Ekstremalne życie Ewangelią. Trwa Rok Życia Konsekrowanego

2 lutego 2015 10:38Komentowanie nie jest możliweViews: 229

P1390718Podczas kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, Plac św. Piotra, kwiecień 2014. Fot. Jaromir Kwiatkowski

Papież Franciszek, w związku z 50. rocznicą ogłoszenia dekretu „Perfecta caritatis” Soboru Watykańskiego II (28 października 1965 r.), ogłosił rok 2015 Rokiem Życia Konsekrowanego. Trwa on od pierwszej niedzieli Adwentu 2014 roku, a zakończy się 2 lutego 2016. Jest on przeżywany pod hasłem: “Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj”.

Przypomnijmy, że każdego 2 lutego, kiedy w liturgii wspomina się ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, od 1997 r. obchodzimy w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez św. Jana Pawła II.

Dekret „Perfecta caritatis” o przystosowanej do współczesności odnowie życia zakonnego spowodował przełom w historii życia konsekrowanego, przyniósł trwającą do dziś postępującą odnowę, a także zapoczątkował głębokie przeobrażenia w samych wspólnotach zakonnych. W duchu tego dekretu zaczęły powstawać również nowe formy życia konsekrowanego. W dekrecie tym pojawiły się także nowe i symptomatyczne jak na tamte czasy sformułowania. Jedno z nich to stwierdzenie, że „najwyższą regułą przystosowanej do współczesności odnowy życia zakonnego jest Ewangelia i naśladowanie Chrystusa”. Drugie zaś podkreśla, że najważniejszą postawą w życiu zakonnym nie jest własny wysiłek, lecz wiara w miłość, którą Bóg okazał powołanym.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, u progu Roku Życia Konsekrowanego, podczas Eucharystii sprawowanej w intencji jego owoców, zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo przeradzania się życia zakonnego w życie pracownicze „od godziny do godziny”. Podkreślił, że zakonnicy muszą się odróżniać od pracowników fabryki czy korporacji, wąsko ukierunkowanych na jedno określone zadanie. Zachęcał zakonników do „ekstremalnego życia Ewangelią”, by życie konsekrowane stało się pociągającym przykładem dla młodych. – Oni poza radykalizmem, niczego innego nie chcą – stwierdził przewodniczący Episkopatu.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web