Zaproszenie na uroczystości ku czci Powstańców Styczniowych pod krzyżem we Wróblewie

14 marca 2015 22:31Komentowanie nie jest możliweViews: 51

IMG_113921 marca, w sto pięćdziesiątą drugą rocznicę bitwy pod Radzanowem i Wróblewem, odbędą się po raz trzeci uroczystości upamiętniające tamte dramatyczne wydarzenia.

 Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 mszą św. polową pod krzyżem-obeliskiem powstańczym w lesie we Wróblewie (gmina Radzanów, powiat mławski). Następnie  zaplanowano złożenie kwiatów pod obeliskiem powstańczym.

W trakcie uroczystości młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Radzanowie zaprezentuje widowisko plenerowe „Gloria victis”, w którym, poza ostatnią wielką bitwą bohatera Powstania Styczniowego, gen. Zygmunta Padlewskiego, stoczoną pod Radzanowem i Wróblewem 21 marca 1863 roku, zostanie ukazana bliżej również jego postać: osamotnienie w walce, tragizm przypadkowego pojmania przez kozaków, niezłomność w niewydawaniu towarzyszy broni podczas przesłuchania, wierność Ojczyźnie, którą wykazał się aż do dnia stracenia na płockich rogatkach.

- „Matko moja szukaj pomocy w Bogu. Ja biedny nie mogłem Ci życia umilić a teraz jeszcze go zatruwam. On Cię pożałuje”. Takimi słowami zakończył Naczelnik Powstania Styczniowego na Mazowszu, gen. Zygmunt Padlewski, swój ostatni list do najbliższych, pisany na kilka godzin przed śmiercią. Bez wahania złożył wraz z wieloma towarzyszami broni swe młode życie na ołtarzu Ojczyzny w imię wolności, której smaku nigdy nie poznał, bowiem urodził się już w zniewolonej Polsce.  Dlatego też gorąco zachęcam do wspólnego uczczenia pamięci bohaterów Powstania Styczniowego a zarazem wyrażenia radości z tego, że ich krew nie poszła na marne, że dzięki ich ofierze, dziś możemy mówić w ojczystym języku, cieszyć się wolnością zaprasza na uroczystości rektor Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie, ksiądz Bogdan Pawłowski.

Uroczystości organizują: Sanktuarium Diecezjalne Św. Antoniego z Padwy w Ratowie we współpracy z Gminą Radzanów, Bractwem św. Antoniego, Stowarzyszeniem Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo oraz Nadleśnictwem Dwukoły.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:  Biskup Płocki Piotr Libera, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Starosta Mławski Włodzimierz Wojnarowski.

Patronat medialny sprawuje TVP Warszawa, Posłaniec św. Antoniego z Padwy, Nowy Kurier Mławski, Kurier Przasnyski, portale Głos Mławy,  Dziennik Parafialny, Mława Info.

 

 

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web