Druga Niedziela po Narodzeniu Pańskim, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, 1 I 2017 – komentarz do Ewangelii

30 grudnia 2016 07:01Komentowanie nie jest możliweViews: 371

by-Natalia-Klocek-©-Dziennik-Parafialny-DSC-4101
Rozważa: ks. Julian Wybraniec

Druga Niedziela po Narodzeniu Pańskim, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia 2017)
Czytania: Lb 6, 22-27; Ga 4, 4-7
Ewangelia: Łk 2, 16-21

Wspaniałą rzeczą jest to, że Boża dobra nowina najpierw została przekazana pasterzom. W tamtych czasach pasterze byli lekceważeni przez swoich prawowiernych rodaków. Nie byli oni w stanie zachować wszystkich przepisów rytualnego prawa, nie mogli skrupulatnie przestrzegać wszystkich obmyć czy innych zasad i zaleceń, gdyż pilnowanie stada zabierało im cały czas. Z tego powodu ortodoksyjni Żydzi patrzyli na nich z pogardą. I oto właśnie do tych prostych ludzi pól nadeszło Boże poselstwo. Najprawdopodobniej byli to bardzo wyjątkowi pasterze. Dlaczego? Otóż każdego dnia, z rana i wieczorem, składano w świątyni na ofiarę Bogu baranka bez skazy. Dbając o ciągłe zaopatrzenie świątyni, jej przełożeni posiadali swoje własne stada, które pasły się niedaleko Betlejem. Jest więc prawdopodobne, że pasterze ci czuwali nad stadami, z których stale wybierano baranki ofiarne. Czyż nie jest to wspaniała myśl? – ci, którzy troszczyli się o baranki świątynne, jako pierwsi zobaczyli Baranka Bożego, który gładzi grzechy świata.
Była też tradycja, że muzykanci zbierali się wokół domu, gdzie rodziło się dziecko, by swoją muzyką powitać nowo narodzonego chłopca. Jezus narodził się w stajni betlejemskiej i dlatego nie było tam tej ceremonii. Tu jednak śpiewy ziemskie zostały zastąpione śpiewem niebios, aniołowie zastąpili ziemskich śpiewaków.
Jakaż prostota towarzyszyła narodzinom Syna Bożego! Skoro miał On przyjść na ten świat, bardziej spodziewalibyśmy się Jego narodzin w pałacu lub w bogatym domu. Pewien monarcha często znikał ze swego dworu, by w przebraniu przebywać wśród swego ludu. Gdy przerażeni dworzanie prosili, by dla własnego bezpieczeństwa nie czynił tego, odpowiedział: „Jak mogę rządzić swoim ludem, nie wiedząc, jak on żyje?” Wielka myśl chrześcijańskiej wiary zawiera się w tym, że nasz Bóg zna nasze życie, ponieważ On żył wśród nas i był jednym z nas.
A narodziny Boga tylko niektórzy potrafili dostrzec. Bądźmy czujni, żebyśmy w ten bożonarodzeniowy czas nie przegapili rzeczy najważniejszej. Żebyśmy nie przegapili Boga pośród nas. Jak Maryja, Święta Boża Rodzicielka, zachowujmy wszystkie te sprawy i rozważajmy w naszych sercach.

 

x. Julian WybraniecKs. Julian Wybraniec – w maju 2012 r. przyjął święcenia kapłańskie. Obecnie jest wikariuszem w rzeszowskiej katedrze. Jego pasją jest liturgia oraz muzyka liturgiczna w teorii i praktyce.

 

Słowa Ewangelii według św. Łukasza
Pasterze pospiesznie udali się do Betlejem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli o tym, co im zostało objawione o tym Dziecięciu.
A wszyscy, którzy to słyszeli, dziwili się temu, co im pasterze opowiadali.
Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu.
A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to było powiedziane.
Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie Matki.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web