Kard. Sarah: Protestant nie może przyjmować Komunii w Kościele katolickim

9 stycznia 2016 09:12Komentowanie nie jest możliweViews: 1148

Wiele zamieszania jakiś czas temu wzbudziła wypowiedź papieża Franciszka o tym, że przystępowanie protestanta do Komunii w Kościele katolickim jest kwestią sumienia. Sprawę tę jasno omówił kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Interkomunia nie jest dozwolona między katolikami i niekatolikami. Trzeba wyznawać wiarę katolicką. Niekatolik nie może przystępować do Komunii. To jest oczywiste. Nie jest to kwestia podążania za własnym sumieniem.

Jak informuje portal Polonia Christiana (pch24.pl), kardynał odpowiedział też na zadane przez portal Aleteia.org kilka pytań. Jedna z kwestii brzmiała, czy ksiądz mógłby udzielić Komunii świętej mężowi i żonie, gdyby wiedział, że jedno z nich jest katolikiem, a drugie nie?

Nie! Udzielamy Komunii wyłącznie katolikom. Wielu księży mówiło mi: “Daję Komunię każdemu”. To są bzdury. Czasami, anglikanin, który jest bardzo daleko od swojej świątyni przez bardzo długi okres i pragnie Komunii, może uczestniczyć we Mszy i Komunii świętej w Kościele katolickim, pod warunkiem, że nie ma grzechu ciężkiego i jest we właściwym związku małżeńskim, ponieważ anglikanie wierzą w Eucharystię, nawet jeśli w kościele anglikańskim w rzeczywistości nie ma Eucharystii, gdyż nie ma kapłaństwa. Ale to jest rzadkie i dzieje się w bardzo wyjątkowych okolicznościach. To jest coś niezwykłego, a nie zwykłego – zaznaczył purpurat.
(…)
W dniu ślubu ksiądz udziela Komunii mężowi katolikowi, ale nie luterańskiej czy anglikańskiej żonie. To samo obowiązuje, gdy idą razem na Mszę świętą, ponieważ nie ma interkomunii między anglikanami i katolikami, między katolikami i protestantami. Jeśli idą razem na Mszę, katolik może pójść do Komunii, ale luteranin czy anglikanin już nie.
(…)
Myślę, że byłoby to promowanie profanacji. Nie możemy tego zrobić. To nie jest tak, że mamy porozmawiać z Panem, aby wiedzieć, czy iść do Komunii. Nie. Trzeba wiedzieć, czy jestem w zgodzie z doktryną Kościoła. Moje sumienie mówi mi „idź,” ale moje sumienie musi być oświecone przez zasady Kościoła, które stanowią, że aby móc przyjmować Komunię, trzeba być w stanie łaski uświęcającej, bez grzechu ciężkiego i mieć wiarę katolicką.

Źródło: http://www.pch24.pl/to-oczywiste–niekatolik-nie-moze-przystepowac-do-komunii,39752,i.html#.Vl7tgKeJuY8.facebook

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web