Za tydzień włoski męczennik będzie beatyfikowany w Peru wraz z dwoma polskimi franciszkanami

29 listopada 2015 19:23Komentowanie nie jest możliweViews: 113

dordi (1)5 grudnia br. w Chimbote odbędzie się beatyfikacja trzech męczenników z Peru – ofiary “Świetlistego Szlaku”, maoistycznej organizacji partyzanckiej, posługującej się metodami terrorystycznymi, działającej na terenie tego kraju. Trzecim – oprócz polskich franciszkańskich misjonarzy: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, o których już pisaliśmy w Dzienniku Parafialnym – będzie włoski kapłan Alessandro Dordi.
Urodził się 22 stycznia 1931 r. w Gromo S. Marino we Włoszech w wielodzietnej rodzinie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk arcybiskupa Adriano Bernareggi 12 czerwca 1954 r. Po święceniach przez 11 lat pracował w dotkniętym powodzią rejonie Polesine (północny wschód Włoch), następnie w latach 1966-1979 – jako ksiądz-robotnik z włoskimi imigrantami w Le Locle w Szwajcarii.
Od 1980 r. realizował swoje powołanie prowadząc działalność misyjną na terenie peruwiańskiej diecezji Chimbote. W działaniach duszpasterskich integrował się ze wspólnotami rolników, z którymi realizował również liczne projekty rozwoju wsi. Wspólne życie i praca z miejscowymi zostały uznane przez terrorystów za niebezpieczne. Został zamordowany przez „Świetlisty Szlak” 25 sierpnia 1991 r. (16 dni później niż dwaj Polacy), gdy wracał wieczorem po odprawieniu Mszy świętej w oddalonej kaplicy.
Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się 9 sierpnia 1996 r. na szczeblu diecezjalnym w Chimbote w Peru. 3 lutego 2015 r. papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o męczeństwie trzech zamordowanych w Peru misjonarzy.

Źródło: