Kanonizacja Matki Teresy w 2016 roku? Watykan zaprzecza

22 listopada 2015 22:02Komentowanie nie jest możliweViews: 100

matka teresaSprawa kanonizacji bł. Matki Teresy z Kalkuty nie została jeszcze zakończona i tym bardziej nie wyznaczono daty ogłoszenia jej świętą. Oznajmił to 18 listopada w rozmowie z latynoską katolicką agencją informacyjną ACI Prensa wicedyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, o. Ciro Benedettini.
Tym samym zaprzeczył wiadomości, podanej kilka godzin wcześniej przez włoski dziennik katolicki „Avvenire”, jakoby kanonizacja miała się odbyć 4 lub 5 września przyszłego roku.
Obecnie „omawia się projekt” przyszłej kanonizacji – oświadczył o. Benedettini, dodając przy tym, że niezbędne jest zamknięcie sprawy i zatwierdzenie jej przez papieża Franciszka. Zaznaczył również, że nie może potwierdzić wiadomości podanej przez włoskie środki przekazu, jakoby w grudniu mieli się zebrać w Watykanie kardynałowie w celu omówienia tej sprawy.
Pogłoski o ewentualnej kanonizacji Matki Teresy zaczęły się pojawiać wkrótce po ogłoszeniu oficjalnego kalendarza Nadzwyczajnego Roku Świętego Jubileuszu Miłosierdzia w maju br. Rozpocznie się on 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Pann,y a zakończy w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata 20 listopada 2016. W ramach jego obchodów niedziela 4 września przyszłego roku ma być Jubileuszem Wolontariuszy i Pracowników Dzieł Miłosierdzia w związku z przypadającym nazajutrz liturgicznym wspomnieniem bł. Matki Teresy z Kalkuty i kolejną rocznicą jej śmierci.
Prezentując 5 maja w Watykanie program Jubileuszu odpowiedzialny za to wydarzenie abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, zauważył, że „nikt bardziej niż Matka Teresa nie może być dziś uznany za kogoś, kto żył dziełami miłosierdzia i kto mógłby być bardziej zdolny do wspierania zaangażowania milionów mężczyzn, kobiet i młodzieży w to, aby w różnych formach wolontariatu mogło się wyrażać miłosierdzie Kościoła”.
Po czym, nawiązując do daty jej zgonu i do wielkiej liczby stowarzyszeń żyjących tą misją, zapytał retorycznie: „Dlaczego 4 września nie mógłby być dla nich okazją do spotkania?”. „Nie widzę trudności” – dodał abp Fisichella.
ACI Prensa przypomniała ponadto, że we wrześniu br. jeden z pracowników Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, ks. Caetano Rizzi, powiedział jej, że papież jest zainteresowany ogłoszeniem bł. Matki Teresy świętą właśnie w czasie Wielkiego Jubileuszu Miłosierdzia. Również o. Federico Lombardi, dyrektor watykańskiego Biura Prasowego, komentując w maju br. ideę tego wydarzenia, wyraził przekonanie, że kanonizacja jest możliwe, nie podając jednak żadnych szczegółów na ten temat.
Matka Teresa – właściwie Agnes Gonxha Bojaxhiu – urodziła się 26 sierpnia 1910 r. w Skopje (dzisiejsza Macedonia) w rodzinie albańskiej. Została ochrzczona następnego dnia i ten dzień obchodziła później jako swoje urodziny.
Mając 18 lat, wstąpiła do Sióstr Misjonarek Naszej Pani z Loreto i wyjechała do Indii. Składając pierwsze śluby zakonne w 1931 r., przyjęła imię Maria Teresa od Dzieciątka Jezus. Sześć lat później złożyła śluby wieczyste. Przez dwadzieścia lat w kolegium sióstr w Entally, na wschód od Kalkuty, uczyła historii i geografii dziewczęta z dobrych rodzin. W 1946 r. zetknęła się z wielką biedą w Kalkucie i postanowiła założyć nowy instytut zakonny, który zająłby się opieką nad najuboższymi. W 1948 r., po 20 latach życia zakonnego, postanowiła opuścić mury klasztorne. Chciała pomagać biednym i umierającym w slumsach Kalkuty. Przez dwa lata oczekiwała na decyzję władz kościelnych, by móc założyć własne Zgromadzenie Misjonarek Miłości i zamienić habit na sari – tradycyjny strój hinduski. 