Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi w Sanktuarium w Mikstacie

3 marca 2014 13:32Komentowanie nie jest możliweViews: 1005

 Ks. Krzysztof Ordziniak, Małgorzata Strzelec ●

DSC_0034Już od ponad dziewięćdziesięciu pięciu lat w naszej wspólnocie parafialnej posługują Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi. Przyzwyczailiśmy się do ich obecności i trudno nam wyobrazić sobie różne dzieła podejmowane w parafii bez ich obecności i zaangażowania.

Siostry zapisały i zapisują nadal ważną kartę w historii naszej Małej Ojczyzny. Jednocześnie tworzą także kolejne karty historii swego Zgromadzenia. Z pewnością dniem, który zostanie na nich zapisany, będzie dzień 1 marca.

Przyzwyczailiśmy się już do obecności czterech sióstr w naszej wspólnocie. W tym dniu było ich w Mikstacie jednak znacznie więcej. Mikstat został bowiem wyznaczony na miejsce Kapituły Sióstr, na której miały m.in.  dokonać wyboru swojej delegatki do Kapituły Prowincjalnej. Ta ważna dla sióstr decyzja, poprzedzona została modlitwą w tak ważnym dla naszej wspólnoty parafialnej Sanktuarium Świętego Rocha na Cmentarnym Wzgórzu. Siostry w Sanktuarium przywitał kustosz tego miejsca, ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Ponieważ większość sióstr nawiedziła nasze Sanktuarium po raz pierwszy, ks. kustosz zapoznał siostry z historią tego miejsca oraz opowiedział o odbywającym się  tu w związku z odpustem obrzędem błogosławieństwa (poświęcenia) zwierząt.

O godz. 11:00  ks. kan. Krzysztof Ordziniak odprawił  w Sanktuarium  Mszę Świętą o światło Ducha Świętego dla sióstr na czas Kapituły i dalszego posługiwania w różnych placówkach. Na początku Mszy Świętej został odśpiewany Hymn do Ducha Świętego. Odmówiona została południowa modlitwa brewiarzowa.

Na początku homilii ks. Krzysztof podziękował siostrom za to, że na miejsce modlitwy przed rozpoczęciem Kapituły wybrały właśnie Sanktuarium, a nie tak jak to się zazwyczaj dzieje, kaplicę klasztorną.  Podkreślił, że św. Roch jest naszym przemożnym patronem, ale także tym, któremu każda siostra, która przybywa do Mikstatu, w jakimś stopniu służy.

Kontynuując swoje rozważanie ks. kustosz powiedział: „Myślę, że św. Roch bardzo się dzisiaj ucieszył, że siostry tutaj przybyły, bo jak powiedziałem na początku Mszy Świętej, możemy się od Niego uczyć otwierania się na wolę Bożą”.

Nawiązując do czytań mszalnych  ( Jk 5,13-20), powiedział: „ Jest to klasyczny tekst, który pokazuje nam rolę i znaczenie Sakramentu Chorych . <<Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone>> (Jk 5,14-15). To miejsce, w którym jesteśmy, jest także związane z chorymi, cierpiącymi, bo św. Roch zawsze pochylał się nad cierpiącymi, potrzebującymi pomocy”.

DSC_0047W dalszej części homilii ks. kanonik podkreślił, że także siostry  często spotykają się z chorymi.  Przypomniał, że był taki okres w posłudze sióstr w Mikstacie, gdy pracowały one w ośrodku zdrowia, opiekowały się chorymi w ich domach. Jednocześnie ks. kKustosz podkreślił, że posługa sióstr stanowi doskonałą okazję do przybliżania ludzi do Boga, tak jak czynił to św. Roch. Jego świadectwo życia i przepełniona  miłością posługa chorym otworzyła serca wielu na Boga. „ To też jest nasze zadanie na co dzień. Jesteśmy powołani do troski o to, by innych prowadzić do Boga” – powiedział dalej. Zwrócił uwagę na różne wyzwania podejmowane przez siostry.  Podkreślił, że siostry posługujące w Legnicy oraz w naszej wspólnocie parafialnej prowadzą świetlice.

Kończąc homilię, ks. kustosz życzył siostrom, by wybór i decyzje dotyczące ich domów Zzakonnych były zgodne z wolą Bożą.

Na ręce przełożonych domów zakonnych z Legnicy i Brzegu Dolnego ks. kustosz przekazał film „Mikstat szczególne miejsce kultu Św. Rocha”.

Siostry oddały cześć relikwiom św. Rocha.  Był czas na indywidualną modlitwę, a potem wspólną fotografię.

Następnie siostry udały się do Domu Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi na ul. Kaliską na obrady Kapituły.

Mamy nadzieję, że modlitwa w Sanktuarium, cisza tu panująca i niezwykły nastrój pomogły siostrom w podejmowaniu zgodnych z wolą Bożą decyzji,  które wydadzą owoc obfity.

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web