W Mikstacie realizowano sceny do programu „Ziarno”

31 maja 2014 18:03Komentowanie nie jest możliweViews: 1851

Małgorzata Strzelec, ks. Krzysztof Ordziniak ●

Pewne poruszenie i zaciekawienie wywołało w naszej niewielkiej społeczności pojawienie się w okolicach naszego Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie (diecezja kaliska)  w sobotę, 24 maja, i piątek, 30  maja, samochodu z napisem TVP Wrocław. Niedługo potem pojawili się znani  nam z  programu dla dzieci „Ziarno” Lidia Lasota, która jest autorką scenariuszy oraz redaktorką odpowiedzialną za ten program, i prowadzący go ks. Mariusz Karbowski. Wokół Sanktuarium można było także zobaczyć dzieci z napisami na koszulkach „ Ziarno”. 

Od pewnego czasu  w programie “Ziarno”, emitowanym w  TVP1 w każdą niedzielę w godzinach porannych, prezentowane są w niezwykle ciekawy sposób postaci świętych. To ważna inicjatywa, bo „ słowa uczą, ale przykłady pociągają”. Cenna zwłaszcza w czasach, gdy tak wiele mówi się o potrzebie  prezentowania dzieciom i młodzieży wzorców osobowych.

Okazuje się, że jedną z postaci, którą zaprezentuje program „ Ziarno”, będzie św. Roch. Ekipa realizująca program przybyła do Mikstatu, by nakręcić właśnie tu jego fragmenty.  Dlaczego? Bo to właśnie tu od trzystu lat odbywa się odpust ku czci św. Rocha, połączony z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Mieszkańcy Mikstatu w sposób wyjątkowy ukochali tego świętego, który jest nie tylko patronem kościoła na Cmentarnym Wzgórzu, ale od 2007 roku także niebieskim patronem miasta. To tu, w Mikstacie, kult  św.  Rocha rozwija się szczególnie intensywnie w ostatnich latach.

Sceny do programu były nagrywane na mikstackim Rynku. Tu znajduje się herb miasta, tu dzieci dowiedziały się, dlaczego Mikstat nazywany jest „małym Paryżem”. W Parku Świętego Rocha nagrywane były piosenki do programu. Na parkingu przy Sanktuarium dzieci rysowały sceny z życia św. Rocha i opowiadały o Jego życiu, drodze do świętości.

Święty Roch jest opiekunem zwierząt. Były więc sceny nagrywane w gospodarstwach. W realizacji programu uczestniczyły, oprócz dzieci z programu „Ziarno”, także dzieci z naszej parafii.

Program zostanie wyemitowany 22 czerwca. Dla widzów będzie on okazją do poznania kolejnej postaci świętego. Chociaż żył on na początku  XIV wieku,  to przesłanie jego życia, które można zamknąć w słowach „Kochaj i służ”, jest nadal aktualne. Program będzie także doskonałą okazją do refleksji nad naszym stosunkiem do zwierząt.

Program „ Ziarno” jest emitowany  od 1990 roku. Cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci, ale i dorosłych. Bo tak naprawdę to program dla całych rodzin. Każdy w nim znajdzie coś dla siebie, jakąś myśl, która pomoże mu wzrastać w wierze.

Marian Pilot napisał w „Mateczniku” : „My mikstatnicy mamy naszego świętego Rocha. I cóż jeszcze? Nic więcej w istocie rzeczy, mało, tak mało…”.

A może trzeba dodać jednak: bardzo dużo. Bo to właśnie dzięki św. Rochowi o Mikstacie coraz więcej się słyszy, pisze. To dzięki Niemu możemy oglądać Mikstat na szklanym ekranie.

Po raz kolejny już niedługo…

Fot. Jacek Sikora''Ziarno'' -0026''Ziarno'' -0078''Ziarno'' -0092''Ziarno'' -0109''Ziarno'' -0174''Ziarno'' -0176''Ziarno'' -0226''Ziarno'' -0320''Ziarno'' -0330

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web