Św. Teresa od Dzieciątka Jezus z wesołością o śmierci

7 listopada 2015 09:03Komentowanie nie jest możliweViews: 806

Oto wspomnienie, jakie jedna z sióstr pozostawiła o Świętej Teresie od Dzieciątka Jezus. Święta przypomina w nim, czym jest śmierć w rozumieniu Kościoła.

Wesołość jej była porywająca. Przez kilka dni czuła się znacznie lepiej i mówiłyśmy jej: „Niewiadomo jeszcze, na jaką chorobę umrzesz.

— Ależ umrę śmiercią! Czyż Bóg nie powiedział do Adama, że umrze? Rzekł mu: „Śmiercią umrzesz” (Gen. II, 17).

— A więc śmierć przyjdzie po ciebie!

— Nie, nie śmierć przyjdzie po mnie, ale Pan Bóg. Śmierć nie jest widziadłem strasznem, jakiem ją przedstawiają na obrazkach. Katechizm mówi, że śmierć jest rozłączeniem duszy z ciałem; niczem innem, tylko tem! Nie lękam się więc rozłączenia, które mię na wieki połączy z Bogiem”.

Dzieje duszy, czyli żywot Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus…, Przemyśl 1934, s. 314.
Pisownia oryginalna.
Zdjęcie: Arkadiusz Pomianek, © by Dziennik Parafialny