – ukończył studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, związany z duszpasterstwem Tradycji katolickiej przy kościele Najświętszej Maryi na Piasku we Wrocławiu. Teolog – „ratzingerysta”. Jego teksty ukazywały się m.in. na portalach Liturgia.pl, DEON.pl, Nowy Ruch Liturgiczny i Dziennik Parafialny.

 

Słowa Ewangelii według świętego Jana
Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami. Przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web