Obchody 3 Maja w mikstackiej parafii

7 maja 2015 20:57Komentowanie nie jest możliweViews: 405

3 Maja, w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, a także rocznice uchwalenia Konstytucji w 1791 roku modliliśmy się w intencji naszej Ojczyzny – Polski i naszej małej Ojczyzny, której na imię Mikstat.

W tym dniu, o godz. 11:00 w mikstackiej farze pw. Trójcy Świętej była sprawowana Msza święta o pomyślność dla naszej Ojczyzny. Licznie przybyli na nią mieszkańcy miasta, delegacje różnych organizacji, poczty sztandarowe szkół, strażaków OSP z terenu gminy. Nie zabrakło także przedstawicieli władz miasta i gminy. W uroczystościach uczestniczył także Starosta Powiatu Ostrzeszowskiego.

Przed wejściem do kościoła pojawiło się wielu młodych ludzi w harcerskich mundurach, którzy wręczali uczestnikom uroczystości naklejki z miniatura naszej flagi narodowej. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych do świątyni młodzież naszego gimnazjum zaprezentowała inscenizację, która przypomniała nam okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Recytacjom towarzyszyła prezentacja multimedialna. Historyczne stroje młodych aktorów przeniosły nas w inną epokę.

W atmosferę uroczystości Matki Bożej Królowej Polski wprowadziła nas pieśń „Bogurodzica” wykonana przez męską część naszego chóru parafialnego.

Następnie rozpoczęła się Msza Święta, która odprawił i homilie wygłosił ks. kan. Krzysztof Ordziniak.

W homilii wskazał na związek dziejów Polski z Maryją. Przypomniał okoliczności ogłoszenia Matki Bożej Królową Polski. Powiedział: „ jest rzeczą znamienną, że uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przypada właśnie 3 maja. W 1656 roku król Jan Kazimierz powierzył Matce Bożej Koronę Polską, a później, w Konstytucji 3 Maja, tytuł ten został potwierdzony przez Polski Sejm”. Przypominając lata niewoli wskazał na wierność Polsków Bogu i Matce Bożej. Kontynuując homilię, podkreślił, że nasze pokolenie nie musi walczyć o wolność Ojczyzny, ale o ducha narodu i wierność wartościom, które kształtowały naszą tożsamość.

Kaznodzieja przypomniał nam słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II na Jasnej Górze: „Można na różne sposoby pisać dzieje Polski, zwłaszcza ostatnich stuleci, można je interpretować wedle wielorakiego klucza. Jeśli jednakże chcemy dowiedzieć się, jak płyną te dzieje w sercach Polaków, trzeba przyjść tutaj. Trzeba przyłożyć ucho do tego Miejsca. Trzeba usłyszeć echo życia narodu w sercu jego Matki i Królowe”.

Zachęcił zebranych w naszym parafialnym wieczerniku do postawienia sobie pytania, o obraz Polski, jaki obraz Polski przekażemy przyszłym pokoleniom, czy będzie w nim miejsce dla Boga i Maryi. Na zakończenie homilii kaznodzieja przywołał słowa Marii Konopnickiej: „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród
Nigdym ja ciebie, ludu nie rzuciła… Ja- po dawnemu – moc twoja i siła!
Bogurodzica!”

Młodzież w historycznych strojach w procesji z darami przyniosła : flagę narodową, znicz, „Atlas historyczny Polski”, hostie, wino i wodę.

Na zakończenie Mszy św. odśpiewano pieśń „ Boże coś Polskę”. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na Rynek. Tu znajduje się pomnik Najświętszego Serca Jezusowego, miejsce gdzie gromadzimy się podczas ważnych uroczystości religijnych i patriotycznych.

Po uroczystym wciągnięciu flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu okolicznościowe przemówienie wygłosił Pan Burmistrz. Podkreślił w nim znaczenie trzeciomajowej Konstytucji dla kształtowania się nowoczesnego narodu oraz przypomniał udział Mikstaczan w tym ważnym wydarzeniu. Zaakcentował, że Ks. Marszałkowski jako pierwszy na Ziemi Kaliskiej przepisał tekst Konstytucji 3 Maja, by rozpropagować go wśród innych. W przemówieniu były także słowa skierowane do strażaków. Nie zabrakło w nich podziękowań i życzeń z okazji zbliżającego się wspomnienia św. Floriana, patrona strażaków.

Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Najświętszego Serca Jezusowego. Uroczystość na Rynku dobiegła końca. Liczny udział w niej mieszkańców jest świadectwem naszej miłości do Ojczyzny.

Ale to jeszcze nie był koniec świętowania w tym dniu. Od kilku lat z inicjatywy ks. Kan. Krzysztofa w to majowe Święto w Parku Świętego Rocha odbywa się „Majówka”. W tym roku w jej organizacje włączył się także Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury. Był to czas radosnego świętowania, zabawy i relaksu, o który nie było trudno wśród zieleni drzew, krzewów, śpiewu ptaków. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dzieci bawiły się na placu zabaw, chętnie korzystały z ustawionej na majówkę trampoliny i karuzeli. Zarówno dzieci, jak i dorośli, świetnie bawili się w czasie występu iluzjonisty. Nie brakowało chętnych na przejażdżkę kucykami. Tradycyjnie już na majówce pojawili się strażacy ze swoim wozem. Jego wyposażenie wzbudzało zainteresowania młodszych i starszych uczestników majówki.

Nie zabrakło także dobrego jedzenie, o które zatroszczył się jak zwykle zespół charytatywny. W czasie majówki została przeprowadzona loteria fantowa. Było także coś dla miłośników muzyki i tańca. O godz. 21:00 majówka zakończyła się. Mamy nadzieję, ci którzy w niej uczestniczyli nie żałują godzin spędzonych w ten świąteczny dzień w parku.

Sporo było atrakcji dla najmłodszych. Dzieci chętnie korzystały z placu zabaw, karuzeli, trampoliny. Byli także chętni do przejażdżki na kucykach. Wiele radości młodszym i starszym uczestnikom „majówki” sprawił występ iluzjonisty. Jak zwykle strażacy przygotowali kilka atrakcji. Przybyli na majówkę swoim wozem strażackim. Nie brakowało chętnych do zapoznania się z jego wyposażeniem. Hitem okazało się działko wodne.

Nie zabrakło na „ majówce” dobrego jedzenia, o które zatroszczył się zespół charytatywny.

W czasie „ majówki” odbyła się loteria fantowa. Wygrywał prawie każdy los, a nagrody były różne… Jaki, wiedza ci, którzy to pogodne popołudnie i wieczór postanowili spędzić na wspólnej zabawie w Parku Świętego Rocha. Z pewnością tego nie żałują…

DSC_0068 (2)

DSC_0077 (2)