Polscy męczennicy z Peru będą beatyfikowani

8 listopada 2015 20:29Komentowanie nie jest możliweViews: 702

ojcowie-michal-tomaszek-i-zbigniew-strzalkowski-fot-franciszkanie5 grudnia br. w Chimbote w Peru odbędzie się beatyfikacja trzech męczenników, którzy oddali życie głosząc w tym kraju Dobrą Nowinę o Chrystusie. Są wśród nich dwaj polscy franciszkańscy misjonarze: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek.
O. Zbigniew Strzałkowski, rocznik 1958, pochodził z Tarnowa. O dwa lata młodszy o. Michał Tomaszek – z Łękawicy k. Żywca. W listopadzie 1988 r. wraz ze współbratem, o. Jarosławem Wysoczańskim, wyjechali do Peru, by tworzyć franciszkańską misję w Pariacoto, małej wiosce w prowincji Huaraz w Andach – bez elektryczności, bieżącej wody, telefonu, radia i telewizji.
Do Pariacoto dotarli dopiero na początku stycznia 1989 r. W wiosce była już mała kaplica – prowizoryczny i pusty kościół, w który trzeba było tchnąć życie. Za świątynią niedokończony dom parafialny i skromny ogródek.
Wieść o tym, że przybyli długo oczekiwani misjonarze, rozeszła się błyskawicznie. Młodzi przychodzili i pomagali przy remoncie świątyni i parafialnego domu. Franciszkanie opiekowali się tamtejszą wspólnotą chrześcijańską, głosili katechezy. O. Zbigniew leczył miejscowych; o. Michał zajmował się dziećmi i młodzieżą. Założyli szkołę. Wraz z duchownymi dotarły też światło, radio, telefon.
9 sierpnia 1991 r. o. Zbigniew i o. Michał akurat celebrowali Mszę św., po której miało się odbyć spotkanie z młodzieżą, gdy we wsi pojawiło się trzech młodych mężczyzn z Sendero Luminoso (Świetlistego Szlaku), peruwiańskiej organizacji terrorystycznej. Zaczekali na zakonników obok kościoła, związali im ręce, zażądali kluczyków od zakonnego samochodu.
Ciała misjonarzy znaleziono kilka kilometrów od wioski, twarzą do ziemi. Roztrzaskane głowy, przestrzelone czaszki. Na plecach o. Zbigniewa znajdowała się kartka papieru z napisanymi jego krwią słowami: “Tak giną pachołki imperializmu”. Wraz z kapłanami zginął wójt gminy.
Oto treść oskarżenia:

1. Za podjudzanie przeciwko rewolucji modlitwą różańcową, kultem świętych, Mszą św. i Biblią.

2. Za okłamywanie ludu Ewangelią i Biblią, bo wszystko to są kłamstwa. Religia jest opium dla ludu.

3. Za głoszenie pokoju. Kto to czyni, musi umrzeć.

4. Za imperializm, na którego czele stoi papież Polak.

W sierpniu 1991 r. rząd Peru przyznał pośmiertnie ojcom Zbigniewowi i Michałowi najwyższe odznaczenie państwowe: Wielki Order Oficerski “El Sol del Perú” (Słońce Peru).
“Zbigniew leczy chorych. Przychodzą, modlą się przy jego grobie i wracają z pokojem. Są takie uzdrowienia – tak przynajmniej opowiadają. To samo z Miguelem (Michałem – przyp. JK): dzieci modlą się przed grobem, kładą kwiaty i mówią, że o. Miguel jest z nami. Czasem modlą się: «Boże, daj nam innego padre Miguel, takiego samiutkiego jak padre Miguel przedtem»” – mówił podczas uroczystości z okazji rocznicy śmierci polskich kapłanów o. Jarosław Wysoczański, trzeci z misjonarzy, który w chwili morderstwa był w Polsce.
Po obu stronach kościoła znajdują się dwa proste groby. Mieszkańcy parafii mówią o nich: “nasi święci”. Ktoś zwraca uwagę, że ostatnie momenty życia Zbigniewa i Michała przypominają ostatnią drogę Chrystusa: ostatnia Eucharystia, pojmanie, postawienie przed sądem, wyrok, jego wykonanie poza wsią i wypisana wina.
W Pariacoto jest już elektryczność, bieżąca woda, radio, czasem telewizja. Można żyć, choć nadal w przerażającej biedzie. Dla miejscowej ludności najważniejsza jest jednak świadomość, że dla kogoś byli aż tak ważni, iż oddał życie za nich. To najlepsze świadectwo Dobrej Nowiny w tym miejscu – w zapomnianej przez świat peruwiańskiej wiosce.
Sprawców morderstwa nigdy nie ujęto, nigdy nie wszczęto śledztwa, nigdy nie szukano winnych.
opr. Jaromir Kwiatkowski
Źródło:

http://adonai.pl/swieci/?id=95

Dziś Kościół w Polsce obchodzi VII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Jego głównym tematem jest wprawdzie dramatyczna sytuacja chrześcijan w Syrii, ale warto akurat w tym dniu przypomnieć prześladowania Kościoła w innej części świata – w Peru, których ofiarą padli m.in. dwaj polscy zakonnicy – męczennicy. Zwłaszcza w perspektywie ich rychłej beatyfikacji.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web