Dni św. Antoniego w sanktuarium w Ratowie

22 czerwca 2015 20:18Komentowanie nie jest możliweViews: 99

„Dobroć i pokora są najmilsze Bogu i ludziom. Człowiek dojrzewa w pokorze serca”  – te słowa z kazań św. Antoniego stały się mottem Dni św. Antoniego, które trwały w ratowskim sanktuarium od 12 do 14 czerwca. Wzięło w nich udział kilka tysięcy osób.

Dni tradycyjnie rozpoczęły się 12 czerwca wieczorem, w wigilię odpustu ku czci świętego, uroczystymi nieszporami, którym przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. Grzegorz Ostrowski z parafii pw. św. Wojciecha w Nasielsku, który doświadczył osobiście w ratowskim sanktuarium łask płynących za wstawiennictwem św. Antoniego.

W dzień odpustu, w sobotę, 13 czerwca rano, nastąpiło odsłonięcie cudownego obrazu oraz odśpiewanie godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny.  W tym dniu  dla przybywających pielgrzymów odprawianych jest kilka mszy św., wśród których najważniejszą jest suma odpustowa w samo południe, której przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. prałat dr Marek Jarosz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Sumę odpustową koncelebrowali ks. Sławomir Zalewski, profesor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku oraz ks. Zbigniew Morawski, ekonom tegoż seminarium, który przewodniczył pierwszej pielgrzymce z Radzanowa do Ratowa, będącej odnowieniem dawnych tradycji.

Ks. Jarosz, przywołując w homilii postać św. Antoniego, podkreślił wagę jego wewnętrznej przemiany z  wychowywanego w poczuciu własnej dumy i dumy swego rodu syna rycerskiego, w duchowego syna św. Franciszka, żebraczyny z Asyżu, który sensem swego ziemskiego życia uczynił dobroć i pokorę bez względu na okoliczności losu.

- Być może wydaje nam się, że to nie jest pobożność na dzisiejsze czasy – wskazał kaznodzieja – ale jeśli głębiej wnikniemy w postawę życiową św. Antoniego, wtedy okazuje się, że jest to kwintesencja życia chrześcijanina, który dąży przede wszystkim do zbawienia duszy poprzez wnikliwe zgłębianie tajemnicy miłości Boga i bliźniego. W tym kontekście jest to postawa ponadczasowa.

Ks. Jarosz odwołał się również do odnawianej ostatnio w wielu diecezjach idei bractwa św. Antoniego, wspólnoty modlitewno-charytatywnej, której celem życia jest podążanie za przykładem swego patrona. Odnowione po 350 latach bractwa powstały w przeciągu ostatnich kilku lat przy sanktuariach antoniańskich w Warszawie, Łodzi, Jaśle, Radecznicy. W grudniu ubiegłego roku ksiądz biskup Piotr Libera erygował bractwo również przy sanktuarium diecezjalnym w Ratowie. To zjawisko dowodzi, iż pomimo upływu wieków nauczanie św. Antoniego nadal porusza serca ludzkie.

Bezpośrednio po mszy św. obyło się spotkanie informacje dla kandydatów do Bractwa św. Antoniego, którzy wyrazili chęć podążania za przykładem patrona ratowskiego sanktuarium.

W godzinach popołudniowych zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowego kościoła.

Zwieńczeniem Dni św. Antoniego były V Ratowskie Spotkania Patriotyczne w niedzielę, 14 czerwca, które rozpoczęły się  w południe mszą  odprawioną przez rektora sanktuarium – ks. Bogdana Pawłowskiego. Ksiądz Pawłowski wygłosił również homilię, w której odwołał się do Ewangelii o ziarnie zasianym w rolę, które kiełkuje powoli, porównując je do ziarna nauczania św. Antoniego, które zasiewane jest w serca wiernych w tym małym sanktuarium. Kaznodzieja podkreślił, że kiedy otworzymy się na łaski wypraszane za pośrednictwem patrona, ziarno padnie na podatny grunt, a wówczas wykiełkuje w nas postawa  miłości Boga i drugiego człowieka. Ksiądz rektor podkreślił również, jak ważne dla budowania tożsamości człowieka jest kształtowanie od najmłodszych lat postawy patriotyzmu, który buduje się powoli, między innymi poprzez żywe lekcje historii.

Po mszy świętej uczestnicy spotkań mieli możliwość n.in. obejrzenia pokazów musztry kawaleryjskiej oraz umiejętności władania szablą i lancą w wykonaniu Federacji Kawalerii Ochotniczej oraz wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych mławskich muzyków Pawła i Marty Stawińskich.   Główną atrakcją pikniku tradycyjnie już było widowisko historyczne  „Ratowo 1920″, w którym ze szczególnym aplauzem widzów spotkała się  szarża kawaleryjska na 20 koni . W widowisku zaprezentowały się liczne grupy rekonstrukcyjne, m.in. ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 79. pułku piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy, Federacji Kawalerii Ochotniczej, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 51. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych, Towarzystwa Historycznego roku 1920,  Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” z Płońska, Ludności Cywilnej z Mławy, Stajni Tarpan pana Jacka Żywca.

W uroczystościach udział wzięła poseł do Parlamentu Europejskiego Julia Pitera,  senator Jan Maria Jackowski, starosta mławski Włodzimierz Wojnarowski.

Patronat honorowy nad IV Ratowskimi Spotkania Patriotycznymi objął biskup płocki Piotr Libera oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Ich współorganizatorami, obok Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie, były: Gmina Radzanów, Stowarzyszenie 79. Pułku Piechoty im. Lwa Sapiehy oraz Stowarzyszenie Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo.

Wsparcia w organizacji udzieliły również Komenda Powiatowa Policji w Mławie oraz Straż Pożarna z Radzanowa. Przedsięwzięcie współfinansowane było ze środków Powiatu Mławskiego oraz Gminy Radzanów, które w tym roku zawarły z sanktuarium umowę partnerstwa w celu zintensyfikowania wspólnych działań na rzecz ochrony ważnego miejsca dziedzictwa kulturowego, którym jest zespół sakralny w Ratowie.

Patronat medialny nad V Ratowskimi Spotkaniami Patriotycznymi sprawowali: TVP Warszawa, Razem TV, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Gość Niedzielny, Posłaniec św. Antoniego z Padwy, Nowy Kurier Mławski, Kurier Przasnyski, Tygodnik Płocki, portale Głos Mławy, Mława Info i Dziennik Parafialny.

Źródło: sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie.DSCN0954-Resizer-900DSCN0957-Resizer-900DSCN0977-Resizer-900DSCN1016-Resizer-900DSCN1027-Resizer-900DSCN1061-Resizer-900DSCN1066-Resizer-900DSCN1072-Resizer-900DSCN1088-Resizer-900

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web