Nowy święty Junipero Serra. “Zawsze naprzód”

27 września 2015 18:58Komentowanie nie jest możliweViews: 94

junipero serraPodczas mszy św. odprawionej 23 września w Waszyngtonie w obecności ponad 25 tys. wiernych, w tym wielu z mniejszości latynoskiej, papież Franciszek kanonizował XVIII-wiecznego zakonnika i misjonarza Junipera Serrę. Jest on pierwszym hiszpańskojęzycznym świętym USA.
Juniper Serra był wykładowcą i doktorem teologii na Uniwersytecie Lullian, w Palma de Mallorca. Zrezygnował jednak z kariery akademickiej i pojechał do Nowego Świata, gdzie poświęcił się misji chrystianizacji kalifornijskich Indian. Papież Jan Paweł II beatyfikował go 25 września 1988 roku.
W homilii Franciszek przywołał obowiązek głoszenia orędzia Chrystusa wszystkim narodom i stwierdził, że „chrześcijanin doświadcza radości w działalności misyjnej”.
Nowego świętego, Junipera Serrę wskazał jako tego, który potrafił głosić radość Ewangelii na ziemi amerykańskiej, zgodnie z ideą Kościoła wychodzącego do ludzi. – Umiał opuścić swoją ziemię, swoje zwyczaje, miał odwagę otworzyć drogi, potrafił wyjść na spotkanie tylu ludziom ucząc się ich zwyczajów i ich cech – zauważył Franciszek.

- Junipero starał się bronić godności rdzennej wspólnoty chroniąc ją przed tymi, którzy ją wyzyskiwali. Wyzysk i dzisiaj wywołuje żal, zwłaszcza ze względu na ból powodowany w życiu wielu osób

- oświadczył papież, odnosząc się do kontrowersji wokół działalności misyjnej wśród Indian.
Przypomniał życiowe motto świętego: „zawsze naprzód” i dodał: – To był sposób, jaki znalazł Junipero, by przeżywać radość Ewangelii, aby jego serce nie uległo znieczuleniu.

- Tak, jak on wtedy, także my dzisiaj możemy powiedzieć: zawsze naprzód

- zaakcentował papież, wzbudzając oklaski wiernych.
Serra jest niezwykle popularną w Kalifornii postacią. Uchodzi wręcz za jednego z „ojców założycieli” USA, gdyż zakładane przez niego misje stały się zaczątkiem istniejących do dziś kalifornijskich miast, takich jak San Francisco.
Jednak postać Serry wzbudza też kontrowersje. Misjonarza krytykują m.in. organizacje rdzennych Amerykanów (czyli Indian), które widzą w nim symbol hiszpańskiego imperium kolonialnego, odpowiedzialnego za uciskanie i wyzyskiwanie Indian. Utrzymują, że we franciszkańskich misjach panowały złe warunki, a mieszkający w nich Indianie byli poddawani karom cielesnym i obowiązywał ich zakaz opuszczania tych placówek.
Prof. Robert Senkiewicz, historyk na Uniwersytecie Santa Clara, specjalizujący się we wczesnej historii Kalifornii, w wypowiedzi dla PAP stwierdził, że jego zdaniem kanonizacją Serry papież chce podkreślić, iż katolicyzm w USA zawsze miał wieloetniczną naturę, także latynoską. Senkiewicz wraz z żoną Rose Marie Beebe napisali książkę „Junipero Serra: California, Indians, and the Transformation of a Missionary”, z której korzystała Stolica Apostolska przygotowując dokumenty do kanonizacji misjonarza.
Źródło:
wPolityce.pl

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web