7 października 1949 r. nowe zgromadzenie zostało zatwierdzone przez arcybiskupa Kalkuty Ferdinanda Periera na prawie diecezjalnym. Po odbyciu nowicjatu 12 sióstr złożyło pierwszą profesję zakonną 12 kwietnia 1953 r., a założycielka złożyła profesję wieczystą jako Misjonarka Miłości. 1 lutego 1965 r. zgromadzenie otrzymało zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską. Stopniowo do sióstr dołączali spontanicznie lekarze, pielęgnarki i ludzie świeccy. Organizowano kolejne punkty pomocy, by uporać się z chorobami będącymi skutkiem niedożywienia i przeludnienia.
W ciągu długiego życia Matka Teresa przemierzała niezmordowanie cały świat, zakładając placówki swej wspólnoty zakonnej i pomagając na różne sposoby najuboższym i najbardziej potrzebującym. W 1963 r. założyła męską wspólnotę czynną Braci Misjonarzy Miłości. W 1968 r. papież Paweł VI poprosił Matkę Teresę o przysłanie sióstr z jej zgromadzenia do Rzymu do opieki nad biedakami. W 1976 r. Matka Teresa utworzyła wspólnotę kontemplacyjną dla sióstr i braci.
Otrzymała wiele nagród i odznaczeń międzynarodowych, m.in. Pokojową Nagrodę Nobla w 1979 r. Dzięki temu wiele krajów otworzyło drzwi dla sióstr. Papież Paweł VI nagrodził ją Nagrodą Pokoju papieża Jana XXIII “za pracę na rzecz ubogich, obraz chrześcijańskiej miłości i wysiłki na rzecz pokoju”. W 1976 r. otrzymała nagrodę Pacem in terris. Na wniosek włoskich dzieci została Kawalerem Orderu Uśmiechu (1996).
Wielokrotnie gościła w Polsce, odkąd w 1983 r. Misjonarki Miłości podjęły służbę w naszym kraju. Podczas tych wizyt witana była przez hierarchów Kościoła i tłumy wiernych. Przyjmowała śluby swoich sióstr, odwiedzała prowadzone przez nie domy i otwierała nowe. Spotkać ją można było też wśród bezdomnych na Dworcu Wschodnim czy u więźniów na Służewcu w Warszawie. W 1993 r. przyjęła doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyplom wręczył jej rektor Uniwersytetu; uroczystość odbyła się jednak nie w murach krakowskiej uczelni, ale w Warszawie, w pomieszczeniu, które na co dzień służy jako stołówka dla najuboższych.
Obecnie w ponad 560 domach w 130 krajach pracuje prawie 5 tys. sióstr. Gałąź męska zgromadzenia liczy ok. 500 członków w 20 krajach. Strojem zakonnym sióstr jest białe sari z niebieskimi paskami na obrzeżach.
Matka Teresa zmarła w wieku 87 lat na zawał serca w domu macierzystym swego zgromadzenia w Kalkucie 5 września 1997 r. w opinii świętości. Jej pogrzeb 13 września 1997 r., decyzją władz Indii, miał oprawę należną osobom o najwyższej randze w państwie.
Na prośbę wielu osób i organizacji św. Jan Paweł II już w lipcu 1999 r., a więc zaledwie w 2 lata po jej śmierci, wydał zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, chociaż przepisy kościelne wymagają minimum 5 lat od śmierci sługi Bożego na podjęcie takich działań. Proces na szczeblu diecezjalnym zakończono już w 2001 r. Beatyfikacji Matki Teresy dokonał w ramach obchodów 25-lecia swojego pontyfikatu św. Jan Paweł II 19 października 2003 r.
Źródło:

http://info.wiara.pl/doc/2830354.Kanonizacja-Matki-Teresy-Watykan-zaprzecza

http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/09-05a.php3

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web