Mamy nowych błogosławionych, pierwszych polskich misjonarzy męczenników!

6 grudnia 2015 07:34Komentowanie nie jest możliweViews: 178

zdjecie montaz-blogoslawieni“Miłość jest prawdziwym świetlistym szlakiem, który przynosi życie, a nie śmierć, rodzi pokój, a nie wojnę, tworzy braterstwo, a nie podziały” – powiedział podczas uroczystości beatyfikacji polskich franciszkanów, o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, oraz włoskiego księdza Alessandro Dordi, wysłannik papieża Franciszka, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato. Uroczystość odbyła się na stadionie w mieście Chimbote w Peru, będącym siedzibą diecezji, w której pracowali jako misjonarze trzej duchowni zamordowani w 1991 r. przez bojówkę terrorystycznej, komunistycznej  organizacji partyzanckiej “Świetlisty szlak”.
O. Zbigniew i o. Michał to pierwsi polscy misjonarze męczennicy, którzy zostali wyniesieni na ołtarze.
Podczas Mszy św. kard. Angelo Amato odczytał dekret beatyfikacyjny, oficjalnie włączając misjonarzy męczenników do grona błogosławionych. Po odczytaniu dekretu, do ołtarza przyniesiono relikwie męczenników. Procesji z relikwiami przewodniczył o. Jarosław Wysoczański, który był przełożonym misji w wiosce Pariacoto w czasie, gdy pracowali w niej o. Michał i o. Zbigniew.
W homilii kard. Angelo Amato powiedział:
„Nasi męczennicy mówili językiem miłości. Pochodzili z dalekich krajów i mówili innymi językami. Przybywając do Peru, nauczyli się nowego języka, ale przede wszystkim mówili językiem miłości. Ich apostolstwo i akceptacja męczeństwa były lekcjami miłości. Miłość zwycięża nienawiść i znosi zemstę. Miłość jest prawdziwym świetlistym szlakiem, który przynosi życie, a nie śmierć, rodzi pokój, a nie wojnę, tworzy braterstwo, a nie podziały”.
Podczas procesji z darami do ołtarza przyniesiono ikonę Męczenników z Pariacoto (autorstwa p. Bogusława Onsowicza), przywiezioną z Polski. Następnie Generał Zakonu Franciszkanów, o. Marco Tasca, razem z Prowincjałem krakowskiej Prowincji, przekazali ją kardynałowi Amato jako dar od franciszkańskiej rodziny zakonnej.
O. Marco Tasca na zakończenie uroczystości dziękował papieżowi Franciszkowi, kardynałowi Amato, a także emerytowanemu biskupowi Chimbote, Luisowi Bambarenowi, obecnemu na Mszy św. beatyfikacyjnej: „Dziękuję biskupowi Chimbote, Luisowi Bambarenowi, który wspólnie z Ministrem Generalnym Zakonu Franciszkanów przed 24 laty podjął pierwsze kroki zmierzające do przygotowania dzisiejszej uroczystości. Dziś, obecny tu z nami, cieszy się owocami podjętej wówczas decyzji, a o. Lanfranco zmarł 9 miesięcy temu, wiedząc już o podpisaniu przez Ojca Świętego dekretu o Męczeństwie naszych braci”.
Uroczystości odbyły się w atmosferze dziękczynienia i radości. Organizatorzy tego wielkiego wydarzenia zadbali o wszystkie szczegóły, dzięki czemu uroczystość, w której uczestniczyło ponad 20 tys. wiernych, mogła odbyć się bez problemów. Na mszę świętą przybyło bardzo wielu kapłanów, ich liczba przekraczała nawet ilość, której się spodziewano. Z Polski przyleciało ok. 200 osób, w tym najbliżsi krewni zamordowanych misjonarzy.
Całość wydarzenia animowali wolontariusze, chór, orkiestra oraz zespół. Nie zabrakło oczywiście radosnego odśpiewania hymnu beatyfikacyjnego „Testigos de la Esperanza”, w który włączyli się wszyscy uczestnicy uroczystości.
6 grudnia w Pariacoto odbędą się uroczystości dziękczynne za dar beatyfikacji męczenników, którzy pracowali w tym miejscu.
Opr. JK
Źródło:
franciszkanie.pl

O okolicznościach męczeńskiej śmierci polskich franciszkanów-misjonarzy w Peru pisaliśmy już w Dzienniku Parafialnym: http://dziennikparafialny.pl/2015/polscy-meczennicy-z-peru-beda-beatyfikowani/

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web