Rozpoczął się Rok Miłosierdzia

8 grudnia 2015 20:26Komentowanie nie jest możliweViews: 426

Franciszek-2014-05-16Papież Franciszek otworzył 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Drzwi Święte w bazylice św. Piotra w Watykanie, inaugurując tym samym Jubileusz Roku Miłosierdzia. Ceremonia odbyła się na zakończenie Mszy św. odprawianej na placu św. Piotra z udziałem 50 tys. wiernych z całego świata. 
Franciszek w procesji udał się do przedsionka bazyliki watykańskiej. Tam przywitał się z papieżem seniorem Benedyktem XVI. Po słowach modlitwy pchnął dwa skrzydła prowadzących do bazyliki Drzwi Świętych. Papież stanął w progu świątyni i pogrążył się na chwilę w modlitwie. Po nim wszedł papież senior oraz kardynałowie, biskupi i kapłani koncelebrujący Mszę Świętą. W procesji ruszyli do konfesji św. Piotra. Tam Franciszek udzielił błogosławieństwa, które zakończyło Mszę św. inaugurującą Jubileusz Roku Miłosierdzia.
Symboliczne źródło decyzji papieża Franciszka o ustanowieniu Roku Miłosierdzia można odnaleźć w jego pierwszym po konklawe spotkaniu z wiernymi na modlitwie Anioł Pański 17 marca 2013 roku. Cztery dni po wyborze przywołał słowa z psalmu: „Wielkie jest miłosierdzie Pana”. Papież dodał wtedy, że jest pod wrażeniem książki kardynała Waltera Kaspera o miłosierdziu.
„Odczuwanie miłosierdzia zmienia wszystko, zmienia świat (…). Nieco miłosierdzia czyni świat mniej zimnym i bardziej sprawiedliwym” – mówił Franciszek.
W marcu tego roku papież zapowiedział Rok Święty Miłosierdzia, a uczynił to nieoczekiwanie podczas nabożeństwa pokutnego w Watykanie. Wyjaśnił wtedy: „Często myślałem o tym, jak Kościół może uczynić bardziej oczywistą swą misję jako świadka miłosierdzia. To droga, która rozpoczyna się od duchowego nawrócenia”.
Franciszek wyraził przekonanie, że cały Kościół bardzo potrzebuje miłosierdzia. „Wszyscy jesteśmy wezwani do dawania pociechy każdemu człowiekowi naszych czasów” – dodał papież.
W kwietniu, podczas nieszporów niedzieli Miłosierdzia Bożego, uroczystości ustanowionej przez Jana Pawła II, ogłoszona została papieska bulla na temat Roku Świętego. W bulli „Oblicze Miłosierdzia” Franciszek polecił, by otwarte zostały Drzwi Święte nie tylko we wszystkich papieskich bazylikach w Rzymie, ale także w katedrach na całym świecie lub w innych kościołach o szczególnym znaczeniu oraz sanktuariach. To zaś oznacza, że „po raz pierwszy w historii jubileuszów zostaną otwarte Drzwi Święte we wszystkich katedrach świata” – powiedział koordynator obchodów ks. abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.
Rok Święty będzie zatem obchodzony zarówno w Rzymie, jak i w Kościołach lokalnych. Wynika z tego, że aby w nim uczestniczyć, nie trzeba przyjeżdżać do Rzymu – podkreśla się w Watykanie.
Jako dzień inauguracji Papież wybrał uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, bo to tego dnia przypada 50. rocznica zakończenia Soboru Watykańskiego II, najważniejszego wydarzenia w najnowszej historii Kościoła.
„Bardzo pragnę, aby nadchodzące lata były przepojone miłosierdziem i byśmy wychodzili na spotkanie każdej osoby, niosąc dobroć i czułość Boga! Do wszystkich, tak wierzących, jak i tych, którzy są daleko, niech dotrze balsam miłosierdzia” – podkreślił Papież.
Do wszystkich zaapelował o to, by czas ten upłynął pod znakiem przebaczenia, poczucia odpowiedzialności za najsłabszych, solidarności, poświęcenia i wielkoduszności. Trzeba – zaznaczył – przełamać barierę obojętności i obudzić sumienie uśpione w obliczu dramatu ubóstwa.
„W tym Roku Świętym będziemy mogli doświadczyć otwarcia serc na tych wszystkich, którzy żyją na najróżniejszych peryferiach egzystencjalnych, które często dzisiejszy świat stwarza w sposób dramatyczny. Ileż sytuacji niepewności i cierpienia jest w dzisiejszym świecie! Ileż ran na ciele tylu ludzi, którzy nie mają już głosu, ponieważ ich krzyk osłabł i zamarł z powodu obojętności bogatych narodów” – dodał papież.
O nawrócenie zaapelował do świata przestępczego i wszystkich winnych korupcji. Wyraził nadzieję na owocny dialog z innymi religiami, który „wyeliminuje wszelkie formy zamknięcia i pogardy i odrzuci przemoc i dyskryminację”.
W liście ogłoszonym 1 września Franciszek przypomniał, jakie łaski można w tym czasie uzyskać. Największą dyskusję wywołała poruszona w tym dokumencie sprawa grzechu tzw. aborcji. Papież napisał, że wiele kobiet przeżywa ten moment jako porażkę i uważa, że nie mają innej drogi. “Dobrze znam uwarunkowania, które doprowadziły je do podjęcia tej decyzji. Wiem, że jest to dramat egzystencjalny i moralny – zauważył. Papież zapewnił, że spotkał wiele kobiet, które nosiły w sercu “blizny pozostawione przez ten ciężki i bolesny wybór”. Franciszek zwrócił uwagę na to, że “przebaczenia Bożego nie można odmówić nikomu, kto żałuje, zwłaszcza jeśli ze szczerym sercem przystępuje do sakramentu spowiedzi, by pojednać się z Ojcem”.
Następnie ogłosił: “Również z tego powodu postanowiłem, mimo wszelkich przeciwnych rozporządzeń, upoważnić wszystkich kapłanów w Roku Jubileuszowym do rozgrzeszenia z grzechu tzw. aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie”. Watykan wyjaśnił natychmiast, że decyzja ta „nie ma w żadnym razie na celu umniejszenia tego, jak ciężki jest to grzech”.
Po otwarciu Drzwi Świętych w bazylice watykańskiej papież otworzy je następnie w pozostałych rzymskich bazylikach.
Rok Miłosierdzia zakończy się 20 listopada przyszłego roku; wtedy zamknięte zostaną Drzwi Święte w Watykanie.
Ponadto Watykan zapowiedział, że raz w miesiącu, w sobotę, odbywać się będzie dodatkowa, oprócz środowej, papieska audiencja generalna. W piątek każdego miesiąca Papież będzie występował z różnymi gestami miłosierdzia, polegającymi na prywatnych wizytach w miejscach naznaczonych cierpieniem, chorobą, ubóstwem.
Źródlo:

http://gosc.pl/doc/2865902.Franciszek-otworzyl-Drzwi-Swiete

http://www.radiomaryja.pl/informacje/we-wtorek-rozpoczyna-sie-rok-swiety-milosierdzia/

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web