Mikstackie uroczystości odpustowe na gali w krakowskich Sukiennicach

17 października 2016 11:19Komentowanie nie jest możliweViews: 483

Małgorzata Strzelec ● 

14 października w krakowskich Sukiennicach, w Muzeum Narodowym w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, odbyła się uroczysta gala niematerialnego dziedzictwa kulturowego, podczas której zostały wręczone decyzje ministra kultury i dziedzictwa narodowego o dokonaniu wpisu na Krajową Listę NiematerialnegoDziedzictwa Kulturowego 12 domen, a wśród nich także uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie. Gala towarzyszyła I Forum Eksperckiemu Chiny-Europa Środkowa i Wschodnia na temat niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Decyzje – oprócz przedstawicieli Mikstatu – odebrali depozytariusze następujących zjawisk: język esperanto, umiejętność wytwarzania instrumentu i gry na kozie, hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej, sokolnictwo, polskie tańce narodowe, tradycyjna technika ludwisarska Felczyńskich w Taciszowie, przywołówki dyngusowe w Szymborzu, gwara warmińska jako nośnik tradycji ustnych, zabawkarstwo żywiecko-suskie, bartnictwo, perebory – nadbużańskie tradycje tkackie.

Decyzją prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, mikstacki odpust został na tę listę wpisany 3 grudnia 2015 roku. Na uroczystą galę do Krakowa udali się ks. kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie, i Henryk Zieliński, burmistrz Miasta i Gminy Mikstat.

Obecnie na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego znajduje się 17 przejawów. Dwanaście decyzji zostało wręczonych w niezwykłej scenerii krakowskich Sukiennic przez p. Magdalenę Gawin, podsekretarz stanu w MKiDN. Wręczenie decyzji poprzedzone było prezentacją multimedialną oraz charakterystyką poszczególnych przejawów kultury niematerialnej. Decyzje o wpisaniu uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie odebrał z rąk  minister Magdaleny Gawin ks. kan. Krzysztof Ordziniak. W prezentacji poprzedzającej wręczenie decyzji pokazane zostały stare i współczesne zdjęcia z obrzędu błogosławieństwa zwierząt. W charakterystyce podkreślono przekaz tradycji odpustowych przez trzy stulecia, ale także zaakcentowano ich żywotność, jak również przemiany, które w nich zachodzą,  a wynikają z przemian społeczno- kulturowych.

Przedstawiciele depozytariuszy po odebraniu decyzji mieli możliwość zabrania głosu. Ks. kanonik powiedział m.in.: ‘ To dla naszej niewielkiej wspólnoty lokalnej, która w tym roku obchodzi 650-lecie nadania praw miejskich, wielkie wyróżnienie. W piśmie informującym o wpisaniu uroczystości odpustowych na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego pan minister Piotr Gliński napisał: >>Mam nadzieję, że wpis przyczyni się do promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa wagi  tradycji i przekazu międzypokoleniowego<<. Od pięciu lat w dniach  poprzedzających uroczystości odpustowe organizujemy dla młodych mikstaczan spotkania w Szkole Świętego Rocha. Ta szkoła promuje niematerialne dziedzictwo kulturowe, uczy szacunku do tradycji i przekazuje je w sposób ciekawy i atrakcyjny kolejnemu pokoleniu. A przecież o to właśnie chodzi. To od młodego pokolenia zależy, czy zechce przyjąć i przekazać kolejnemu pokoleniu piękne tradycje odpustowe”.

Niewątpliwie gala stała się okazją do promocji przejawów niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji został wydany  w języku polskim i angielskim folder przedstawiający  wpisane na Krajowa Listę przejawy niematerialnego dziedzictwa, pojawiły się tablice ze zdjęciami i charakterystykami.

W holu można było podziwiać kunszt tkaczek i hafciarek. Wielkie zaciekawienie wzbudzali sokolnicy ze swymi ptakami. W trakcie gali można było posłuchać muzyki góralskiej. Pięknie prezentowały się osoby w strojach ludowych. Na galę przybyli przedstawiciele depozytariuszy z różnych stron Polski. Łączyły ich miłość do tradycji, dostrzeganie potrzeby przekazania jej kolejnym pokoleniom.

Wpis na Krajową Listę to powód do dumy, ale także wielkie wyzwanie, zadanie zarówno dla naszego, jak i przyszłych pokoleń, by te piękne tradycje odpustowe i różne formy kultu św. Rocha przekazać kolejnym pokoleniom, ale także wciąż je rozwijać.

Zdjęcia z uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt można obejrzeń na : http://www.parafia-mikstat.pl/DSC_0037DSC_0182DSC_0187DSC_0193DSC_0196DSC_0201DSC_0207DSC_0290

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web