Św. Frumencjusz – ojciec chrześcijaństwa w Etiopii

26 października 2014 05:22Komentowanie nie jest możliweViews: 156

Frumencjusz doznaje czci we wszystkich obrządkach. Do Martyrologium Rzymskiego wpisał go kardynał Baroniusz (+ 1607). Żywot Frumencjusza przekazał potomnym Rufin. Wspomnienie liturgiczne św. Frumencjusza obchodzimy 27 października.

Frumencjusz był Grekiem pochodzącym z Tyru  i starszym bratem Edezjusza oraz uczniem i krewnym filozofa Meropiusza, który zabrał obu braci w podróż morską z zamiarem dotarcia do Indii. Jednak burza zagnała jego okręt do granic Etiopii. Tam zostali pochwyceni i wzięci do niewoli. Odesłano ich na dwór króla do Aksum. Byli bowiem bardzo pięknymi i obiecującymi młodzieńcami. Na dworze królewskim doszli do najwyższych godności. Frumencjusz miał zostać sekretarzem królewskim. Po śmierci króla w tym samym charakterze zatrzymała go na swoim dworze królowa. Niedługo potem obaj młodzieńcy poprzez kupców chrześcijańskich zapoznali się z Kościołem katolickim. Odtąd stali się najżarliwszymi propagatorami wiary w Chrystusa.

Za pozwoleniem syna królowej, który objął tron, Edezjusz wrócił do Tyru, a Frumencjusz udał się do Egiptu, do Aleksandrii, gdzie działał św. Atanazy. Tam nalegał, aby do Etiopii wysłać biskupa. Ale Atanazy, który dopiero co został biskupem Aleksandrii, doszedł do wniosku, że najlepszym kandydatem będzie sam Frumencjusz. Jego też jako biskupa odesłał do Etiopii, gdzie późniejsi nazwali go Abba Salama. Dalsze dociekania pozwalają przypuszczać, że władcą, który go przyjął na swój dwór, był Ezana. On też został chrześcijaninem. W taki to sposób Frumencjusz został nie tylko ojcem chrześcijaństwa w Etiopii, ale także hierarchii kościelnej, którą tam założył. Było to za czasów cesarza Konstantyna I Wielkiego i jego syna Konstancjusza.

Posiadamy dzięki Atanazemu list cesarza Konstancjusza adresowany do Ezany. Jego panowanie można w przybliżeniu rozciągać na okres od 315 do 335 r. Wynikałoby stąd, że Frumencjusz, jak Atanazy, walczył z arianizmem. W każdym razie Kościół w Aksum rozwijał się intensywnie. Frumencjusz zmarł ok. 380 r., pozostawiając po sobie niemal całkowicie schrystianizowaną Etiopię. Jego kult w tym kraju jest też największy, chociaż roztacza się również na całą północno-wschodnią Afrykę.

Źródło:

http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/10-27b.php3

http://www.wikalim.republika.pl/1259_patroni1027.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Frumencjusz_z_Aksum

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web